REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Tężnia w starym basenie huty Silesia rusza na wiosnę

  • Autor: PAP
  • 01 mar 2018 16:44
Tężnia w starym basenie huty Silesia rusza na wiosnę
fot. shutterstock

W kwietniu w Rybniku zacznie działać tężnia solankowa, której powstanie postulowali mieszkańcy miasta w ramach budżetu obywatelskiego. Koszt budowy tężni oraz pierwszego etapu parku na terenie dawnego basenu huty Silesia to 2,2 mln zł.

REKLAMA

- Będąca już na ukończeniu, charakterystyczna bryła tężni znacząco zmieni wizerunek tej części Rybnika, nadając miejscu zupełnie nową funkcję rekreacyjno-wypoczynkową - powiedział w czwartek prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

- Co szczególnie ważne, stanowić będzie nową, atrakcyjną alternatywę spędzenia wolnego czasu, nie tylko dla okolicznych mieszkańców. Jestem przekonany, że zarówno spacerowicze, jak i rowerzyści szybko polubią to miejsce, tym bardziej, że będzie ono częścią większej przestrzeni rekreacyjno-spacerowej Paruszowca-Piasków, na którą prócz tężni składają się sąsiadujące z nią Błonia z torem rolkarskim - dodał prezydent.

Sercem rybnickiej tężni ma być konstrukcja z drewna i gałęzi tarniny, ze spływającą na nie solanką. Całość dopełnią ekrany chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem i deszczem oraz posadzka z kostki granitowej lub betonowej.

Tężnia solankowa będzie główną atrakcją mającego powstać parku o powierzchni 3,7 hektara. Powstaną tam ścieżki i alejki, place zabaw, siłownie, miejsca rekreacji. Park będzie oświetlony i monitorowany. Kolejne etapy przedsięwzięcia mają być realizowane sukcesywnie.

Wart milion złotych projekt budowy tężni w Rybniku powstał dzięki inicjatywie mieszkańców, którzy potrzebę funkcjonowania w mieście takiej właśnie instalacji zgłosili w ramach budżetu obywatelskiego 2017 r. Poza tym, w ramach inwestycji miasto przeznaczyło również dodatkowe środki na zagospodarowanie terenu wokół tężni. Powstaje tam m.in. układ komunikacyjny łączący tężnię z parkingiem przy ul. Mikołowskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie