×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ten biurowiec ma wyznaczyć nowe standardy budynków zeroemisyjnych

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 10 gru 2021 13:15
Ten biurowiec ma wyznaczyć nowe standardy budynków zeroemisyjnych
Zeroemisyjny biurowiec Worship Square, fot. mat. HB Reavis
Ten biurowiec ma wyznaczyć nowe standardy budynków zeroemisyjnych
Ten biurowiec ma wyznaczyć nowe standardy budynków zeroemisyjnych

W Londynie rozpoczęła się budowa biurowca Worship Square, który ma być w pełni neutralny emisyjnie i wyznaczać nowe standardy budynków zeroemisyjnych i ich eksploatacji.

REKLAMA

  • Międzynarodowy deweloper biurowy HB Reavis rozpoczął budowę Worship Square – swojej pierwszej inwestycji w pełni neutralnej emisyjnie.
  • Wbudowany ślad węglowy ma być mniejszy o 50% w porównaniu z obecnymi standardami branżowymi.
  • Budynek będzie wyposażony m.in. w pompy ciepła, fotowoltaikę i system monitoringu zużycia energii i wody, a na terenie obiektu zostanie zasadzonych ponad 3,2 tys. roślin przeszło 49 różnych gatunków.

Worship Square zaoferuje ok. 13 tys. mkw. powierzchni biurowej i 800 mkw. tarasów. Ponadto wbudowany ślad węglowy będzie mniejszy o 50% w porównaniu z obecnymi standardami branżowymi (równowartość średniego śladu węglowego wytwarzanego przez 3 tys. domów) i o 18% lepszy od celu wyznaczonego przez samorząd Londynu na 2030 rok dla budynków komercyjnych.

Po oddaniu inwestycji do użytku powietrzne pompy ciepła zmniejszą zapotrzebowanie energetyczne budynku dzięki wydajnemu ogrzewaniu i chłodzeniu. Ponadto zamontowane na dachu ogniwa fotowoltaiczne będą wytwarzać energię odnawialną.

Projekt Worship Square zakłada zgodność z wymogami certyfikacyjnymi 5* NABERS i BREEAM Outstanding. Docelowo inwestycja ma także spełniać wymogi certyfikatu WELL na poziomie „Platinum” (to najwyższy wynik w systemie oceny wpływu budynku na zdrowie i samopoczucie ludzi), oferując m.in. spersonalizowane zajęcia w wielofunkcyjnym studiu fitness, nowoczesne szatnie, 324 stojaki rowerowe dla pracowników dojeżdżających na dwóch kółkach oraz bezpłatną usługę wypożyczania rowerów miejskich i e-hulajnóg, aby promować aktywny tryb życia.

Dla większej wygody codziennego użytkowania budynku wszystkie pracujące w nim osoby otrzymają dostęp do wewnętrznej aplikacji HB Reavis, a wraz z nią – spersonalizowanej usługi concierge, panelu danych o stanie środowiska i szeregu innych funkcji.

U podstaw projektu Worship Square leżą inteligentne rozwiązania techniczne. Budynek otrzymał już certyfikat WiredScore Platinum i jako jeden z zaledwie trzech na świecie uzyskał certyfikat SmartScore Platinum.

System monitoringu zużycia energii i wody w czasie rzeczywistym pomoże najemcom zwiększyć efektywność energetyczną. Ponadto platforma technologiczna HB Reavis Symbiosy będzie oferować analizę najróżniejszych danych – od jakości powietrza i temperatury w pomieszczeniach po obłożenie pomieszczeń – jednocześnie umożliwiając regulację ustawień i w przejrzysty sposób pokazując, w jaki sposób budynek jest użytkowany.

Worship Square to także przykład tzw. projektowania biofilicznego. W ramach tej koncepcji na terenie obiektu zostanie zasadzonych ponad 3,2 tys. roślin przeszło 49 różnych gatunków, zaczynając już od wypełnionego zielenią holu. Zapewni to także czystsze powietrze, zacierając granicę między przestrzenią zamkniętą i otwartą.

Wzorowany na miejscowej architekturze efektowny wygląd Worship Square i charakterystyczna niebieska fasada zaprojektowana przez pracownię MAKE Architects sprawią, że budynek stanie się nową wizytówką okolicy, i nadadzą jej unikalną tożsamość.

Budowa obiektu już się rozpoczęła, a jej zakończenie planowane jest na początek 2024 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie