×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Targowisko z prawdziwego zdarzenia

  • Autor: PAP
  • 05 lip 2018 09:16
fot. shutterstock

Targowisko zbuduje – przy unijnym wsparciu – na swoim rynku podczęstochowski Janów. Gmina właśnie ogłosiła przetarg na przebudowę, pod tym kątem, znacznej części swojego rynku. Prace obejmą północno-wschodnią część płyty janowskiego rynku, położonego w centrum, wpisanego do rejestru zabytków, tamtejszego układu urbanistycznego.

REKLAMA

O ogłoszeniu przetargu poinformowała PAP w środę Monika Kosielak z janowskiego urzędu gminy.

Prace obejmą północno-wschodnią część płyty janowskiego rynku, położonego w centrum, wpisanego do rejestru zabytków, tamtejszego układu urbanistycznego. Zwyczajowo to miejsce handlowe, w którym ustawiane są stoiska; częściowo też od dawna handluje się tam wprost z samochodów.

Aby dochować tej tradycji, gmina zamówiła projekt, który z jednej strony ma utrzymać charakter miejsca - zachowując przy tym m.in. rosnące na rynku drzewa - a z drugiej zapewniać dobre warunki do handlu, jednocześnie sprzyjając wypoczynkowi.

Janowski rynek zyska m.in.: ośmioboczną altanę z 6 stoiskami handlowymi, 14 stoisk zadaszonych, 14 stoisk otwartych oraz 50 miejsc parkingowych (w tym 14 umożliwiających handel z samochodów). Część prac obejmie wymianę nawierzchni północno-wschodniej części płyty rynku wraz z otaczającymi go fragmentami ulic (przewidziano ozdobną kostkę betonową).

W kramach handlowych umieszczone zostaną stoły, a wokół ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci. W altanie zaprojektowano dekoracyjny ośmioboczny żyrandol z ośmioma punktami świetlnymi. W pergoli kramów zaprojektowano kolejne punkty świetlne.

Od strony wschodniej rynku wycięte zostaną trzy świerki i brzoza (według gminy to osłabione samosiejki). W zamian zaprojektowano pięć nowych drzew (klon acer) oraz 120 nowych krzewów (cotoneaster) i dziesięć forsycji (żółty kolor kwitnącego wiosną krzewu ma nawiązywać do loga Janowa).

Na realizację projektu "Budowa targowiska na płycie rynku w Janowie +Mój Rynek+" o wartości ponad 1,8 mln zł gmina pozyskała 910 tys. zł dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2010 (PROW). Umowę o dofinansowanie podpisano na początku marca br.

Termin składania ofert w przetargu na wykonanie nowego janowskiego rynku upływa 18 lipca br. Prace powinny zostać wykonane do końca br.

Ogółem na realizację PROW w woj. śląskim przewidziano ponad 180 mln euro (wsparcie pochodzące wprost z PROW). Kwotę tę uzupełnia w tym regionie ok. 32 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (RPO) - pieniądze te kierowane są na wsparcie projektów wynikających z Lokalnych Strategii Rozwoju.

Zgodnie z procedurami przewidzianymi dla PROW, praktycznie wszystkie obszary wiejskie w woj. śląskim (100 gmin, 8122 km kw., 955,5 tys. osób) objęły zasięgiem tzw. Lokalne Grupy Działania. Opracowały one własne Lokalne Strategie Rozwoju, których celem jest kreowanie rozwoju terenów wiejskich i rybackich.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie