×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Technologia musi być wrażliwa na współczesne problemy

  • Autor: Dobrzemieszkaj.pl
  • 14 lut 2020 11:47
Technologia musi być wrażliwa na współczesne problemy
Technologia musi być wrażliwa na współczesne problemy
Technologia musi być wrażliwa na współczesne problemy
Technologia musi być wrażliwa na współczesne problemy
Technologia musi być wrażliwa na współczesne problemy
Technologia musi być wrażliwa na współczesne problemy
Technologia musi być wrażliwa na współczesne problemy
Technologia musi być wrażliwa na współczesne problemy
Technologia musi być wrażliwa na współczesne problemy
Technologia musi być wrażliwa na współczesne problemy
Technologia musi być wrażliwa na współczesne problemy
Technologia musi być wrażliwa na współczesne problemy
Technologia musi być wrażliwa na współczesne problemy
Technologia musi być wrażliwa na współczesne problemy

O tym, jak nowoczesne programy do projektowania oraz nowe narzędzia zmieniają pracę projektanta, a także jaką rolę może odegrać technologia w obliczu współczesnych problemów globalnych oraz zmian społecznych dyskutowano podczas sesji „#designchallenge. Technologie. Rewolucja hi-tech w projektowaniu wnętrz.”

REKLAMA

W pierwszej części sesji dyskutowano o tym jak postrzegane są nowoczesne technologie oraz jak wpływają na nasze życie i pracę. – Dostrzegam niestety pewne odhumanizowanie – mówiła Beata Ignasiak, projektant wnętrz, Ingasiak Interiors. – Mówimy o technologiach do projektowania, ale to w dalszym ciągu projektuje człowiek. Technologie mają za zadanie wesprzeć pracę projektanta, aby skrócić jej czas i poprawić efektywność. Zwróciła również uwagę na pewne niebezpieczeństwa związane z wszechobecną technologią: To my jesteśmy odpowiedzialni za tempo w jakim żyjemy, jakiemu procesowi będziemy się poddawać i jak będzie on przebiegał. Za chwilę będziemy musieli wrócimy do podstaw bo człowiek w odhumanizowanym środowisku nie jest w stanie funkcjonować. Postęp technologiczny się nie zatrzyma, ale musimy złapać balans i dystans do zmian - dodała. 

O roli technologii w procesie projektowym, ale także o tym jaki wpływ ma ona na użytkowników mówił także Pete Kercher Ambassador, Design for All Europe, konsultant, Strategic Design: - Musimy spojrzeć na zagadnienie w kilku aspektach – zaznaczył na wstępie. - Pierwszy, to technologia używana przez projektantów w procesie projektowania, drugi to technologia zastosowana w samych produktach podczas ich projektowania. Ja osobiście jestem bardzie zaniepokojony, jeżeli chodzi o ten drugi aspekt, czyli w jaki sposób używamy technologii do tworzenia pewnych rzeczy, przedmiotów, produktów, w jaki sposób technologia staje się częścią procesu produkcji.

Zdaniem Pete Kerchera istotą problemu  w tym właśnie aspekcie, jest jak sprawić, aby technologia była przyjazna użytkownikowi. - Myślę, że powinniśmy wprowadzić poważny dialog pomiędzy środowiskiem, branżą technologiczną a projektantami. Wiele osób odrzuca technologię ponieważ nie jest ona przyjazna użytkownikowi. Nie powinniśmy przyjmować wszystkiego o technologia nam oferuje. Projektanci powinni być bardziej wymagający i pracować wspólnie nad technologią, której faktycznie potrzebują. Musimy wykreować technologię, która pomoże nam zaprojektować lepszy produkt, lepszy system, lepszy proces projektowy. Mam dosyć technologii, która jest mówi nam co mamy robić, to nie na tym polega. To powinno polegać na współpracy obu stron – podkreślał.

O nowoczesnych technologiach z perspektywy projektanta, także znaczenia zaawansowanych narzędzi projektowych w pracy z inwestorami mówiła Monika Bronikowska, projektantka wnętrz, Hola Design: - Technologia ma  ułatwiać komunikację między architektem a klientem. My architekci, jesteśmy w tej grupie osób, które nie pędzą za technologią, aby nie zatracić sensu swojej pracy, ale musimy nadążać, aby nie pozostać w tyle. Oczekiwania klienta rosną. Jeżeli zobacz lepsze wizualizacje u innego projektanta, zostaniemy z tyłu. Musimy stale śledzić, rozwijać się, wchodzić w te nowe technologie po to, by spełnić oczekiwania klienta. 

Dyskutowano również o tym, co obecnie powinno oferować dobre narzędzi do projektowania. Poruszono także zagadnienie odpowiedzialności twórców narzędzi i modeli projektowych. -  Zaczynamy myśleć o naszych projektach, wnętrzach, obiektach, produktach użytkowych w kontekście czasoprzestrzeni, a nie tylko przestrzeni – mówiła Magdalena Gruna, architekt, dyrektor Jednostki Badawczo-Rozwojowej, Vectorworks Polska.  – To jest największa zmiana technologiczna, która nas czeka właśnie teraz. Nie projektujemy produktu tylko po to, aby postawić go na półce czy umieścić w przestrzeni miejskiej, ale projektujemy też to, jak go użyć, jak będzie funkcjonował, a następnie jak go zutylizować. To jest bardzo duża zmian, bowiem zaczynamy sobie zdawać sprawę z tego, że utylizacja jest również etapem życia obiektu. Musimy brać za to odpowiedzialność i to jest wyzwanie przed jakim stajemy – podkreślała. 

Dalsza część dyskusji toczyła się właśnie wokół kwestii odpowiedzialności. Rozmówcy podkreślali, że w tworzeniu technologii niezbędna jest odpowiedzialność za siebie, za produkt i za użytkownika. - Twórca technologii musi dostarczyć projektantowi taki produkt, którego będzie używać z przyjemnością, który będzie racjonalnie wykorzystany – mówiła Magdalena Gruna. 

W debacie pojawił się również watek odpowiedzialności ekologicznej i zrównoważonego rozwoju.  - Nowoczesne technologie pozwalają na zoptymalizowanie parametrów produktów, co jest niezwykle ważne w kontekście zrównoważonego rozwoju – podkreślała Magdalena Gruna. - Modele oprogramowania powinny zawierać informacje o śladzie węglowym, jak zutylizować produkt, czas dostarczenia , montażu. To nie tylko ułatwia pracę, ale także poprawia funkcjonowanie produktu w przestrzeni społecznej. 

Katarzyna Skoczylas, architekt wnętrz i pomysłodawca platformy Interior Design Solutions, zwracała uwagę, że: Bardzo ważne jest w kontakcie z klientem poznanie jego potrzeb. Za pomocą platformy komunikacji z klientem możemy już w momencie wywiadu budzić świadomość ekologiczną. Jest w tym misja, technologia może pomóc w budzeniu wrażliwości. 

W jaki sposób technologia może pomóc projektantom, wynalazcom, designerom w dziedzinie designu dostępnego. Jaka jest rola nowoczesnych technologii w obliczu problemów i wyzwań globalnych, jak starzejące się społeczeństwa, to zagadnienia poruszone w kolejnej części dyskusji

Pete Kercher podkreślał, że: Odpowiedzią nie jest sama technologia, która pomoże projektantom. Projektanci potrzebują bardziej metodologii, a nie technologii. Faktem jest, że nasze społeczeństwo się starzeje. Projektanci oraz twórcy technologii powinni współpracować ze sobą, ale także ze swoją grupa docelowa, aby mieć pewność, że użytkownicy technologii nie zostaną w tyle, nie będą pozostawieni sami sobie.

Jako główny problemem w tym aspekcie wskazał prędkość. - Jeżeli technologia będzie zbyt gwałtownie się rozwijać, pozostawi ludzi z tyłu. Wszyscy mamy w swoim bliskim otoczeniu ludzi starszych, którzy mają naturalny instynkt odrzucenia technologii. Nie możemy pozwolić, aby tak się działo. Musimy używa technologii mądrze i odpowiedzialnie, aby zaoferować ludziom, to czego naprawdę potrzebują, ale także to, do czego wszyscy aspirujemy jako społeczeństwo: abyśmy żyli dłużej, bardziej owocnie. Technologia nie może nikogo nie wykluczać – mówił Pete Kercher.

Podczas dyskusji poruszono również takie zagadnienia, jak rola technologii VR  w procesie projektowania oraz wpływ technologii na komunikację z klientem. Uczestnicy dyskusji omawiali także cechy dobrego w ich opinii narzędzia do projektowania. Rozmawiano również o tym, w jakim kierunku będą ewoluowały zmiany w dziedzinie technologii projektowych, wskazując przede wszystkim na modele „user expercience”. 

W sesji udział wzięli:

Monika Bronikowska, projektantka wnętrz, założycielka, Hola Design

Wiktoria Dziaduła, pomysłodawca, ArchiWise

Magdalena Gruna, architekt, dyrektor Jednostki Badawczo-Rozwojowej, Vectorworks Polska

Beata Ignasiak, projektant wnętrz, Ignasiak Interiors

Piotr Juchnowicz, Co-Founder, CEO, the Construct Sp. z o.o.

Pete Kercher, Ambassador, EIDD – Design for All Europe, konsultant, Strategic Design

Monika Rabiej, menedżer ds. wdrożeń kolekcji, Ceramika Paradyż

Katarzyna Skoczylas, pomysłodawca, architekt wnętrz, Interior Design Solutions

Moderacja:

Anna Usakiewicz, dziennikarka, Dobrzemieszkaj.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie