REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Teatr im. Solskiego w Tarnowie czekają zmiany

  • Autor: PAP
  • 18 kwi 2018 15:32
fot. pixabay.com

Ponad 6 mln zł będzie kosztować modernizacja zaplecza technicznego Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Placówka zyskała na ten cel dotacje z funduszy UE, środków resortu kultury oraz budżetu miasta. Zakończenie prac przewidziano w październiku tego roku.

REKLAMA

W środę prezydent Tarnowa Roman Ciepiela i dyrektor sceny Rafał Balawejder podpisali umowę na dofinansowanie, dzięki której teatr zyskał na inwestycję prawie 2 mln zł z budżetu miasta.

Jak podkreślił prezydent Tarnowa, Teatr im. Solskiego jest wspólnym dobrem mieszkańców miasta; dzięki niemu artystyczny krajobraz Tarnowa i regionu jest pełniejszy.

W zmodernizowanym zapleczu znajdzie się sala prób, której do tej pory nie było w teatrze. Zostaną wyremontowane i wyposażone pracownie teatralne: stolarska, plastyczna i krawiecka. Wyburzony zostanie obecny garaż, a w jego miejscu powstanie nowoczesny dwupoziomowy magazyn, gdzie będą składowane dekoracje do spektakli. Pojawi się także przenośnik taśmowy ułatwiający szybką zmianę dekoracji.

Na istniejącym budynku zaplecza dobudowana zostanie jeszcze jedna kondygnacja, gdzie znajdzie się pięć pokoi gościnnych, wraz z zielonym tarasem, dla twórców. Dla lepszej komunikacji pojawi się nowa klatka schodowa oraz winda, z której będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne.

Dyrektor Teatru im. Ludwika Solskiego Rafał Balawejder zaznaczył, że na zagospodarowanym tarasie może powstać kolejna - czwarta już scena, gdzie podczas ciepłych letnich wieczorów będą pokazywane kameralne spektakle.

Łączny koszt przedsięwzięcia to ponad 6 mln zł. Oprócz środków z budżetu miasta placówka wcześniej pozyskała 2 mln zł ze funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz 1,3 mln zł z programu Promesa 2017 realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostałe środki stanowią wkład własny teatru.

Modernizacja zaplecza technicznego to kolejna inwestycja tarnowskiego teatru. W kwietniu 2011 r. po prawie dwóch latach gruntownej przebudowy otwarto jego nowy gmach. Pierwszym spektaklem na nowej scenie był "Kwartet dla czterech aktorów" Bogusława Schaeffera, a pierwszą premierą - "Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett.

Przebudowa budynku Teatru im. Solskiego była finansowana ze środków unijnych w ramach poprzedniego Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z budżetu miasta Tarnowa. Jej koszt wyniósł ok. 15 mln zł.

Po modernizacji teatralny budynek zyskał zupełnie nową, przeszkloną elewację od strony ulicy Mickiewicza. Zmienił się układ niektórych pomieszczeń teatralnych - m.in. małej sceny; przebudowana została duża scena, zmienił się kąt nachylenia widowni.

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie działa od jesieni 1945 roku. Zainaugurował działalność "Zemstą" Aleksandra Fredry w reżyserii Ludwika Solskiego, który wystąpił także w roli Dyndalskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie