×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

To już pewne. Aż 30 mln zł na rewitalizację Parku Śląskiego

  • Autor: PAP
  • 20 mar 2018 14:18
fot. pixabay.com

Remonty alejek, obiektów małej architektury, a także dużych przestrzeni i budynków zakłada plan rewitalizacji Parku Śląskiego w Chorzowie, największego tego typu obiektu w Polsce. W tym roku na ten cel ma zostać przeznaczonych 30 mln zł, a w perspektywie kolejnych – 200 mln zł.

REKLAMA

Plany rewitalizacji obiektu przedstawiono podczas wtorkowej konferencji prasowej.

"Dotrzymujemy słowa i rewitalizujemy Park Śląski. To kolejna inwestycja po Stadionie Śląskim, nowym Wesołym Miasteczku, czy Planetarium Śląskim, które zmieni się w najbliższych latach diametralnie. Myślimy o całym Parku Śląskim, by wypełnić go treścią, nawiązując do tej wyjątkowej architektury i krajobrazu" - powiedział marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Najważniejszym elementem modernizacji ma być kompleksowy remont uznawanej za perłę architektury zabytkowej hali "Kapelusz" i przeznaczenie jej na Parkowe Centrum Kulturalne. Projekt otrzymał unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w wysokości ponad 12,2 mln zł. Koszt całej inwestycji szacowany jest na 21 mln zł. Jednocześnie z modernizacją "Kapelusza" prowadzone mają być prace projektowe związane z rewitalizacją jego otoczenia - w tym Kanału Regatowego.

Samorząd woj. śląskiego planuje przeznaczyć na rewitalizację parku na razie 30 mln zł. Ta kwota ma być wydana jeszcze w obecnym roku, co pozwoli na realizację pierwszego etapu. Całość wsparcia inwestycyjnego szacowana jest na ok. 200 milionów zł w najbliższych latach. Trwają rozmowy na ten temat z ekspertami Europejskiego Banku Inwestycyjnego, proces formalnego pozyskania tych środków dobiega końca. Decyzje mają być znane w najbliższych tygodniach.

Projekt modernizacji zakłada m.in. powstanie łabędziarni, która będzie dogodnym miejscem do obserwacji przyrody, rewitalizację Kręgów Tanecznych i nadanie im nowej funkcji, odnowienie Galerii Rzeźby Śląskiej, a także modernizację rosarium. Oprócz tego wyremontowane zostaną parkowe alejki, którymi każdego roku spaceruje kilka milionów osób.

Prezes Parku Śląskiego Aneta Moczkowska zaznaczyła, że prace projektowe i budowlane poprzedzą spotkania i konsultacje z architektami, społecznikami i mieszkańcami. "Chodzi przecież o miejsce, w którym nie wystarczy po prostu jakiś budynek wyremontować, ale trzeba jeszcze nadać mu nowe, społecznie ważne funkcje. Chcemy w ten sposób odkrywać nieco zapomniane punkty na mapie Parku. Przykładem może być łabędziarnia. Budynek, który będziemy rewitalizować w tym roku, ale już z myślą, że ma stać się najlepszym w aglomeracji miejscem do obserwacji gniazdujących ptaków" - powiedziała Moczkowska.

Jacek Krych, architekt krajobrazu, którego biuro JRK72 przygotowało wstępną koncepcję zagospodarowania reprezentacyjnej części Parku, podkreślił, że autorzy tego opracowania nawiązują do głównych założeń projektowych prof. Władysława Niemirskiego - autora pierwotnego projektu chorzowskiego parku Śląskiego.

"Zależy nam na utrzymaniu głównych idei kształtowania przestrzeni parku. Cześć północna przewidywana była jako naturalistyczna, przyrodnicza, cicha, przeznaczona do odpoczynku biernego. Część południowa natomiast - bliższa miastu - miała stanowić miejsce aktywnego wypoczynku i atrakcji" - przypomniał Krych.

"Dzisiaj robimy pierwszy krok. Liczę, że każdy z najbliższych miesięcy przyniesie kolejne dobre informacje o tym, co dzieje się w Parku Śląskim, a za kilka lat wspólnie będziemy spacerować po jego alejach dumni z zakończenia procesu, na który ten szczególny kompleks zasługuje" - zaznaczyła.

Znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic Park Śląski jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 hektarów. W granicach Parku znajdują się m.in.: Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie i Stadion Śląski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie