REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

To już pewne. Większy budżet na budowę Muzeum Historii Polski

  • Autor: PAP
  • 18 paź 2017 10:10
To już pewne. Większy budżet na budowę Muzeum Historii Polski
Projekt siedziby stałej MHP jest autorstwa pracowni architektonicznej WXCA fot. WXCA

Rząd przyjął nowelizację uchwały, która zwiększa budżet na budowę Muzeum Historii Polski z 310 do 659 mln zł.; wydłuża też termin budowy do 2020 r.- poinformowało CIR. Zmiana podyktowana jest uaktualnieniem warunków finansowych i organizacyjnych budowy muzeum - podało CIR.

REKLAMA

Rząd przyjął we wtorek, przedłożoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, nowelizację uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie". Pierwotny program budowy Muzeum Historii Polski był przyjęty przez rząd Ewy Kopacz pod koniec lipca 2015 roku.

Obecna uchwała przewiduje, że - wobec zwiększenia planowanej powierzchni budynku muzeum z 24 do ok. 44,7 tys. m kw. - niezbędne jest wydłużenie terminu budowy z 2019 r. do 2020 r. "Poprzednią wielkość powierzchni obiektu wyznaczono bez żadnych podstaw projektowych i architektonicznych. W związku z tym muszą się także zwiększyć koszty inwestycji z 310 do 659 mln zł." - wyjaśniono w komunikacie CIR.

Jak informuje CIR, gmach muzeum zostanie wzniesiony na terenie Cytadeli Warszawskiej. Zajmie główne miejsce na terenie Cytadeli w zespole muzealnym obok Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego.

CIR podkreśla, że Muzeum Historii Polski to jedno z "najważniejszych przedsięwzięć w dziedzinie polityki pamięci i polityki historycznej". "Ma prezentować zagadnienia kluczowe dla państwowości i historii Polski w perspektywie długookresowej. Jego zadaniem będzie promowanie polskiego dziedzictwa historycznego w świecie, a także dotarcie do jak największej liczby osób ciekawych historii i losów naszego państwa oraz przyciągnięcie i zainteresowanie tą tematyką ludzi młodych" - napisano.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, muzeum ma być centrum nowoczesnej edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej. "Placówka, oprócz prowadzenia badań dotyczących dziejów Polski, powinna stać się ośrodkiem głębszej myśli i refleksji o polskiej historii" - podkreślono w komunikacie CIR.

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Do jego głównych zadań należy promocja polskiej historii i kultury w Polsce i zagranicą, gromadzenie zbiorów związanych z historią Polski oraz szeroko pojęta działalność edukacyjna. Choć muzeum nie ma jeszcze własnej siedziby, zrealizowało już wiele wystaw.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie