×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Te biurowce powstaną w 2022 roku! TOP 15 wyczekiwanych inwestycji

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 10 lut 2022 09:00
Te biurowce powstaną w 2022 roku! TOP 15 wyczekiwanych inwestycji
Te biurowce powstaną w 2022 roku! TOP 15 wyczekiwanych inwestycji

Wieża kompleksu Varso Place, będąca najwyższym budynkiem w UE, dwa biurowce miastotwórczej inwestycji Fuzja w Łodzi, budynek Akademii Medycznej przemieniony w biurowiec L'UNI - w roku 2022 finiszować będzie wiele wyczekiwanych, spektakularnych inwestycji biurowych.

REKLAMA

Wieżowiec Varso Tower, Warszawa

projekt: Foster + Partners / inwestor: HB Reavis

Wieżowiec jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej w centrum Warszawy przez firmę HB Reavis i oferującej biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy. Lokalizacja przy dworcu Warszawa Centralna zapewnia szeroką ofertę transportu publicznego dostępną w odległości zaledwie krótkiego spaceru.

53-piętrowy wieżowiec zwieńczony iglicą powstał na deskach wielokrotnie nagradzanej pracowni Foster + Partners, która słynie z przełomowych projektów wpisujących się w nurt zrównoważonego rozwoju.

Po ukończeniu budowy w 2022 roku, do odwiedzin w Varso Tower zachęci pełne zieleni lobby, na którego ścianach znajdzie się ręcznie wykonana mozaika. Stamtąd, dwie przeszklone windy zabiorą pasażerów z prędkością 8 m/s na szczyt wieżowca, gdzie będzie można podziwiać panoramę miasta.

Dwa tarasy widokowe – jedne z najwyższych w Europie – znajdą się na wysokości 205 metrów oraz 230 metrów, czyli nawet dwukrotnie wyżej niż taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki. Na piętrach od 46. do 48. otwarta zostanie również restauracja z widokiem na Warszawę.

Kompleks biurowo-handlowy Skysawa, Warszawa

projekt: Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt / inwestor: Polski Holding Nieruchomości

Na trzeci kwartał 2022 roku zaplanowane jest ukończenie wyższego budynku kompleksu biurowo-handlowego Skysawa w Warszawie. Inwestycja składa się z dwóch nowoczesnych, smukłych budynków o różnej liczbie kondygnacji. W trzecim kwartale 2021 r. zakończyła się budowa niższego budynku kompleksu. Na rynek dostarczy w sumie około 28.300 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W części parterowej oraz na poziomie -1 zlokalizowane będą lokale gastronomiczne i handlowe.

Nawiązanie do tradycji Warszawy, które znalazło swoje odzwierciedlenie w nazwie obiektu, widoczne jest również w rozwiązaniach materiałowych zastosowanych do budowy kompleksu. Zewnętrzna, elegancka tektonika budynków będzie składać się głównie z transparentnych płaszczyzn wzbogaconych o matowe betonowe elementy i aluminiowe żyletki. Widoczne z perspektywy ulicy elementy konstrukcyjne wykonane będą z betonu, dzięki czemu współgrać będą z delikatnymi podziałami elewacji. Skysawa będzie jednym z pierwszych budynków biurowych w Warszawie połączonych bezpośrednim przejściem podziemnym ze stacją drugiej linii metra.

P180, Warszawa

projekt: PRC Architekci/ inwestor: Skanska

We wrześniu 2022 roku ma zakońcyc się budowa warszwskiego biurowca P180 spod kreski PRC Architekci. P180 powstaje w jednym z najlepiej zlokalizowanych miejsc w Warszawie – u zbiegu ulic Puławskiej i Domaniewskiej, bezpośrednio przy stacji Metro Wilanowska. Budynek będzie miał unikalną na skalę dzielnicy ekspozycję, zapewniającą rozpoznawalność jego najemcom. Piętra P180 pozwolą na swobodną aranżację, a ich przemyślany układ wpisuje się w rosnącą potrzebę elastyczności zgłaszaną przez klientów. 

Autorzy projektu położyli duży nacisk na udogodnienia dla rowerzystów. W budynku powstanie rowerownia z dostępem zlokalizowanym tuż obok wejścia głównego, a także szatnia z prysznicami. Będą mogli z nich korzystać wszyscy pracownicy biura, którzy dojeżdżają do pracy rowerem lub np. uprawiają jogging. Biurowiec zapewni dodatkowo miejsca postojowe dla skuterów i hulajnóg.

Zgodnie z filozofią Skanska, w obrębie inwestycji zostanie zastosowany zielony beton. Co więcej, biurowiec P180 jest kolejną inwestycją Skanska, która będzie powstawała zgodnie z wytycznymi certyfikatu WELL. Budynek będzie ubiegał się także o certyfikaty LEED oraz Obiekt bez Barier.

Fuzja - budynki C i D, Łódź

projekt: Medusa Group / inwestor: Echo Investment

W roku 2022 do użytku zostaną oddane budynki biurowe C i D realizowane przez Echo Investment dla Fujitsu, będące częścią wieloetapowej i wielofunkcyjnej inwestycji spod kreski Medusa Group.

Nowoczesna bryła budynków oraz ich fasada korespondować będzie z całością rewitalizowanego kompleksu Fuzji. Po wejściu do biurowców gości witać będzie reprezentacyjne lobby. Powierzchnia biurowa została zaplanowana tak, by zapewnić przyszłemu najemcy komfort, funkcjonalność oraz możliwość elastycznej aranżacji wnętrz według indywidualnych potrzeb. Dodatkowym atutem obu budynków są wysokie na blisko 3 metry przestrzenie biurowe, które pozwolą na swobodny dostęp światła dziennego do wszystkich pomieszczeń znajdujących się w biurowcach.

Budynki zostały zaprojektowane i są realizowane zgodnie z wytycznymi certyfikacji BREEAM, co znajduje swoje odzwierciedlenie m.in. w niskim zużyciu energii, a także zastosowaniu przyjaznych dla otoczenia materiałów budowlanych i wykończeniowych.

L’UNI, Wrocław

projekt: Maćków Pracownia Projektowa / inwestor:  LUNI Sp. z o.o.

W dawnym budynku należącym do Akademii Medycznej we Wrocławiu trwają prace rewitalizacyjne. W tym miejscu powstaje biurowiec L'UNI, który dostarczy na rynek prestiżową powierzchnię do pracy. Za koncepcję architektoniczną odpowiada Maćków Pracownia Projektowa. Termin oddania L’UNI do użytku zaplanowany jest na II kwartał 2022 roku.

Przestrzenie biurowe L’UNI swój wyjątkowy charakter zawdzięczać będą połączeniu autentycznych zabytkowych elementów z nowoczesną myślą projektową. Obiekt zostanie całkowicie zmodernizowany i wykończony w najwyższym standardzie. Ma atuty zabytkowego budynku, takie jak wysokie pomieszczenia, duże okna, szlachetne materiały, ale również wszystkie niezbędne udogodnienia dedykowane obiektom biurowym – klimatyzację, kontrolę dostępu, system BMS, światłowód, otwierane okna czy infrastrukturę dla rowerzystów.

Realizowany obecnie projekt zakłada budowę dachu szklanego – dzięki temu ostatnia kondygnacja będzie w pełni funkcjonalna, a znajdujące się na niej pomieszczenia będą miały doskonały widok na rzekę i Wyspę Słodową. Jednocześnie utrzymana zostanie pierwotna proporcja bryły budynku. 

Ocean Office Park, Kraków

projekt: Cavatina Architects / inwestor: Cavatina Holding

Ocean Office Park to krakowska inwestycja Cavatina Holding realizowana na Zabłociu, u zbiegu ulic Klimeckiego i Nowohuckiej. W czterech etapach docelowo powstanie ponad 52 tys. mkw. powierzchni biurowej. Drugi budynek będzie największym biurowcem z całego kompleksu, który zaoferuje łącznie ponad 26,5 tys. mkw. powierzchni najmu. Zakończenie budowy i oddanie inwestycji do użytkowania przewidywane jest pod koniec 2022 roku.

W ramach inwestycji powstanie także ponad 850 miejsc parkingowych, z czego ponad 90 proc. w garażach podziemnych. Tereny zielone mają stanowić 6,7 tys. mkw. powierzchni całej inwestycji.

Fern Office, Łódź

projekt: NOW Biuro Architektoniczne / inwestor: OPG Property Professionals

Firma zarządzająca projektem przestrzeni OFF Piotrkowska Center w Łodzi, OPG Property Professionals realizuje zaprojektowany przez NOW Biuro Architektoniczne budynek Fern. Będzie on pięciopiętrowym, nowoczesnym budynkiem biurowym klasy A+ z silnie zaakcentowaną funkcją handlowo-usługową na dolnych kondygnacjach. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej 8 045 metrów kwadratowych zaoferuje 7 624 mkw. powierzchni najmu, podzielonej na biura oraz lokale użytkowe.

Budynek, który wypełni pierzeję ulicy Piotrkowskiej, wyróżni na mapie Łodzi publicznie dostępny dach, na który wyniesiona zostanie działająca tu obecnie strefa relaksu, a także niestandardowa, bo wysoka aż na 3 kondygnacje brama prowadzącą w głąb terenu dawnej fabryki Franciszka Ramischa. Wzdłuż utworzonego w ten sposób pasażu handlowego znajdzie się miejsce na kolejne sklepy, butiki i restauracje. Projekt przygotowała pracownia NOW Biuro Architektoniczne z siedzibą na „OFFie”.

W tym samym czasie zespół OPG Property Professionals planuje poprowadzić jeszcze jedną inwestycję – wielopoziomowy parking z unikatową, żywą elewacją oraz instalacjami sportowo-rekreacyjnymi na dachu. Oprócz 222 stanowisk, parkowanie ułatwi m.in. elektroniczna sygnalizacja dostępnych miejsc oraz inteligentne windy samochodowe.

Oddanie budynku do użytku to IV kwartał 2022 roku.

Global Office Park, Katowice

projekt: Cavatina Architects / inwestor: Cavatina Holding

Global Office Park to nowoczesny obiekt składający się z części biurowej, usługowej, a także z mieszkalnej. W dwóch najwyższych wieżach będą znajdować się biura o łącznej powierzchni 55,2 tys. mkw. W trzeciej najniższej wieży znajdować się będą mieszkania na wynajem od Resi Capital. Podstawą wszystkich trzech wieżowców będzie pięciokondygnacyjne podium z miejscem dla gastronomii, punktami usługowymi, sklepami.

Część mieszkalna jak i część biurowa będą mieć dostęp do stref zieleni i relaksu stworzonej na tarasach zajmujących aż 2,3 tys. mkw. powierzchni. Prace przy budowie rozpoczęły się w 2019 r., a ich zakończenie planowane jest na II kwartał 2022 r. Wszystkie budynki biurowe GOP będą certyfikowane w systemie BREEAM na poziomie Excellent. Oddany do użytku budynek C już otrzymał ten certyfikat, wieże są w trakcie procedury weryfikacyjnej. Deweloper postanowił wszystkie swoje biurowce certyfikować także w systemie WELL Health-Safety Rating.

II Etap Centrum Południe, Wrocław

projekt: APA Wojciechowski / inwestor: Skanska

Trwa budowa drugiego etapu kompleksu biurowego Centrum Południe realizowanego przez Skanska. Dostarczy on 21 500 mkw. powierzchni biurowej. Jego realizacja rozpoczęła się pod koniec lipca 2021 r., koniec przewidziany jest na czwarty kwartał 2022 roku.

Zaprojektowane przez pracownię APA Wojciechowski, Centrum Południe to wieloetapowy projekt, który docelowo zaoferuje 85 000 mkw. powierzchni biurowej, handlowej i usługowej. Pierwsza faza o powierzchni 27 600 mkw. została oddana do użytku w sierpniu 2020 roku.

Biurowiec będzie miał 15 kondygnacji nadziemnych – w tym dwie techniczne – oraz dwie kondygnacje podziemne, na których znajdzie się 200 miejsc parkingowych. Budynek będzie ubiegać się o liczne certyfikaty: LEED Core&Shell na poziomie Platinum, WELL Core&Shell, Obiekt bez barier, a także najnowszy z nich – WELL Health-Safety Rating. Ten ostatni jest przyznawany powierzchniom biurowym o najwyższych parametrach bezpieczeństwa, zmniejszających ryzyko przenoszenia chorób, a także umożliwiających tworzenie zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy.

Kompleks jest w 100% zasilany z energii wyprodukowanej na farmach wiatrowych. Do budowy kompleksu wykorzystywane są materiały pochodzące z recyklingu oraz te o niskiej emisji lotnych związków organicznych. Z kolei tereny zielone wokół Centrum Południe pielęgnowane są bez użycia szkodliwych pestycydów i herbicydów. Przy drugim etapie kontynuowana będzie również realizacja chodników z zielonego, antysmogowego betonu.

Kompleks Brain Park, Kraków

projekt: BE DDJM Architekci / inwestor: Echo Investment

Echo Investment realizuje w Krakowie budowę kompleksu biurowego Brain Park. To ponad 43 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni do pracy oraz prawie 10 tys. mkw. terenów zielonych. Za projekt architektoniczny odpowiada krakowska pracownia BE DDJM Architekci.

Na kompleks składają się trzy dziesięciokondygnacyjne budynki z dwupoziomowym garażem podziemnym. Na terenie inwestycji znajdzie się 485 miejsc parkingowych, stacje do ładowania rowerów i hulajnóg elektrycznych, stacje do ładowania samochodów elektrycznych, stojaki rowerowe oraz szatnie i prysznice dla cyklistów.

Deweloper poświęcił dużo uwagi otoczeniu inwestycji. Na terenie projektu zaplanowano prawie 10 tys. mkw. terenów zieleni, które poza miejscami do odpoczynku i spożywania posiłków na świeżym powietrzu zaoferują ciekawe funkcje dodatkowe, takie jak miejsce do gry w tenisa stołowego, stoły do gry w szachy, huśtawki czy strefę aktywności „street workout”.

Oddanie pierwszej fazy inwestycji zaplanowano na III kwartał 2022 r.

Oliwa 501, Gdańsk

projekt: Grupa 5 Architekci / inwestor: Moderna Holding

Również w 2022 roku możemy spodziewać się ukończenia biurowca Oliwa 501 spod kreski Grupy 5 Architekci. Inwestycja położona jest w urokliwej dzielnicy Gdańska - charyzmatycznej Oliwie, niedaleko granicy z Sopotem. Dzielnica słynie m.in. z przepięknej Archikatedry oraz graniczącego z nią XVI-wiecznego parku. Gdańska Oliwa ma dzisiaj dwa oblicza. Z jednej strony historia, naturalny spokój i kameralność. Z drugiej najprężniej rozwijające się centrum biznesowe w Polsce Północnej. Każdego roku powstają tutaj tysiące nowych metrów kwadratowych powierzchni biurowej, które szybko zapełniają się najemcami.

- W architekturze Oliwy 501 znajdziemy nawiązania zarówno do charakteru zabudowanej kamienicami wielkomiejskiej Alei Grunwaldzkiej, jak i do ulicy Poczty Gdańskiej przywołującej nastrój podmiejskiego kurortu ze starym drzewostanem i usytuowanymi wzdłuż niej willami miejskimi. Bryła podzielona zostanie na kilka części i nawiąże w ten sposób do rytmu i skali dawnych podziałów parcelacyjnych czytelnych w otoczeniu - opowiada o projekcie architekt Krzysztof Mycielski, Grupa 5 Architekci.

 Z myślą o mieszkańcach Oliwy i użytkownikach budynku, zaprojektowano wewnętrzne patio, które zostało ożywione donicami z zielenią tworzącą przyjemny mikroklimat miejsca. Patio ma za zadanie, na wzór starożytnego atrium, koncentrować życie budynku - przyciągać mieszkańców i gości.

Wśród udogodnień Oliwy 501 można wymienić również: miejsce do ładowania samochodów elektrycznych, miejsca dla rowerów, skuterów i motocykli. Budynek jest również przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

Craft, Katowice

projekt: Pracownia Architektoniczna Czora & Czora / inwestor: Ghelamco

Pod koniec 2022 roku ma być gotowy biurowiec Craft, położony u zbiegu ulic Chorzowskiej i Ściegiennego, tuż obok centrum handlowego Silesia City Center. Ulica Chorzowska już dziś jest postrzegana jako biznesowa oś Katowic.

Craft zaoferuje 26 700 mkw. wysokiej klasy powierzchni biurowej. Budynek będzie liczyć 13 pięter i 55 metrów wysokości, a dwukondygnacyjny parking podziemny pomieści 218 pojazdów. Dodatkowe 28 miejsc przewidziano na parkingu naziemnym.

Projekt biurowca powstał w katowickiej Pracowni Architektonicznej Czora & Czora. Będzie się składać z trzech spiętrzonych prostopadłościanów – dzięki takiemu zabiegowi powstanie miejsce na sześć tarasów, z których jeden znajdzie się na dachu. Na elewacji budynku znajdą się elementy w odcieniu miedzi, które nadadzą mu industrialny charakter, odwołujący się do przemysłowego dziedzictwa Katowic.

Budynek D kompleksu Quorum, Wrocław

projekt: Cavatina Architects / inwestor: Cavatina Holding

Budynek D to pierwszy etapem kompleksu Quorum, największego projektu typu mixed-use we Wrocławiu. Budynek D kompleksu Quorum to projekt łączący nowoczesną architekturę z odnową istniejącego już obiektu wykonanego w zabytkowej cegle. Obiekt zaoferuje swoim przyszłym najemcom ponad 16 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A, rozmieszczonej na 6 kondygnacjach. Na terenie budynku znajdą się liczne udogodnienia takie jak parking na ponad 280 samochodów oraz wewnętrzne, zielone patio, które pozwoli na relaks w czasie dnia pracy.

Na podium całego kompleksu oraz na poziomie czwartej kondygnacji zaprojektowano dostępne dla wszystkich pracowników i mieszkańców tarasy i zielone przestrzenie. Ponadto od południowej strony budynku D, po przeciwnej stronie ulicy, powstaną ogólnodostępne tereny zielone oraz deptak. W całym kompleksie przewidziano ok. 1,5 tys. miejsc postojowych.

Zakończenie prac przy budynku zaplanowane jest na I kwartał 2022 roku.

Gravis Office, Gdańsk

projekt: Grupa 5 Architekci / inwestor: Green Hills Investment

Na bieżący rok przewidziano zakończenie budowy biurowca spod kreski Grupy 5 Architekci, który stanie w Gdańsku, w dzielnicy Wrzeszcz, u zbiegu głównych arterii komunikujących całe Trójmiasto. Będzie mieć cztery kondygnacje i charakterystyczną asymetryczną bryłę z przeszklonymi fasadami, która harmonijnie wpisze się w okolicę, sąsiadując między innymi z Galerii Bałtycką oraz zrewitalizowaną przestrzenią miejską Garnizon. Na poziomie parteru oprócz holu wejściowego znajdą się lokale usługowe, z kolei pozostałe trzy piętra przeznaczone będą na powierzchnie biurowe. 

Na każdej z kondygnacji znajdzie się hol z dostępem do szybkobieżnych wind i klatki schodowej, a także łazienek przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Budynek oferować będzie w sumie 1751 mkw. elastycznej powierzchni biurowej, zaprojektowanej tak, aby umożliwić jej rozmaity podział: od biur o powierzchni min. 70 mkw. po obszerne open space'y.

DL Tower, Katowice

projekt: Ostrowscy Architekci Biuro Projektowe /inwestor: DL Invest Group

DL Invest Group w pierwszym kwartale 2022 roku odda na rynek DL Tower w Katowicach. Bryła 12-piętrowego, nowoczesnego obiektu już stoi w centrum Katowic przy alei Korfantego. W budynku oprócz biur znajdą się punkty handlowe i usługowe.

Biurowiec powstaje w dzielnicy Katowic, w której niegdyś funkcjonowała huta cynku będąca częścią zakładów przemysłowych księcia Hohenlohe. Jej ruiny przez wiele lat dominowały nad Wełnowcem. Centrum biurowe przy alei Korfantego jest jednym z istotniejszych elementów w planie rewitalizacji dzielnicy oraz symbolem przemian Górnego Śląska – z regionu przemysłowego w region, w którym powstają centra wysoko wyspecjalizowanych usług związanych z gospodarką opartą na wiedzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie