Targ Maślany w Gdańsku może być piękny, dzięki projektom studentówgdansk.pl - 06-04-2016 09:29


Spółka Gdańskie Melioracje chce przywrócić Targ Maślany w Gdańsku mieszkańcom. Do współudziału zaprosiła studentów Politechniki Gdańskiej, Akademii Sztuk Pięknych i Sopockiej Szkoły Wyższej. Do konkursu zgłoszono 24 prace. Oto trzy zwycięskie projekty.

Konkurs to dopiero pierwszy impuls do tego, by się zastanowić, co mogłoby powstać na Targu Maślanym. Zanim jednak coś się zacznie zmieniać, trzeba najpierw zrewitalizować budynki dawnego gimnazjum i bursy przy ul. Lastadia, które zostaną zaadaptowane na funkcje biurowe spółki Gdańskie Melioracje. Zaplanowano też zabudowę wschodniej pierzei. Prace na samym targu rozpoczną się najwcześniej za dwa-trzy lata.

Projekt Jakuba Sampławskiego i Cezarego Adamowicza z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

W centrum parku znajduje się rzeźba stworzona na kształt drzewa. Od niej rozchodzą się podświetlane w nocy ścieżki, przypominające schemat wodociągów. Mają także kojarzyć się nam z korzeniami wyrastającymi z „Drzewka Życia”. Prowadzą one do zasadzonych w całym parku jabłonek. Podświetlane korytarzyki, które mogą zmieniać kolory, oświetlają cały park, tworząc przy tym niesamowite zjawisko. Ławki w parku zaproponowano jako monolityczne bloczki, wpisujące się w geometryczny kształt głównego placu.

Projekt Joanny Polewczak z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Główną funkcją projektowanej przestrzeni jest funkcja wypoczynkowa. By jej sprostać, stworzono miejsca do wypoczynku o różnym charakterze. Znajdują się tu zarówno drewniane podesty z ławkami, ławki i stoliki przykryte zadaszeniem, leżanki obrotowe, jak również trawniki, pełniące funkcje siedzisk czy leżanek. Wszystkie obiekty projektowanej małej architektury posiadają geometryczne, proste formy. W centralnej części terenu zaproponowano dwa podesty drewniane (o wymiarach ok. 10 x 8 metrów), które mogą być zastosowane jako miejsca sceny dla wielu wydarzeń kulturalnych.

Projekt Filipa Chojnackiego z Sopockiej Szkoły Wyższej

Założenie polega na obniżeniu placu. Stopnie z dużych betonowych płyt mają prowadzić do pawilonu zagłębionego w ziemi, ma on mieścić w sobie galerię miejską oraz lokal gastronomiczny. Takie rozwiązanie pozwoli placowi zarabiać na siebie, bez konieczności wykładania pieniędzy z budżetu Melioracji Gdańskich. Cały podział placu w wielu miejscach przerywany jest przez pasy trawiastych pagórków oraz mchu. Na placu zaproponowano również oczka wodne, które mają skupiać wokół siebie odwiedzających. Plac ma głównie służyć jako miejsce spotkań przy kawie i posiłku. Ma również być jednym z punktów kultury w mieście za sprawą galerii i przestrzeni ekspozycji. Dzięki swojej konstrukcji w postaci amfiteatralnego układu, jest świetnym miejscem do organizowania kina letniego, pokazów teatralnych na świeżym powietrzu czy koncertów.

Dzisiaj nie wiadomo jednak jeszcze, która koncepcja zostanie zrealizowana.