REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Textorial Park II zdał ekologiczny egzamin

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 09 maj 2018 15:42
Textorial Park II zdał ekologiczny egzamin
fot. mat. pras.
Textorial Park II zdał ekologiczny egzamin

Textorial Park II trzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. W ten sposób stał się najwyżej certyfikowanym ekologicznie campusem biurowym w Łodzi oraz jednym z niewielu, tak wysoko ocenionych budynków w najnowszym systemie BREEAM International New Construction 2016.

REKLAMA

– Wysoka ocena, jaką otrzymał projekt Textorial Park II to efekt wykorzystania wielu ekologicznych rozwiązań oraz tworzenia przestrzeni z myślą o wygodzie jej użytkowników. Nie bez znaczenia jest również fakt, że tak wysoki wynik uzyskała inwestycja rewitalizowana, a więc taka, która na wstępie posiada dodatkowe ograniczenia wynikające z już istniejących na działce obiektów. Kluczową rolę w tym osiągnięciu odegrał zintegrowany proces projektowania prowadzony od najwcześniejszych etapów inwestycji – zaznacza Dominik Włodarczyk, Assessor BREEAM International z firmy SWECO Consulting.

BREEAM jest znanym na świecie systemem oceny budynków pod względem ich oddziaływania na środowisko, obejmującym różnorakie kryteria w kilku obszarach: począwszy od zarządzania budynkiem, przez rozwiązania związane z oszczędnością energii oraz kwestie dotyczące zdrowia i samopoczucia pracowników czy dostępności transportu, aż po ekologię, zastosowane materiały i gospodarkę wodną.

Jak dodaje Dominik Włodarczyk: - Ważną rolę w tym procesie odgrywa także lokalizacja: bliskość centrum Łodzi, a jednocześnie położenie w pobliżu zielonych terenów parkowych. To kontynuacja wysokiej oceny, jaką otrzymał biurowiec Textorial, który na terenie Księżego Młyna działa już od 2009 roku.

Jego kontynuacja już na etapie projektowania otrzymała certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Jest to obecnie najwyżej certyfikowany w systemie BREEAM International New Construction obiekt w Łodzi oraz jeden z najwyżej certyfikowanych polskich budynków w najnowszym systemie BREEAM International New Construction 2016.

– Projektując zespół biurowy Textorial Park II wzięliśmy pod uwagę wiele aspektów projektowania zrównoważonego, co pozwoli na obniżenie kosztów przyszłej eksploatacji budynków – tłumaczy Robert Strzeński, partner z biura architektonicznego Horizone Studio. – Dotyczą one elementów energooszczędnych instalacji, ale też, jak zawsze w naszych projektach, szczególną rolę zwróciliśmy na przyjazne użytkownikom i poprawiające komfort pracy rozwiązania architektoniczne, stosowane w nowoczesnych zielonych biurowcach.

Na części budynku zaprojektowaliśmy dostępne dla pracowników zielone stropodachy. Wokół budynków powstanie wysokiej jakości nowa przestrzeń miejska z restauracjami, sklepikami i miejscami do spędzania wolnego czasu, która ma przyciągnąć nie tylko osoby tu pracujące, ale też mieszkańców Łodzi i innych użytkowników – dodaje architekt.

Inwestycja Textorial Park II powstanie w przeciągu dwóch najbliższych lat między istniejącymi budynkami Textorial a ul. Tymienieckiego. Obejmie ona pięciokondygnacyjny budynek biurowy z garażem podziemnym dla 337 aut. Odrestaurowane zostaną również zrujnowane obecnie, historyczne budynki magazynowe dawnych zakładów włókienniczych. Otrzymają one nowe funkcje usługowe służące użytkownikom powierzchni biurowych oraz lokalnej społeczności. Z uwagi na rozbudowany program funkcjonalny oraz blisko 9 tys. mkw. przestrzeni publicznych, w założeniu inwestora i projektantów nowy miejski campus, ma stać się punktem centralnym tej części miasta, wpisującym się w historyczny kontekst miejsca oraz uwzględniającym założenia przyświecające organizacji Horticultural Expo w Łodzi w roku 2024.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie