×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

To wzorcowy projekt szkoły podstawowej. Zaglądamy do SP w Ząbkach autorstwa pracowni MAMGUSTA

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 15 maj 2022 09:42
  • Aktualizacja: 15 maj 2022 09:43
To wzorcowy projekt szkoły podstawowej. Zaglądamy do SP w Ząbkach autorstwa pracowni MAMGUSTA
To wzorcowy projekt szkoły podstawowej. Zaglądamy do SP w Ząbkach autorstwa pracowni MAMGUSTA, fot. Piotr Leczkowski

Pracownia MAMGUSTA stworzyła projekt szkoły podstawowej, który wnosi nowe spojrzenie na tworzenie placówek edukacyjnych w Polsce. Zaglądamy do szkoły w Ząbkach - jest na co popatrzeć.

REKLAMA

Gdy architekci rozpoczynali prace nad szkołą, teren wokół znacznie odbiegał od tego jak wygląda dzisiaj - porośnięty był dziką roślinnością i krzakami. Jedynie na wschód i południe był zurbanizowany. Zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna przeplatała się z zabudową jednorodzinną, ale charakter zabudowy był dość chaotyczny.

Architekci podporządkowali kompozycję urbanistyczną  założeniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z jego wytycznymi, szkoła miała powstać na narożnej działce a planowany układ dróg lokalnych miał zapewnić dostęp do terenu od strony wschodniej i północnej, w sąsiedztwie zaś miała powstać zabudowa wielorodzinna. Po przeprowadzaniu analiz urbanistycznych zdecydowano, że głównym założeniem obiektu będzie wytworzenie pierzei przyszłych ulic oraz oparcie koncepcji zabudowy wokół dziedzińca wewnętrznego. Zabudowa w pierzei ulic pozwoliła uporządkować przestrzeń publiczną tego fragmentu miasta a także zapewniła mieszkańcom łatwiejszy niemal bezpośredni dostęp do budynku. 

Projektantom postawiono wysokie wymagania funkcjonalne wobec planowanej inwestycji. Oprócz szkoły podstawowej, w budynku miały znaleźć się pięciooddziałowe przedszkole, zespół żywieniowy oraz bardzo duża jak na warunki szkolne sala gimnastyczna z trzema pełnowymiarowymi boiskami do koszykówki oraz z widownią na około 350 osób. Miała ona także pełnić funkcję sportowo-widowiskową dla miasta. Konieczny było również zapewnienie zewnętrznego, pełnowymiarowego boiska typu „orlik”.

Aby spełnić wymagania funkcjonalne, koncepcję zabudowy oparto wokół idei dziedzińca. Pozwoliła ona dokonać wyraźnego podziału funkcjonalnego obiektu na strefy o różnym przeznaczeniu oraz zapewniała wewnętrzną, odizolowaną od zgiełku ulic, bezpieczną przestrzeń rekreacji i integracji dla uczniów szkoły.

- Projektując budynek szkolny staraliśmy się, aby pomieszczenia były jak najbardziej wypełnione światłem dziennym. Stąd duża część przeszkleń i otwarć widokowych. Kładliśmy nacisk na to, aby zastosowane materiały w toku eksploatacji budynku nie traciły na jakości. Założenie to realizowaliśmy zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku. Zupełnie odrębnym zagadnieniem była sala gimnastyczna. Miała ona również pełnić funkcję sali widowiskowej dla miasta. Stąd też możliwość jej niezależnego użytkowania, widownia na 350 osób z sekcją VIP, niezbędna infrastrukturą dla mediów, czy klimatyzacja. Z uwagi na ogromną kubaturę sali duży nacisk położyliśmy na jej akustykę. Niemal w całości została ona obłożona płytami w wełny drzewnej - mówią architekci z pracowni MAMGUSTA.

Świadomi poziomu ingerencji przyszłego użytkownika architekci starali się, aby wnętrza były niemal neutralne kolorystycznie. Akcenty kolorystyczne zostały wprowadzone jako element integralny systemu identyfikacji wizualnej poszczególnych pomieszczeń. W przestrzeniach korytarzy na posadzkach zaprojektowano oznaczenia graficzne oraz wyznaczono strefy o różnej tematyce – matematycznej, geograficznej, czy astronomicznej, stosując stworzoną na potrzeby projektu technologię.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie