REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

To już pewne. Filharmonia Pomorska idzie do rozbudowy

  • Autor: UM Bydgoszcz
  • 28 wrz 2018 12:28
fot. Fotolia

Jedną z najważniejszych instytucji muzycznych czeka rozbudowa. Radni jednogłośnie przyjęli projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu "Śródmieście- Filharmonia Pomorska". Wcześniej pod tę inwestycję władze Bydgoszczy przekazały niezbędne tereny.

REKLAMA

Przyjęty dokument umożliwi lokalizację nowej zabudowy mieszkaniowej i usługowej oraz rozbudowę istniejących budynków, w tym Filharmonii i Teatru. Plan będzie podstawą do realizacji inwestycji związanej z remontem i rozbudową tych obiektów. Inwestycja polegać ma na rozbudowie obiektu o nową część od strony ulicy Staszica. Dopuszczalna jest także budowa skrzydła od strony zaplecza ul. Kołłątaja - podaje oficjalny portal miejski Bydgoszczy.

Zgodnie z uchwalonym planem elewacja od strony ul. Szwalbego i parku Kochanowskiego jest chroniona i musi pozostać w niezmienionej formie. Projektanci będą musieli uwzględnić harmonijnie wkomponowanie nowych obiektów w istniejący układ przestrzenny przy uwzględnieniu usytuowania, gabarytów, formy dachu czy kolorystyki materiałów wykończeniowych obecnej zabudowy.

Wstępnie szacowany koszt modernizacji i rozbudowy Filharmonii Pomorskiej to ponad 165 mln zł. Jednocześnie na środowej sesji (26 września) radni jednomyślnie przyjęli apel do samorządu województwa kujawsko-pomorskiego o zapewnienie środków na tę ważną inwestycję.

Filharmonia Pomorska zaliczana jest do czołowych polskich artystycznych instytucji muzycznych, ale gmach zbudowany w 1958 roku został zaplanowany i wzniesiony w sposób oszczędnościowy, typowy dla okresu powojennego. W związku z tym nie uwzględnia potrzeb instytucji XXI wieku. Filharmonia, mimo swojej unikalnej akustyki przestaje być konkurencyjna zarówno dla melomanów jak i artystów.

Prace nad koncepcją zakończyły się w ubiegłym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie