To będzie superklinika. Takiej jeszcze nie było w Polsce, ani w EuropiePropertydesign.pl - 04-08-2016 15:32


Europejskie Centrum Ortopedii Dziecięcej w Skierniewicach będzie pierwszym tego rodzaju ośrodkiem w naszej części świata, zaś drugim tak wąsko wyspecjalizowanym ośrodkiem ortopedycznym na świecie. Za projekt odpowiada pracownia Archimed.

Projekt koncepcyjny nowoczesnego szpitala dziecięcego powstał w pracowni Archimed w 2014 roku. Od tego czasu Fundacja Kochaj Życie przygotowuje się do budowy pierwszego tego rodzaju ośrodka w naszej części świata. Patronat nad przedsięwzięciem objął światowej sławy ortopeda i chirurg Dror Paley, którego klinika ortopedii działa od lat z powodzeniem w na Florydzie.

Koncepcja budowy centrum została podzielona na etapy. Pierwszy zakłada stworzenie przychodni i centrum konsultacyjno-diagnostycznego oraz wybudowanie bloku operacyjnego z pełnym zapleczem szpitalnym. Kolejne etapy to budowa oddziałów w formie niskich pawilonów według koncepcji village type hospital. 

- Architektura całego kompleksu jest wcieleniem idei healing environment. Ośrodek został zaprojektowany jako ciąg wkomponowanych w krajobraz pawilonów. Zastosowanie form i materiałów nie kojarzących się wprost ze służbą zdrowia pozwoli pacjentom odnaleźć spokój i pozostawić stres związany z leczeniem poza progami szpitala - wspominają architekci z pracowni Archimed.

Szerokie przeszklenia w pokojach, przestrzeniach wspólnych oraz gabinetach zapewniają kontakt z otoczeniem o każdej porze roku. Wewnętrzne dziedzińce, częściowo otwarte na otaczającą naturę są przestrzeniami indywidualnego wypoczynku pacjentów, spotkania z rodzinami i rehabilitacji. 

Szpital będzie przeznaczony dla małych pacjentów dlatego szczególny nacisk został położony na opracowanie koncepcji plastycznej wnętrz. Kolorystyka zarówno przyjazna i stymulująca znajduje harmonijną równowagę w naturalnych materiałach i akcentach kolorystycznych będących wskazówką w której części szpitala jesteśmy. 

- Ścisła współpraca z inwestorem od najwcześniejszego etapu przygotowywania koncepcji zaowocowała spójnym, zoptymalizowanym i odpowiadającym najnowszym światowym standardom projektem na którego realizację czekają młodzi pacjenci nie tylko w Polsce - konkludują architekci.