REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

To już pewne. Powstanie międzynarodowy zespół ds. Smart Cities

  • Autor: PAP
  • 07 mar 2019 14:54
fot. Fotolia

Przedstawiciele Czech, Słowacji, Węgier i Polski podpisali porozumienie o współpracy we wprowadzaniu w życie idei Smart City - poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Powstanie międzynarodowy zespół, który będzie wymieniać się praktycznymi doświadczeniami w budowie tzw. inteligentnych miast.

REKLAMA

"Polska jest w trakcie realizacji projektów pilotażowych, np. w Rzeszowie i mamy nadzieję, że pozwolą one stworzyć zestawienie dobrych praktyk, pomocnych w osiągnięciu celów, dzięki którym nasze miasta będą rozwijać się coraz lepiej" powiedziała wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas obrad ministrów Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie.

Przedstawiciele Czech, Słowacji, Węgier i Polski podzielili się dotychczasowymi doświadczeniami, m.in. w tworzeniu zespołów ekspertów, i pomysłami na przyszłe działania. Podsumowaniem spotkania było podpisanie oświadczenia, w którym sygnatariusze zobowiązali się do regularnej współpracy w zakresie Smart Cities. Ma powstać międzynarodowy zespół, który będzie wymieniać się spostrzeżeniami i praktycznymi rozwiązaniami.

Smart Cities to szerokie pojęcie z zakresu polityki miejskiej, obejmujące wiele obszarów. To zarówno wprowadzanie nowych technologii w przestrzeni publicznej czy transporcie miejskim, jak i rozwiązań usprawniających zarządzanie miastem i udział mieszkańców w jego rozwoju, czego przykładem jest budżet obywatelski.

W Polsce działania wpisujące się w ideę Smart Cities są sukcesywnie wprowadzane. Warszawa i Wrocław już znajdują się na liście 100 najbardziej inteligentnych miast świata. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przeprowadziło konkurs "Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców". Jego laureaci otrzymają dofinansowanie na wprowadzenie inteligentnych projektów.

Jak informuje resort inwestycji i rozwoju, elementy idei Smart City, uwzględnione są m.in. w dokumentach takich jak Krajowa Polityka Miejska 2023, z której dorobku korzysta Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wskazano w niej takie działania jak realizacja strategii niskoemisyjnej, poprawy ładu przestrzennego czy przeciwdziałanie niekontrolowanej suburbanizacji. Ponadto funkcjonuje Partnerska Inicjatywa Miast, czyli współpraca kadr zarządzających obszarami miejskimi, której zadaniem jest wypracowanie najlepszych rozwiązań rozwojowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie