To już pewne. JSK Architekci rozbudują Solaris Center w OpoluPropertydesign.pl - 21-09-2017 15:33


Solaris Center w Opolu niebawem czekają spore zmiany. Do końca 2018 roku galeria zostanie rozbudowana, układ komunikacyjny wokół obiektu ulegnie gruntownej rearanżacji, a mieszkańcy miasta zyskają nową przestrzeń eventowo-rekreacyjną. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, zrealizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), w którym partycypować będą inwestor – firma IGI Exclusive, firma należąca do grupy NEPI Rockcastle oraz miasto Opole.

Solaris Center to jedno z ulubionych miejsc zakupowych mieszkańców Opola, które od otwarcia w marcu 2009 r. swoją ofertą codziennie przyciąga liczne grono klientów. Po dziesięciu latach owocnego funkcjonowania obiekt czeka duża metamorfoza. Właściciel galerii, firma NEPI Rockcastle, wspólnie z miastem Opole, z początkiem lipca 2017 r. rozpoczął prace przygotowawcze pod rozbudowę i modernizację obiektu. To efekt porozumienia zawartego w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego, dzięki któremu pod Placem Kopernika powstanie dwukondygnacyjny parking podziemny, a na terenach otaczających galerię – atrakcyjna przestrzeń miejska, ze strefą zieleni, instalacjami wodnymi oraz wyodrębnionym miejscem, w którym w przyszłości odbywać się będą imprezy organizowane przez władze miasta.

Dzięki realizacji tej inwestycji poprawie ulegnie komfort komunikacyjny mieszkańców Opola. Zmiany pozytywnie wpłyną na estetykę Placu Kopernika, a przebudowa układu dróg i małej infrastruktury drogowej okalającej plac udrożni przejazdy w tej lokalizacji. Prace projektowe zostały powierzone pracowni JSK Architekci, którzy są twórcami oryginalnego projektu Solaris Centre.

Dwa razy więcej miejsc parkingowych i nowe tereny zielone

Przedsięwzięcie zakłada budowę podziemnego parkingu oferującego 300 miejsc parkingowych, który będzie zlokalizowany częściowo pod galerią, a częściowo pod placem. Podwojenie dotychczasowej liczby miejsc parkingowych to ważny aspekt z punktu widzenia mieszkańców Opola. Co istotne dla lokalnych kierowców – koszty korzystania z nowego parkingu nie będą wyższe niż te obowiązujące w strefie miejskiej. Dzięki przeniesieniu parkingu pod powierzchnię placu, możliwe stanie się przywrócenie tej przestrzeni mieszkańcom miasta w celach rekreacyjnych, dlatego równolegle do rozbudowy prowadzone będą prace nad zagospodarowaniem terenu Placu Kopernika.

Zgodnie z projektem, zostanie on powiększony – po zakończeniu prac jego granice wyznaczy już nie nie ulica, a schody prowadzące do gmachu Uniwersytetu Opolskiego. Nowa przestrzeń będzie przystosowana do organizacji imprez plenerowych, a miasto zyska dodatkowe tereny zielone w centrum Opola. Ściana drzew oddzieli tę strefę eventowo – rekreacyjną od ruchliwej ul. Żeromskiego.

Zmiany obejmą też układ drogowy w centrum Opola. Po jego przebudowie powstanie wjazd i wyjazd z parkingu, z którego kierowcy płynnie włączą się do ruchu w ul. Żeromskiego w obu kierunkach. Tym samym rozładowaniu ulegną korki tworzące się często w tej części miasta.

To pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce, w której jako podmiot prywatny występuje inwestor komercyjny, współdziałając z władzami miejskimi. Proces wdrażania zmian dobiegnie końca w IV kwartale 2018 roku. Całkowity koszt jego realizacji oszacowano na 100 mln złotych.

- Ta inwestycja wpisuje się w politykę miasta pozyskiwania zewnętrznego finansowania. Tym razem jeden z najważniejszych placów miejskich zostanie przebudowany w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego. Dzięki temu w mieście przybędzie miejsc parkingowych, a opolanie cieszyć się będą także z nowej przestrzeni rekreacyjnej w centrum Opola. I co dla mnie szalenie istotne, w ten sposób zatrzymamy ludzi w centrum miasta. Mogą przyjemnie spędzić czas i zwyczajnie zrobić zakupy – uważa Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Zrealizujemy projekt wspólnie z firmą NEPI Rockcastle – właścicielem Solaris Center. Inwestor zadeklarował chęć przystąpienia do negocjacji ws. budowy wielopoziomowego parkingu na Placu Kopernika i aktywnie zaangażował się w ten proces. Liczymy na to, że po zakończeniu wszystkich prac Klienci Solaris Center zyskają dostęp do nowych marek, a mieszkańcy naszego miasta będą cieszyć się ze zwiększonej liczby nowoczesnych miejsc parkingowych i z przestrzeni rekreacyjnej w centrum Opola – komentuje Arkadiusz Wiśniewski, Prezydent Opola.

Nowe oblicze Solaris Center

Rozbudowa i modernizacja Solaris Center obejmie skrzydło budynku u zbiegu Placu Kopernika i ul. Żeromskiego. Prace przygotowawcze związane z relokacją gazociągu przez firmę ECO wystartowały w lipcu bieżącego roku. Prace budowlane rozpoczną się od przebudowy poziomu -2 i będą obejmować relokację przyłączy technicznych znajdujących się pod galerią.

Dzięki modernizacji centrum handlowe zyska ponad 9 tys. mkw. powierzchni GLA, na której pojawi się ok. 40 nowych sklepów i punktów usługowych. Swoje butiki otworzą lub rearanżują topowe marki modowe. Niektóre z dotychczas działających sklepów zmienią swoje lokalizacje, co pozwoli im na znaczne zwiększenie powierzchni. Z myślą o najmłodszych, w galerii powstanie Kids Play – kolorowy i bezpieczny plac zabaw dla dzieci. Solaris Center wzbogaci się również o nowy salon księgarni czy całodobową strefę fitness, będąca jedną z największych w mieście. Więcej przestrzeni niż dotychczas zajmie nowa strefa Food Court. Równolegle będzie się toczyć remont strefy kinowej. Wnętrze centrum, pasaże oraz toalety zostaną odświeżone, obiekt zostanie wyposażony w nowoczesne oświetlenie, nowa fasada od strony pl. Kopernika będzie przeszklona. W efekcie tej metamorfozy Solaris Center zyska nowe oblicze: eleganckie, atrakcyjne i funkcjonalne, wpisując się w trendy obowiązujące w nowoczesnych obiektach handlowych.

Wszystkie prace modernizacyjno – budowlane zaplanowano tak, żeby nie burzyć codziennego funkcjonowania najemców oraz by w jak najmniejszym stopniu zakłócić mieszkańcom codzienne przemieszczanie się w tej okolicy. Osoby odpowiedzialne za ich prowadzenie dołożą też wszelkich starań, by klienci mogli komfortowo dokonywać zakupów.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że rozbudowa Solaris Center i związana z nią przebudowa pobliskiej infrastruktury drogowej mogą tymczasowo być nieco uciążliwe dla Klientów galerii i opolskich kierowców. Wspólnie z władzami Opola dążymy do tego, by centrum stało się przyjaznym, nowoczesnym miejscem rekreacji, zakupów i rozrywki, łatwo dostępnym dla wszystkich mieszkańców. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość, pamiętając o tym, że inwestycja ma w efekcie przyczynić się m.in. do poprawy komunikacji w Opolu, ułatwić dojazd do centrum i pomóc w rozładowaniu tworzących się tu korków – podsumowuje Paulina Kurdziel, Retail Asset Manager w firmie NEPI Rockcastle.