×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Te inwestycje odmienią nadmorskie oblicze Gdyni

  • Autor: UM Gdynia / gdynia.pl / Kamil Złoch
  • 08 lut 2019 16:29
  • Aktualizacja: 08 lut 2019 16:38
Te inwestycje odmienią nadmorskie oblicze Gdyni
fot. mat. prasowe
Te inwestycje odmienią nadmorskie oblicze Gdyni
Te inwestycje odmienią nadmorskie oblicze Gdyni
Te inwestycje odmienią nadmorskie oblicze Gdyni
Te inwestycje odmienią nadmorskie oblicze Gdyni
Te inwestycje odmienią nadmorskie oblicze Gdyni
Te inwestycje odmienią nadmorskie oblicze Gdyni
Te inwestycje odmienią nadmorskie oblicze Gdyni

Obszar Gdyni zwany waterfrontem stopniowo zmienia swoje oblicze. Mimo zimowej aury, w toku są prace przy realizacji nowych inwestycji, które uatrakcyjnią całą nadmorską część miasta - Śródmieście Morskie (Sea City). To nowoczesna przestrzeń publiczna, zabudowa mieszkaniowa, biurowa i usługowa, oprócz tego powstanie też m.in. nowy terminal promowy.

REKLAMA

Nadmorska część Gdyni w przyszłości stanie się prestiżową wizytówką miasta i nową dzielnicą – Śródmieściem Morskim. Trwa proces zmian, które odmienią dotychczas znane miejsca. Przypomnijmy, że część z inwestycji już powstaje, inne dopiero oczekują na początek prac.

Sea City, czyli Śródmieście Morskie obejmuje obszar położony w centrum Gdyni z bezpośrednim dostępem do wód Zatoki Gdańskiej. Tereny były przez dziesiątki lat użytkowane przez przemysł stoczniowy, a obecnie jest im nadawany miejski charakter. Potencjał i możliwości zagospodarowania wykorzystywane są przez przedsiębiorców, którzy wpisują w te przestrzenie nowoczesne budynki mieszkalne, usługowe i biznesowe.

Na całym świecie tereny na styku lądu i wody w znaczący sposób podnoszą atrakcyjność miast i stają się ich sercem, odwiedzanym licznie przez mieszkańców i turystów. Władze miasta na bieżąco uważnie przyglądają się kwestiom związanym z tzw. waterfrontem i szukają najbardziej trafnych koncepcji na jego zagospodarowanie.

- Konsekwentnie prezentujemy na arenie międzynarodowej walory i najciekawsze tereny inwestycyjne w tej części Gdyni, które na przestrzeni najbliższych lat przejdą metamorfozę od pozostałości po działalności portowej do żywej tkanki miejskiej. Powstanie przy tym nowa dzielnica Gdyni, Śródmieście Morskie, zwane też Sea City. W nadmorskich terenach drzemie olbrzymi potencjał, który może przynieść wiele korzyści dla całego miasta – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Budowy już trwają, inne oczekują

Proces zmian już trwa – w różnych lokalizacjach toczą się lub są przygotowywane prace, które wypełnią przestrzeń nową zabudową.

Marina Office

Jednym z komercyjnych projektów, których realizacja może rozpocząć się w ciągu najbliższych kilku miesięcy jest Marina Office – kompleks biurowy, który powstanie przy ulicy Hryniewickiego 10. Aktualnie inwestor, Polski Holding Nieruchomości, poszukuje w drodze przetargu generalnego wykonawcy. Termin zgłaszania ofert upływa 27 lutego, PHN oczekuje także na wydanie pozwolenia na budowę.

To zespół trzech niezależnych budynków pięciokondygnacyjnych ze wspólną halą garażową o łącznej powierzchni 27 000 metrów kwadratowych. W południowo-zachodniej części budynku frontowego znajdzie się bardzo charakterystyczna antresola. W środku kompleksu najemcy biurowców będą mogli odpocząć na wewnętrznym, zielonym patio. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy.

Yacht Park

Warto przypomnieć, że niedaleko planowanego kompleksu trwają już w najlepsze prace przy budowie Yacht Parku spod kreski Arch Deco, bezpośrednio przy nabrzeżu, w sąsiedztwie charakterystycznych wieżowców Sea Towers. To sześć nowoczesnych budynków mieszkalnych i nowa marina, która pomieści aż 120 jachtów.

Przekazanie placu budowy nastąpiło na koniec 2017 roku, a apartamenty mają zostać ukończone już w przyszłym roku.

Gdynia Waterfront

Pod koniec 2018 roku zaczął znikać charakterystyczny budynek, który gdynianie kojarzą przede wszystkim z pierwszym kinowym multipleksem w mieście i centrum rozrywkowym Gemini, późniejszym Centrum Waterfront. Nadal trwa rozbiórka obiektu, w miejscu którego inwestor – firma Vastint – postawi nowy kompleks budynków.

Znajdą się w nim biura, budynki mieszkalne, liczne lokale usługowe, hotel, powierzchnia konferencyjna i spa oraz obiekty użyteczności publicznej, w tym kino. Istotnym elementem nowej koncepcji są też ogólnodostępne pasaże oraz duży plac centralny. Całość zajmie też teren, na którym do tej pory funkcjonował parking – łącznie to blisko 75 000 metrów kwadratowych.

Całość będzie realizowana w dwóch etapach. Vastint zapowiada, że sama realizacja projektu potrwa natomiast trzy lata. Za projekt odpowiada pracownia JEMS Architekci.

Portova

Bardziej zaawansowana jest natomiast budowa, za którą odpowiada Invest Komfort. Na skrzyżowaniu ulic Portowej i Wendy rośnie nowe osiedle mieszkaniowe. Portova, bo tak nazywa się inwestycja, nawiązuje prostymi i geometrycznymi formami do modernistycznych tradycji Gdyni.

Charakterystyczna, ponad 50-metrowa dominanta widoczna z ulicy Świętojańskiej domknie perspektywę Placu Kaszubskiego. W osiedle zostanie też wkomponowany odrestaurowany, zabytkowy budynek, gdzie na 200-metrowej przestrzeni architekci zaaranżowali prywatną strefę relaksu – to m.in. sala fitness, sauna oraz część wypoczynkowa dla mieszkańców.

Avanport

Kolejny projekt, który swoją nazwą nawiązuje do portowych tradycji miasta powstaje wzdłuż ul. Żeromskiego, Świętego Wojciecha i Waszyngtona. Avanport budowany przez firmę AB Inwestor to sześć kondygnacji.

Na parterze powstaną lokale usługowe, a na pierwszym piętrze biura, pozostałe kondygnacje to mieszkania i apartamenty. Zgodnie z wcześniej publikowanym harmonogramem, prace powinny zakończyć się w drugim kwartale 2019 roku.

Nowy terminal promowy

Zmieni się także bardziej techniczne oblicze nadmorskiego śródmieścia Gdyni. Przypomnijmy, że na początku grudnia Port Gdynia wyłonił w drodze przetargu wykonawcę nowego terminala promowego. Wcześniej projekt otrzymał też 117 milionów złotych dofinansowania ze środków unijnych.

Nowy terminal przy ulicy Polskiej (niedaleko Muzeum Emigracji) przede wszystkim umożliwi obsługę większych promów pasażerskich - o długości sięgającej nawet do 245 metrów (do tej pory limit to 175 metrów). Jeszcze w zeszłym roku zakończyła się rozbiórka starych budynków portowych i stacji transformatorowej. Lepsza w stosunku do obecnego terminala przy Nabrzeżu Helskim lokalizacja ma ułatwić pasażerom dostęp do centrum miasta i przyspieszyć czas pobytu promów w porcie. Ponadto zostanie przebudowany lokalny układ drogowy i kolejowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie