×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

To pierwszy budynek w Polsce z LEED Platinum w kategorii obiektów istniejących

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 sie 2016 13:06
  • Aktualizacja: 03 sie 2016 13:12
To pierwszy budynek w Polsce z LEED Platinum w kategorii obiektów istniejących
Rondo 1 fot. materiały JLL
To pierwszy budynek w Polsce z LEED Platinum w kategorii obiektów istniejących
To pierwszy budynek w Polsce z LEED Platinum w kategorii obiektów istniejących

Rondo 1 – jeden z najbardziej rozpoznawalnych biurowców w Warszawie - otrzymał certyfikat ekologiczny LEED Platinum dla istniejących budynków (system oceny LEED Building Operations and Maintenance). W ten sposób obiekt poprawił swój wynik sprzed pięciu lat, kiedy to został wyróżniony na poziomie LEED Gold.

REKLAMA

Rondo 1 to pierwszy budynek w Polsce z certyfikatem LEED Platinum w kategorii obiektów istniejących (LEED Building Operations and Maintenance). Proces certyfikacji Rondo 1 przeprowadzili eksperci z firmy doradczej JLL.

- Recertyfikacja Rondo 1 na najwyższym - platynowym - poziomie wpisuje się w realizowaną przez Deutsche Asset Management politykę zrównoważonego rozwoju. Współpracujemy z najemcami w zakresie tzw. zielonych rozwiązań i promujemy proekologiczne zachowania. Prace aranżacyjne i rearanżacyjne, zarówno na powierzchniach wspólnych, jak i najmu prowadzone są według wytycznych LEED, czyli przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów, z uwzględnieniem ścisłej polityki gospodarowania odpadami. W ciągu ostatnich pięciu lat o ok. 25 proc. wzrósł także poziom segregowanych już na poziomie budynku odpadów. Rondo 1 od czasu uzyskania certyfikatu LEED Gold utrzymuje zielone tarasy, używa ekologicznych środków czystości, konserwacyjnych, ochrony roślin, jak również ekologicznych mieszanek zimowych. Z naszych rozmów z najemcami wynika, że firmy doceniają lokalizację w budynku, w którym stosuje się szereg rozwiązań minimalizujących jego wpływ na środowisko naturalne -  powiedział Marek Jakubiak, Head of Real Estate, CEE, Deutsche Asset Management.

- O ponad 6 proc. wzrosła efektywność energetyczna budynku w stosunku do poprzedniej certyfikacji. Rondo 1 znajduje się w gronie najbardziej efektywnych obiektów biurowych w bazie Energy Star. 100 proc. energii elektrycznej zużywanej w budynku posiada certyfikaty energii odnawialnej. Ponad 61 proc. odpadów w Rondo 1 poddawane jest ponownemu przetworzeniu. Rondo 1 zużywa o ponad 30 proc. mniej wody pitnej niż standardowe obiekty - dodała Regina Gul, Senior Project Manager, LEED AP, BREEAM Assessor, BREEAM In-Use Auditor, JLL.

Budynek Rondo 1 położony jest w samym sercu biznesowej Warszawy – u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i Al. Jana Pawła II. Budynek zaprojektował Larry Oltmanns z pracowni Skidmore, Owings and Merrill przy współpracy z warszawską pracownią AZO. Rondo 1 składa się z imponującej, 40 – piętrowej (192 metry wysokości) przeszkolonej wieży od strony Al. Jana Pawła II oraz 10-kondygnacyjnego budynku przy ul. Świętokrzyskiej. Projekt oferuje ok. 60 000 mkw. powierzchni biurowych oraz ok. 6 000 mkw. powierzchni handlowo – usługowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie