×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

To będzie nowa ikona Gdańska. W 2022 r. ma być oddane do użytku oceanarium

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 25 kwi 2018 09:18
  • Zaktualizowano: 25 kwi 2018 09:21
fot. pixabay.com

W Gdańsku w 2022 roku powstanie Oceanarium poświęcone najciekawszym zakątkom Ameryki Południowej.

REKLAMA

Nautilus Gdańsk określany jako "nowa Ikona Gdańska" wybuduje Konsorcjum PFI Future S.A.. Inwestycja, która ma zostać zrealizowana wspólnie z komunalną spółką Arena Gdańsk, ma przyciągać ok. 2,5 mln gości rocznie.

Umowa inwestycyjna na realizację projektu w formule o charakterze partnerstwa publiczno-prywatnego została podpisana w poniedziałek w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (MIiR) przez Konsorcjum PFI Future S.A. z Wrocławia i spółkę Arena Gdańsk.

PFI Future S.A. poinformowało we wtorek w komunikacie, że będzie "to jedna z większych inwestycji o charakterze publiczno-prywatnym realizowanych w Polsce". "Podpisanie umowy odbyło się w resorcie, który wspiera projekty PPP. Stara się w ten sposób połączyć potrzeby sektora publicznego z wiedzą i doświadczeniem sektora prywatnego" - podano.

Na podstawie podpisanej umowy inwestycyjnej ma być zrealizowany obiekt, który "wzmocni ofertę turystyczną Polski". Spółka poinformowała, że "całość ma być zakończona w 2022 roku".

PFI Future S.A. zaprezentowała najlepszą ofertę w konkursie na zagospodarowanie terenu inwestycyjnego przy Stadionie Energa Gdańsk w Letnicy. Firma zrealizowała m.in. budowę Afrykarium we Wrocławiu. Miejska spółka Arena Gdańsk wniosła do przedsięwzięcia grunt o powierzchni ok. 4,6 ha. Wrocławska firma ma zbudować, sfinansować i następnie zarządzać obiektem o całkowitej powierzchni ok. 53 tys. metrów kwadratowych.

Prezes PFI Future Marek Nowara na początku kwietnia powiedział PAP, że w pierwszym etapie powstanie oceanarium poświęcone Ameryce Południowej. Dziennie obiekt będzie mogło zwiedzać do 25 tys. osób. Poinformował, że rok później do użytku zostaną oddane pozostałe części kompleksu Nautilus, m.in. Egzotyczna Laguna umożliwiająca kąpiele słoneczne przez cały rok. "Jednocześnie wśród basenów, egzotycznych roślin, na piasku i na leżakach będzie mogło tam przebywać ok. 750 osób" - wyjaśnił.

W ramach centrum mają powstać: centrum edukacji 5D, strefa gastronomiczna, pasaż handlowy, galeria medyczna oraz czterogwiazdkowy hotel z centrum konferencyjnym na 1000 osób. Każdy z 300 pokoi w hotelu będzie "przypisany" do innego miasta, o którym będzie "opowiadać". Powiedział, że wśród promowanych miast będzie kilka z Polski oraz z Europy środkowo-wschodniej.

Wielofunkcyjny kompleks rekreacyjno-rozrywkowy ma być finansowany i realizowany przez PFI Future S.A. na podstawie uzyskanej licencji. Koszt budowy całego kompleksu szacowany jest na ok. 450 mln zł. Rozpoczęcie prac ziemnych związanych z realizacją inwestycji planowane jest pod koniec obecnego roku. Podobne obiekty firma planuje zbudować też w Warszawie, Krakowie, Katowicach i być może w Rzeszowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie