REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

To inwestycja unikatowa na skalę krajową. Na starcie budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego

  • Autor: PAP
  • 12 paź 2020 15:33
W konkursie na projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie zwyciężyła pracownia z Warszawy plus3-architekci fot. plus3-architekci

Narodowe Muzeum Morskie (NMM) w Gdańsku przekazało wykonawcy plac budowy pod realizację pierwszego etapu budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. W konkursie na projekt muzeum zwyciężyła warszawska pracownia plus3-architekci. Planowany koszt wynosi ok. 40 mln złotych.

REKLAMA

Jak przypomniano, termin zakończenia pierwszego etapu prac nad budową nowej filii NMM - Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego (MAPiRB) w Łebie - planowany jest na 30 czerwca 2021 r., budowa finansowana jest ze środków MKiDN.

Budynek MAPiRB powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. "Koncepcja budynku - zaproponowana przez zwycięską pracownię Plus3Architekci Sp. z o.o. z Warszawy - to propozycja jednorodnej bryły o powierzchni zabudowy 3 tys. mkw., otwartej na łebską promenadę i kanał portowy. Zaprojektowany budynek ma oryginalną, nowoczesną i dynamiczną formę. Kształt i nachylenie frontowej falującej fasady pokrytej giętymi drewnianymi listwami oraz pionowo rozpięte liny nadadzą obiektowi żeglarski charakter i nawiążą do wyrzuconego na brzeg konaru, kadłuba statku, morskich fal czy nadmorskich wydm" - czytamy na stronie MKiDN.

Zwrócono uwagę, że jednym z celów "jest wybudowanie obiektu muzealnego o możliwie niskim zużyciu energii". "Szczególnie zależy nam na maksymalnym ograniczeniu zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną" - powiedział cytowany w komunikacie zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szymon Kulas.

Jak wyjaśniono, w projekcie założono nowoczesne i ekologiczne pompy ciepła "pracujące w układzie biwalentnym w oparciu o gruntowy wymiennik ciepła oraz instalację fotowoltaiczną o mocy około 50 kW", a "użycie wspomnianych technologii pozwoli na pokrycie szczytowego zapotrzebowania energetycznego oddziału zarówno zimą, jak i latem".

"Głównymi założeniami ekspozycji znajdującej się w nowym oddziale w Łebie będą chronologiczno-tematyczne przedstawienia wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz zaprezentowanie szeroko pojętych zagadnień z dziedziny rybołówstwa bałtyckiego" - napisano na stronie MKiDN.

"Powierzchnie wystawowe będą rozłożone na kilku poziomach przestrzennej sali ekspozycyjnej, w których na powierzchni ponad 6 tys. mkw. planowane są m.in. aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów wraz z ówczesną sztuką szkutniczą, wyeksponowanie wraków i obiektów zbadanych i wydobytych w czasie podwodnych badań archeologicznych oraz przedstawienie zagadnień związanych z rybołówstwem morskim takich jak fauna i flora Morza Bałtyckiego, porty rybackie czy rybacy i ich kultura, a także z ratownictwem morskim" - czytamy w informacji o Muzeum.

Jak wyjaśniono, MAPiRB w Łebie będzie posiadało "zróżnicowaną ofertę edukacyjną, skierowaną do szerokiego grona zwiedzających, a szczególnie do najmłodszych odbiorców". "W okresie roku szkolnego w placówce organizowane będą zajęcia edukacyjne i warsztatowe dla dzieci oraz młodzieży w różnym wieku. Dodatkowo tematy z zakresu praw fizyki, podstaw nawigacji, praw ruchu na drogach wodnych, walorów turystyki morskiej, rodzajów ryb, ochrony środowiska i przyrody, a także ratownictwa morskiego podparte będą stanowiskami interaktywnymi, które naukę przeistoczą w niepowtarzalną przygodę" - czytamy na stronie MKiDN.

Jak zaznaczono, MAPiRB w Łebie to "inwestycja unikatowa na skalę krajową, która w nowoczesny sposób pozwoli przedstawić tematykę archeologicznych badań podwodnych". "Jej planowany koszt wynosi ok. 40 mln złotych. W 2020 r. NMM w Gdańsku otrzymało dotację celową na budowę pierwszego etapu obiektu ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowanie w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - podkreślono.

Przypomniano, że "jednym z priorytetów MKiDN jest budowa +sieci nowoczesnych muzeów+, a obecnie "realizowane są 94 inwestycje muzealne w całym kraju".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie