×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Technologia 3D wykorzystana do rewitalizacji kamienicy

  • Autor: UM Płock
  • 16 cze 2014 09:28
Technologia 3D wykorzystana do rewitalizacji kamienicy
fot. Materiały prasowe Urzędu Miasta Płocka

Rozpoczęto rewitalizację kamienicy przy ul. Kazimierza Wielkiego 6 na płockiej starówce. Po raz pierwszy w Płocku zastosowano innowacyjną metodę inwentaryzacji budynku technologią trójwymiarowego skaningu laserowego.

REKLAMA

Inwentaryzację zabytkowego domu przy ul. Kazimierza Wielkiego 6 w Płocku, należącego w przeszłości do pruskiego urzędnika, wykonała w kwietniu tego roku, na zlecenie Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, łódzka pracownia architektoniczna RWSL – Rydzyński / Wasiak / Stańczak / Lebelt.

Inwentaryzacja za pomocą skanera 3D jest najnowszą technologicznie, najdokładniejszą, najszybszą i bezinwazyjną metodą zbierania danych o obiekcie. Wykorzystanie tej technologii pozwala na wykonanie specjalistycznych i niezwykle precyzyjnych pomiarów, dokładne odwzorowanie detali architektonicznych budynku oraz przetworzenie uzyskanego z lasera modelu 3D budynku w dowolne rysunki 2D, jak rzuty, przekroje i elewacje.

– Zastosowanie tej metody znacznie skraca czas realizacji inwestycji i równocześnie przekłada się na niższe koszty w stosunku do tradycyjnych metod inwentaryzacji – tłumaczy Wioletta Magin, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Jak działa skaning laserowy w przypadku kamienicy przy ul. Kazimierza Wielkiego 6 w Płocku można zobaczyć na:

 

– Szczegółowość pomiaru i kompletność danych pozwalają na dowolną zmianę dokumentacji projektowej bez konieczności ponownego wyjścia w teren – dodaje Jacek Wasiak z pracowni RWSL. – Skaning laserowy zastosowaliśmy po raz pierwszy przy modernizacji kaplicy na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Zabieg ten znacznie poprawił dokładność pomiarów i pozwolił na lepsze odzwierciedlenie zastanej rzeczywistości – uzupełnia architekt RWSL.

Technologia ta wykorzystywana została w kraju m.in. do skanowania zabytkowych obiektów jak: Kopalnia Soli w Wieliczce, Ratusz w Kłodzku czy Łazienki Królewskie w Warszawie.

Inwentaryzacja budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego 6 w Płocku pozwoli na wykonanie projektu remontu zabytku, który w 2010 r. został wyłączony z użytkowania ze względu na zły stan techniczny. Zastosowanie lasera 3D znacznie skróci okres przygotowania dokumentacji projektowej, którą łódzcy architekci przekażą MZGM jeszcze w tym roku.

Projekt budowlany wraz z pozwoleniem na budowę stanowić będą załącznik do wniosku o dofinansowanie remontu ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego Programu dopłat do budownictwa mieszkaniowego.

Inwestycja, którą na zlecenie miasta realizuje MZGM pozwoli na rewitalizację kolejnego, zlokalizowanego w ścisłym centrum Starego Miasta budynku. Środki na realizację projektu pochodzą z budżetu Płocka.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie