×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

To już drugie podejście. Powiat bielski szuka wykonawcy budowy mostu w Porąbce

  • Autor: PAP
  • 27 lip 2022 12:45
To już drugie podejście. Powiat bielski szuka wykonawcy budowy mostu w Porąbce
fot. shutterstock

Powiat bielski rozpoczął poszukiwania wykonawcy nowego mostu na rzece Sole w Porąbce. Przeprawa ma być gotowa w 20 miesięcy po podpisaniu umowy. Zadanie obejmie też rozbiórkę kilkudziesięcioletniego, prowizorycznego mostu.

REKLAMA

  • To już drugie podejście do wyłonienia wykonawcy mostu na rzece Sole w Porąbce.
  • Powiat posiada pełną dokumentację nowego mostu. Kosztowała 190 tys. zł.
  • Z dokumentacji przetargowej wynika, że oferty można składać do 24 sierpnia.

Obecnie przez rzekę Sołę w Porąbce przejechać można wąskim mostkiem, na którym ruch aut odbywa się wahadłowo. Obowiązuje też ograniczenie wagowe. Przeprawa stanowi problem w przypadku konieczności przejazdu służb ratowniczych. Zostanie ona rozebrana. Wykonawca wybuduje nowy most na rzece oraz przebuduje odcinki dróg prowadzących do niego: wojewódzkiej 948 oraz powiatowych 4480S i 1456S. Przeprawa o długości blisko 130 m ma pomieścić drogę w obu kierunkach i chodniki.

Powiat posiada pełną dokumentację nowego mostu. Kosztowała 190 tys. zł.

To już drugie podejście do wyłonienia wykonawcy. Poprzedni przetarg został ogłoszony tuż po tym, jak powiat zagwarantował sobie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Dróg w wysokości 23,2 mln zł. Inwestycja szacowana była na 29 mln zł. Przetarg został unieważniony pod koniec ubiegłego roku. Najtańsza z siedmiu ofert była o blisko 20 mln zł wyższa od szacowanych nakładów. Starosta bielski Andrzej Płonka mówił wówczas PAP, że powodem były m.in. gwałtownie rosnące ceny stali.

Pod koniec maja br. rzecznik starostwa Magdalena Fritz w rozmowie z PAP powiedziała, że powiat otrzymał 15 mln zł dofinansowania na most w drugiej edycji Polskiego Ładu.

Starosta wyraził nadzieję, że obecnie przetarg zakończy się sukcesem. "Mamy teraz w sumie ok. 45 mln zł wszystkich składkowych pieniędzy. Mam nadzieję, że to wystarczy, aby zrealizować tę inwestycję. Wygląda na to, że ceny stali trochę przystopowały" - powiedział starosta Płonka.

Istniejący most, a właściwie kładkę pieszo-jezdną, zbudowali kilkadziesiąt lat temu żołnierze po powodzi. Miała stanąć tymczasowo, ale służy do dziś. Jest już bardzo wyeksploatowana. Budowa nowego mostu ma duże znaczenie dla lokalnego środowiska. Ułatwi kierowcom dotarcie z Porąbki do miast - Bielska-Białej, Kęt i Żywca, a także sąsiednich gmin - Kóz, Czernichowa i Wilkowic.

Porąbka leży na wschód od Bielska-Białej. Mieszka w niej ok. 4 tys. osób, a w całej gminie ok. 15,5 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie