REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Teatr Polski w Szczecinie zostanie gruntownie przebudowany

  • Autor: PAP
  • 22 paź 2018 10:47
fot. Fotolia

Siedziba Teatru Polskiego w Szczecinie zostanie gruntownie przebudowana. Koszt przedsięwzięcia wynosi około 105 mln zł, z czego unijne środki to ponad 42 mln zł. Przebudowa obejmie przywrócenie pierwotnego wyglądu teatru wybudowanego w latach 1928-1929 według projektu A. Tesmachera.

REKLAMA

Gmach teatru zostanie rozbudowany oraz wyposażony w nowoczesną infrastrukturę techniczną - poinformowały służby prasowe zachodniopomorskiego marszałka.

"Nasi wspaniali artyści i wierna, liczna publiczność Teatru Polskiego zasługują na nowe sceny" - powiedział, cytowany w komunikacie, zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. "Staraliśmy się o finansowanie już w poprzedniej perspektywie, ale Unia Europejska wprowadziła wówczas ograniczenia na dofinansowanie inwestycji kulturalnych do kwoty 5 mln euro. Teatr Polski jest jedną z tych inwestycji, która przekonała Komisję Europejską, że warto zmienić podejście do kultury w całej Europie. Od tego roku decyzją Komisji Europejskiej, tego typu inwestycje mogą być wspierane kwotą do 10 mln euro, co oznacza niemal połowę wartości całej przebudowy budynku Teatru Polskiego" - dodał Geblewicz.

Inżynierem kontraktu będzie firma Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych EKO-INWEST ze Szczecina. Umowa z firmą ma być podpisana w przyszłym tygodniu.

Przebudowa obejmie przywrócenie pierwotnego wyglądu teatru wybudowanego w latach 1928-1929 według projektu A. Tesmachera. Zmieni się główny trzon budynku na drugim piętrze, gdzie znajdą się m.in. pokoje gościnne. Istniejąca główna sala teatralna stanie się wielofunkcyjną salą prób. Na parterze budynku utrzymana zostanie funkcja teatru - kabaretu.

Powstanie także nowa część kompleksu teatralnego. Będzie to konstrukcja żelbetonowa, a w strukturze obiektu szeroko wykorzystane zostanie szkło. Także zewnętrzny tambur sali teatru szekspirowskiego we foyer przewidziany jest z przeszklonych modułów.

Ze stali zaprojektowano monumentalne schody, łączące poszczególne kondygnacje wnętrz oraz okładziny elementów architektonicznych wyłaniających się z zielonego dachu. Inwestycja pozwoli na maksymalne wpisanie nowo projektowanej kubatury w istniejącą rzeźbę terenu. Nowe sceny teatralne będą pierwszymi profesjonalnymi scenami dramatycznymi w Szczecinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie