×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

To ożywienie przestrzeni i przypomnienie o funkcjonującej niegdyś w Ciechanowie kolejce wąskotorowej

  • Autor: PAP
  • 16 lis 2018 14:01
fot. Fotolia

W Ciechanowie, na odnowionym skwerze niedaleko centrum miasta, stanęła zabytkowa lokomotywa i tender. Parowóz wraz z wagonem do załadunku węgla przypominają o funkcjonującej tam od lat 20. do 80. XX wieku wąskotorowej kolejce.

REKLAMA

Jak poinformował w piątek Urząd Miasta Ciechanowa, lokomotywa pochodzi z serii Ptx48, gdzie P oznacza parowóz i tender, x - cztery osie napędne, 48 - rok 1948 r. - datę zatwierdzenia parowozu do produkcji.

Parowóz waży ponad 20 ton. Ma długość prawie siedmiu metrów, wysokość ponad trzy metry, a szerokość ponad dwa metry. Łącznie z wagonem długość zestawu to prawie 13 metrów. Lokomotywa tego typu mogła osiągać prędkość 35 km/h.

Według ciechanowskiego Urzędu Miasta, zanim lokomotywa trafiła na skwer przy skrzyżowaniu ulic Fabrycznej i Sienkiewicza, od 1955 r. pracowała w Zbiersku, Sompolnie, Krośniewicach, Trzebnicy Gaju, Włocławku, Środzie Wielkopolskiej, Gnieźnie, Lisewie i Mławie. W ostatnim czasie była eksponatem muzealnym.

W nowej lokalizacji parowóz i tender stanęły na ułożonych na skwerze szynach, które wydobyto spod nawierzchni ul. Sienkiewicza jeszcze w trakcie jej remontu w 2017 r.

Lokomotywa i wagon na węgiel, wpisane do rejestru zabytków, zostały w ostatnim czasie odresturowane pod nadzorem konserwatora - usunięto korozję, zespawano niektóre elementy i odwzorowano, przy zastosowaniu specjalnych farb, historyczną, czarno-czerwoną kolorystykę całego zestawu. W renowację zaangażowały się przedsiębiorstwa Metaltech i Ciechbud.

"Cel inwestycji to ożywienie przestrzeni oraz przypomnienie o funkcjonującej w przeszłości w Ciechanowie kolejce wąskotorowej" - podkreślił ciechanowski Urząd Miasta, przypominając, że odnowienie skweru to zwycięski projekt tamtejszego Budżetu Obywatelskiego.

Kolejka wąskotorowa relacji Ciechanów-Grudusk o długości ponad 25 km została oddana do użytku w listopadzie 1923 r. Służyła zarówno do transportu towarowego, jak i przewozów pasażerskich. Linia została zamknięta w latach 80. XX wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie