REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Tężnie solankowe w gminie Jasienica prawie gotowe

  • Autor: PAP
  • 31 paź 2021 10:35
Tężnie solankowe w gminie Jasienica prawie gotowe
Na wykończeniu jest budowa dwóch tężni solankowych w gminie Jasienica. Jeżeli dopisze pogoda, mogą ruszyć jeszcze w listopadzie. fot. Shutterstock

W Rudzicy i Międzyrzeczu Dolnym w gminie Jasienica jeszcze w listopadzie mogą ruszyć dwie nowe tężnie solankowe.

REKLAMA

  • Na wykończeniu jest budowa dwóch tężni solankowych w gminie Jasienica. Jeżeli dopisze pogoda, mogą ruszyć jeszcze w listopadzie.
  • Tężnie solankowe powstają przy ośrodku zdrowia w Rudzicy i na terenach rekreacyjnych w Międzyrzeczu Dolnym.
  • Ich koszt to ponad 517 tys. zł.

Jeśli pogoda dopisze, to jeszcze w listopadzie otworzymy dwie nowe tężnie solankowe w gminie Jasienica. Ich budowa jest już na ukończeniu. Powstają w Rudzicy i Międzyrzeczu Dolnym – powiedział Janusz Pierzyna, wójt gminy Jasienica sąsiadującej z Bielskiem-Białą.

"Termin ich oddania wypada w listopadzie. Jeżeli pozwolą na to warunki atmosferyczne, to otworzymy tężnie i jeszcze przez miesiąc będą działały. Jeśli pogoda nie dopisze, to otwarcie zorganizujemy już wiosną" - powiedział w rozmowie z PAP samorządowiec z Jasienicy.

Tężnie solankowe powstają przy ośrodku zdrowia w Rudzicy i na terenach rekreacyjnych w Międzyrzeczu Dolnym. Ich koszt to ponad 517 tys. zł. Gmina Jasienica na sfinansowanie budowy otrzymała dofinansowanie z funduszy Lokalnej Grupy Działania "Ziemia Bielska".

Pierwsza tężnia w Jasienicy otwarto latem ub.r. na terenie kompleksu rekreacyjnego klubu sportowego Drzewiarz. Solanka pochodzi z Zabłocia w pobliskiej gminie Strumień. Ma wyjątkowo duże stężenie jodu, dochodzące do 140 mg na litr. Posiada lecznicze i profilaktyczne właściwości. Razem z tężnią powstał chodnik. Ustawiono też ławki. Inwestycja kosztowała niespełna 200 tys. zł.

Tężnia solankowa to konstrukcja wykonana z drewna i tarniny. Lecznicze działanie zawdzięcza solankom, czyli naturalnym wodom mineralnym z dużą ilością jonów sodowych, które spływając po pionowych ściankach tworzą aerozol bogaty w sole o właściwościach leczniczych. Szacuje się, że godzinny seans w pobliżu tężni daje korzyści odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ amac/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie