×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

To pierwszy taki projekt w Polsce. Ghelamco z własnymi farmami fotowoltaicznymi

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 21 lis 2022 10:37
To pierwszy taki projekt w Polsce. Ghelamco z własnymi farmami fotowoltaicznymi
Ghelamco ukończyło budowę swoich trzech pierwszych farm fotowoltaicznych w ramach ogłoszonego w maju tego roku programu osiągnięcia neutralności energetycznej, fot. shutterstock

Ghelamco ukończyło budowę swoich trzech pierwszych farm fotowoltaicznych w ramach ogłoszonego w maju tego roku programu osiągnięcia neutralności energetycznej. Już wkrótce rozpocznie się na nich produkcja czystej energii elektrycznej. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.

REKLAMA

  • Farmy fotowoltaiczne o mocy blisko 3 MW powstały w trzech lokalizacjach na terenie województwa opolskiego.
  • Ghelamco dąży w pierwszej kolejności do zapewnienia zapotrzebowania energetycznego dla wieżowca Warsaw UNIT.
  • Dzięki zastosowaniu czystej energii emisja CO2 w całym cyklu życia budynku zostanie obniżona o ponad 50%, a w zakresie zużycia mediów aż o 70%.

- Własne farmy fotowoltaiczne to jeden z kluczowych elementów naszej strategii ESG, obok szeregu rozwiązań takich jak inteligentne systemy do zarządzania energią, platforma Signal OS dla najemców czy zastosowanie niskoemisyjnych materiałów budowlanych. Pomoże nam to w realizacji celu jakim jest osiągnięcie neutralności energetycznej do 2025 roku. Szczególnego znaczenia te działania nabierają w kontekście obecnego kryzysu energetycznego w Polsce i Europie. Uniezależnienie się od energetyki konwencjonalnej i zwrot w kierunku czystej energii ze źródeł odnawialnych ma wymiar nie tylko ekologiczny, ale też strategiczny dla niezakłóconego funkcjonowania biznesu – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

Ponad 200-metrowy wieżowiec Ghelamco przy rondzie Daszyńskiego to już dziś jeden z najbardziej ekologicznych biurowców na świecie, który otrzymał jako pierwszy wysokościowiec w Polsce certyfikat BREEAM na najwyższym możliwym poziomie - Outstanding. Każdego dnia 40 000 czujników i 800 liczników w ramach supernowoczesnego Building Energy Management System dba o optymalizację zużycia energii w wieżowcu. Dzięki temu oraz wielu innym wdrożonym rozwiązaniom technologicznym, średnie zużycie energii w Warsaw UNIT jest o blisko 30 proc. mniejsze niż w porównywalnych biurowych budynkach wysokościowych. 

- Zasilany w 100% czystą energią Warsaw UNIT to nasz pierwszy, ale nie ostatni krok w celu redukcji emisji CO2. Nasza strategia zmierza ku temu, aby energią produkowaną z własnych odnawialnych źródeł zasilać całe biurowce, prowadzone obecnie inwestycje Ghelamco, jak również nasze własne biuro. Jest to podejście mocno skupione na zrównoważonym rozwoju organizacji ale i budowanych produktów, co należy postrzegać jako bardzo odpowiedzialne i wyjątkowe na polskim rynku. Już teraz planujemy inwestycje w kolejne instalacje fotowoltaiczne, ale również analizujemy inne alternatywne źródła energii odnawialnej – zapowiada Jarosław Fiutowski, członek zarządu odpowiedzialny za strategię ESG i innowacje w Ghelamco Poland.

Docelowo w pierwszym etapie inwestycji Ghelamco wybuduje 11 systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 MW. Umowa na ich realizację została podpisana z polską firmą Revolt Energy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie