Morwowa Tower to 18 kondygnacyjna wieża mieszkalno-usługowa o wysokości 55 m. Inwestycja Lalak Development uzyskała prawomocne pozwolenie na budowę i jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja. Za projekt odpowiedzialne jest polsko-chińskie konsorcjum 10illusions: Kożuchowski Architekci, MAG Architekci, 10illusions China i AlfaProjekt.
Morwowa Tower powstanie na terenie największego we wschodniej części Polski kompleksu handlowo-mieszkaniowego u zbiegu ulicy Nałęczowskiej, ulicy Morwowej i Alei Kraśnickiej. Realizowany etapami od 2015 r. zespół kilkunastu budynków, zwieńczony zostanie na ostatniej wolnej parceli dominantą przestrzenną z ogólnodostępnym placem.
Najpierw był konkurs
Wybór finalnie realizowanego projektu poprzedził konkurs architektoniczny wewnątrz konsorcjum. Koncepcje przygotowane zostały przez cztery pracownie. Wskazana do realizacji wersja powtarza rytm horyzontalnych aluminiowych gzymsów przez całą wysokość budynku, szklanych balustrad oraz pionowych pasów czarnego granitu z wyoblonymi narożnikami wykonanymi z drążonego kamienia. Obszerne balkony wieżowca skierowane na plac i dalekie panoramy historycznego miasta.
Zielone pagórki miejscem odpoczynku i zabaw
Trójwymiarowa struktura placu kryje pod spodem 3-kondygnacyjny garaż podziemny i urządzenia techniczne oraz zjazd na kondygnacje podziemne. Na nim wyniesione na trzy metry zielone skarpy z drzewami tworzą nieckę skierowaną do wnętrza, zieloną miejską plażę, miejsce rekreacji i spotkań w tym plac zabaw dla dzieci. Latem ukryte pod posadzką placu jetty wodne fontanny i zielone pagórki są miejscem zabaw i odpoczynku mieszkańców. Zimą przemieniają się w zaśnieżone górki do jazdy na sankach.
Układ nowej dzielnicy miasta opiera się na osi urbanistycznej będącej pasażem łączącym dwa miejskie place i dwie dominanty wysokościowe. Pomiędzy nimi powstają kwartały zabudowy mieszkaniowej z usługami w parterach. Teren jest położony niedaleko Alei Kraśnickiej, czyli jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych Lublina. Przyszli mieszkańcy będą więc mieli łatwy dojazd do centrum, a także do większości obiektów uniwersyteckich.
Inwestycja Lalak Development uzyskała prawomocne pozwolenie na budowę, a realizacja rozpocznie się w 2022 r.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Założyciel BXBstudio
Właściciel, Główny projektant MAU - Mycielski Architecture & Urbanism
Główny Projektant V-ce Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
Główny Projektant Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
współzałożyciel OP Architekten
Założyciel, Architekt Studio ADS