O tym wieżowcu mówi się, że będzie jednym z najbardziej zdrowych budynków w całej Holandii. W pełni drewniany budynek osiągnie wysokość 50 metrów. Sawa powstaje w sercu jednego z kwartałów Rotterdamu. W zeszłym miesiącu rozpoczęto przygotowania terenu pod inwestycję. Pracownia Mei architects and planners zaprojektowała drewniany wieżowiec dla Nice Developers i Era Contour.
Pierwsza łopata pod inwestycję "Sawa" zostanie wbita jeszcze przed wakacjami. Właściwa budowa przebiega wtedy szybko. To jedna z zalet budowania w drewnie. Inwestor i architekci zgodnie postawili na technologię CLT. Nie tylko przeważył fakt magazynowania CO2 i zmniejszenia tym samym emisji, ale inwestora przekonał czas budowy, który jest krótszy w porównaniu z konstrukcją betonową, a przy tym komfort życia przyszłych mieszkańców wyższy. Sawa ma być wzorcowym projektem dla nowych pokoleń, a także poczynić ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju. Udowodnić też, że to co z pozoru wydaje się oczywistym wyborem można zrobić zupełnie inaczej.
Wziąć odpowiedzialność za zdrowe środowisko życia
Holenderskie miasta wciąż się rozwijają, zaś konsekwencje urbanizacji dla ekosystemu to co raz częściej zauważalne powodzie, stres cieplny, czy rosnąca emisja CO2. Jednocześnie przez wzrost urbanizacji zanikają naturalne siedliska ptaków czy łąki kwietne dla pszczół i motyli. Projektując Sawę, Mei architects and planners, zobowiązali się do zmiany tego trendu i zarazem chcieli przyczynić się do stworzenia bardziej zdrowego środowiska życia. We współpracy z miejskimi ekologami zaprojektowali budynek w taki sposób, aby roślinność zintegrować z balkonami, tarasami i patio, zwiększając tym samym biologiczną różnorodność okolicy.
- Jako architekt uważam, że powinniśmy wziąć odpowiedzialność za tworzenie bardziej zdrowego do życia środowiska. I teraz jest ten właściwy moment. Projekt Sawy pokazuje, że pewne rzeczy można zrobić inaczej - podkreśla Robert Winkel, właściciel i architekt, Mei architects and planners
Tworzyć wspólnotę
Sawa powstaje w sercu rotterdamskiego kwartału i częściowo, ze względu na tę centralną lokalizację, naturalnie stworzy miejsca spotkań, przyłączając się też do lokalnych inicjatyw. W parterze budynku planowane są zróżnicowane funkcje, a patio ma działać jako zielony łącznik między budynkiem a otoczeniem takim jak ogród komunalny, co zapewni wartość dodaną zarówno mieszkańcom, jak i sąsiadom. Inwestor planuje powstanie około 100 mieszkań, z czego 50 to będą mieszkania na wynajem w segmencie modułowym, umożliwiając pozostawanie w mieście osobom wykonujących niezbędne zawody np. policjantom, nauczycielom, pielęgniarkom.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Architekt PRC Architekci
Architekt, założyciel nsMoonStudio
Generalny projektant, właściciel S.A.M.I. Architekci
Dyrektor Generalny Biuro Architektoniczne WIZJA Sp. z o.o.
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci