REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Teatr Kameralny w Bydgoszczy przejdzie rewitalizację

  • Autor: PAP
  • 23 kwi 2018 10:45
Teatr Kameralny w Bydgoszczy przejdzie rewitalizację
fot. shutterstock

Budynek Teatru Kameralnego na Starym Mieście w Bydgoszczy, od lat nieużywany i popadający w ruinę, przejdzie gruntowną rewitalizację i znów ma pełnić funkcje kulturalne. Prace budowlane zaplanowano do końca przyszłego roku, a cała inwestycja będzie kosztowała 26,4 mln zł.

REKLAMA

W przebudowanym i rozbudowanym głównym budynku znajdzie się sala teatralna z widownią na 200 miejsc, a także między innymi zaplecze garderobiane, hol z kasami i pomieszczeniami obsługi widzów, foyer oraz szatnie, na drugiej kondygnacji znajdzie się zaplecze biurowe. Budynek od strony wschodniej zostanie wyremontowany, a w przyszłości ma zostać w nim urządzona kawiarnia.

Ze względu na bardzo zły stan techniczny głównej części teatru, prace budowlane rozpoczną się od rozbiórek. Zachowana zostanie jedynie ściana od strony ul. Podwale, a reszta łącznie ze ścianami fundamentowymi zostanie wzniesiona od nowa. Elewacja będzie utrzymana w biało-szarej kolorystyce.

Wyłoniony został już wykonawca rewitalizacji. Przetarg wygrała firma Ebud, która złożyła najkorzystniejszą ofertę - 26,4 mln zł. Wykonawca zobowiązał się do udzielenia pięcioletniej gwarancji. Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu miasta i ze środków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych; dofinasowane unijne sięgnie 17,5 mln zł.

Pierwszy budynek wzniesiono w latach 50 XIX w. na potrzeby restauracji, a pod koniec XIX w. dobudowano drugi z salą bankietowo-teatralną. W latach 1947-1949 obiekt służył jako zastępcza scena teatralna, gdyż Teatr Miejski został zniszczony pod koniec wojny, a w innym miejscu wznoszono nowy gmach. W latach 1968-1988 funkcjonował tu Teatr Kameralny jako druga scena w mieście. Później obiekt został wyłączony z użytkowania z powodu złego stanu technicznego i niespełniania wymogów bezpieczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie