×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tereny podworcowe w Sopocie zmieniły się w Sopotekę

  • Autor: PAP / Propertydesign.pl
  • 18 gru 2015 12:25
  • Aktualizacja: 18 gru 2015 12:31
Tereny podworcowe w Sopocie zmieniły się w Sopotekę
fot. Sopoteka, fot. Sikora Wnętrza
Tereny podworcowe w Sopocie zmieniły się w Sopotekę
Tereny podworcowe w Sopocie zmieniły się w Sopotekę
Tereny podworcowe w Sopocie zmieniły się w Sopotekę

Sopot Centrum, czyli kompleks dworcowo-handlowo-usługowy w centrum miasta, zainaugurował w piątek swoją działalność. Na zrewitalizowanych terenach przydworcowych o powierzchni ok. 1,7 ha będzie działać dworzec PKP, mediateka i hotel. Projekt wnętrz Sopoteki przygotowała pracownia Sikora Wnętrza.

REKLAMA

Realizowana przez dwa lata inwestycja prowadzona była w pionierskiej formule partnerstwa publiczno-prywatnego z udziałem funduszy unijnych (Jessica), a uczestniczyli w niej: Polskie Koleje Państwowe S.A., Gmina Miasta Sopotu oraz inwestor prywatny Bałtycka Grupa Inwestycyjna.

Szacuje się, że w nowym kompleksie dworcowym oraz usługowo-handlowym w centrum Sopotu pracę znajdzie ok. 400 osób. Ocenia się, że nowoczesne centrum obsługi pasażera PKP (kasy, przechowalnia bagażu na powierzchni ok. 500 mkw. ) będzie mogło obsłużyć ok. 5,8 tys. osób w ciągu doby. W kompleksie docelowo ma powstać ok. 40 sklepów oraz lokali usługowych i gastronomicznych. Oprócz dworca, w piątek została oddana do użytku tylko część placówek znajdujących się w kompleksie. Wszystkie mają być udostępnione klientom na początku przyszłego roku. Także w 2016 roku mają być oddane do użytku hotel i biura.

W sobotę ma być oficjalnie otwarta "Sopoteka" czyli galeria kultury miejskiej, w której znajdą się: zbiory klasyczne, zbiory cyfrowo-multimedialne, bazy danych, filmy, audiobooki, e-booki, gry i e-galerie.

"Nowy dworzec w Sopocie to jedna z największych inwestycji, w które zaangażowała się PKP S.A. w województwie pomorskim, ale nie jedyna" - mówi Grzegorz Tomaszewski, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP S.A.

Podał, że w przyszłym roku spółka planuje rozpocząć gruntowną modernizację dworca Gdańsk Główny. W Gdańsku PKP jest też partnerem Miasta przy realizacji Forum Gdańsk, centrum handlowo-usługowego w centrum miasta, które powstaje na terenach miejskich i kolejowych.

W Sopocie w ramach kompleksu o powierzchni zabudowy ponad 23 tys. mkw. powstał też podziemny parking na 240 aut. "W wyniku inwestycji powstała nie tylko infrastruktura dworcowa, ale także nowa przestrzeń publiczna z terenami zielonymi, lokalami handlowo-usługowymi, biurami oraz układem drogowym i miejscami postojowymi" - przekonuje Anna Dyksińska z sopockiego urzędu miasta.

Dworzec i przyległe tereny zostały przebudowywane w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto i kolej przekazały działki, a inwestycję sfinansował i zrealizował inwestor prywatny: Bałtycka Grupa Inwestycyjna SA. Koszt przedsięwzięcia to ponad 100 mln zł, z czego 42 mln zł stanowi kredyt z unijnego funduszu Jessica.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie