Foster+Partners, Kuryłowicz&Associates, APA Wojciechowski - za najwyższymi budynkami w Warszawie stoją wielkie pracownie architektoniczne. Stworzyliśmy zestawienie 10 warszawskich drapaczy chmur, które tworzą stołeczny skyline.
Skyline Warszawy w ciągu ostatnich kilkunastu lat przechodzi wielkie zmiany. Kolejne wysokościowce wyrastają jak grzyby po deszczu, a najlepszym miejscem dla stołecznego Manhattanu okazała się Wola. Przedstawiamy zestawienie 10 najwyższych budynków w Warszawie. Jeden z nich to również lider rankingu wysokościowców w Unii Europejskiej.
wysokość: 310 m; liczba pięter: 53
projekt: Foster + Partners
Wznosząca się na wysokość 310 metrów wraz z iglicą wieża jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej w centrum Warszawy przez firmę HB Reavis i oferującej biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy. Lokalizacja przy dworcu Warszawa Centralna zapewnia szeroką ofertę transportu publicznego dostępną w odległości zaledwie krótkiego spaceru.
53-piętrowy wieżowiec zwieńczony iglicą powstał na deskach wielokrotnie nagradzanej pracowni Foster + Partners, która słynie z przełomowych projektów wpisujących się w nurt zrównoważonego rozwoju.
Dwa tarasy widokowe – jedne z najwyższych w Europie – znajdą się na wysokości 205 metrów oraz 230 metrów, czyli nawet dwukrotnie wyżej niż taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki.
wysokość: 237 m; liczba pięter: 42
projekt: Lew Rudniew, Józef Sigalin
Przez lata Pałac Kultury i Nauki był najwyższym budynkiem w Polsce. Zbudowany w 1955 roku w zamyśle architektów rosyjskich miał dominować w krajobrazie Warszawy i górować nad wszystkimi budynkami. Według projektu rosyjskiego – pałac miał sięgać 120 m, ale poprzeczkę podniósł polski architekt Józef Sigalin. Ostatecznie Pałac Kultury i Nauki składa się z 44 pięter i ma 237 metrów wysokości wraz z iglicą.
Pałac Kultury i Nauki kontrowersje wzbudza od samego początku swojego istnienia. Dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego – z takim hasłem wzniesiono najwyższy budynek w Polsce. Bracia Pałacu, czyli podobne mu budynki, zlokalizowane są również w innych krajach, które były pod kontrolą ZSRR.
wysokość: 220 m; liczba pięter: 49
projekt: M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners, Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt
Warsaw Spire to kompleks trzech budynków: wieży o wysokości 220 m z iglicami oraz dwóch 55-metrowych budynków. Łącznie dostarczy na rynek 109 tys. mkw. powierzchni biurowej. Powierzchnia typowego piętra w kompleksie wynosi od 1 300 mkw. do 1 700 mkw.
Warsaw Spire został zaprojektowany przez zespół znakomitych architektów z belgijskiej pracowni architektonicznej M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt. Inwestorem, deweloperem i generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Ghelamco Poland.
wysokość: 208 m; liczba pięter: 43
projekt: RTKL, Wyszyński, Majewski, Hermanowicz
Warszawski wieżowiec należący do Globalworth - Warsaw Trade Tower - to jeden z najstarszych wieżowców biurowych w Warszawie, zbudowany w latach 1997–1999. 43-piętrowy drapacz chmur Warsaw Trade Tower wraz z iglicą wznosi się na wysokość 208 m. Powierzchnia całkowita wieży wynosi blisko 72 tys. m.kw., a użytkowa - ponad 59 tys. m.kw.
Wieża WTT została zbudowana przez koreański koncern Daewoo, a w 2006 r. kupił ją fundusz Akron Investment Central Eastern Europe II. Wieża pozostawała we władaniu Akron do 2019 roku, kiedy przejął ją podmiot kontrolowany przez Globalworth Poland Real Estate.
wysokość: 202 m; liczba pięter: 46
projekt: Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt
Oddany do użytku w maju 2021 roku Warsaw UNIT to jeden z bardziej zaawansowanych technologicznie budynków w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Budynek oferuje 57 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej na 45 piętrach. Unit charakteryzuje architektura łącząca modernistyczne dziedzictwo stolicy z nowoczesnymi materiałami. Na wysokości ulic fasadę uzupełnia tak zwana „smocza skóra” – czyli tysiące płytek przypominających łuski, które reagują na każdy podmuch wiatru, ożywiając fasadę. Za projekt Warsaw UNIT odpowiada Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt.
wysokość: 195 m; liczba pięter: 45
projekt: APA Wojciechowski
Flagowa inwestycja Karimpolu, zaprojektowany przez APA Wojciechowski Skyliner to jeden z najwyższych biurowców w Warszawie. Budynek, którego budowa rozpoczęła się pod koniec 2017 roku uzyskał pozwolenie na użytkowanie w styczniu 2021 roku.
Górujący – na warszawskiej Woli – wieżowiec ma 195 m wysokości i oferuje 45 000 m kw. powierzchni biurowej rozlokowanej na 30 kondygnacjach. Znajdują się w nim również lokale przeznaczone na cele handlowo-usługowe oraz gastronomiczne, które będą dostępne zarówno dla najemców budynku, jak i mieszkańców Warszawy. Łącznie blisko 49 000 m kw. powierzchni.
wysokość: 195 m; liczba pięter: 42
projekt: Kuryłowicz&Associates
Zaprojektowany przez Kuryłowicz&Associates i zrealizowany przez Echo Investment biurowiec stanął na warszawskim śródmieściu w 2016 roku. Gmach wznosi się na wysokość 195 m (liczone z iglicą) i oferuje blisko 54 tys. mkw. powierzchni użytkowej.
Q22 to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie i ekologicznych budynków, co zostało potwierdzone certyfikatem BREEAM-Exellent. Od stycznia 2021 r. biurowiec jest w pełni zasilany zieloną energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych (farm wiatrowych). To pierwszy projekt w portfelu Invesco, właściciela budynku w Polsce z takim certyfikatem.
wysokość: 192 m; liczba pięter: 54
projekt: Daniel Libeskind
Złota 44 to najwyższy apartamentowiec w Unii Europejskiej. Gmach zaprojektował światowej sławy architekt Daniel Libeskind. Budynek oprócz ekstrawaganckiej bryły jest również przykładem zielonego budownictwa przyjaznego środowisku. Inwestorami były spółki Amstar i BBI Development.
Fasada wieży składa się z blisko 3,5 tys. elementów, które zostały wcześniej przygotowane w specjalistycznym warsztacie. Ta nietypowa dla budownictwa mieszkaniowego technika produkcji i montażu, gwarantuje zwiększoną trwałość i odporność elewacji na działanie czynników zewnętrznych. Złota 44 to pierwszy w Polsce wysokościowiec, którego fasada pomyślnie przeszła cały proces testowania pod tym kątem.
wysokość: 192 m; liczba pięter: 40
projekt: Skidmore, Owings and Merrill AZO
Zbudowany w 2006 roku budynek Rondo 1 położony jest w samym sercu biznesowej Warszawy – u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i Al. Jana Pawła II. Budynek zaprojektował Larry Oltmanns z pracowni Skidmore, Owings and Merrill przy współpracy z warszawską pracownią AZO. Rondo 1 składa się z imponującej, 40 – piętrowej (192 metry wysokości) przeszkolonej wieży od strony Al. Jana Pawła II oraz 10-kondygnacyjnego budynku przy ul. Świętokrzyskiej. Projekt oferuje ok. 60 000 mkw. powierzchni biurowych oraz ok. 6 000 mkw. powierzchni handlowo – usługowych.
Rondo 1 to pierwszy budynek w Polsce z certyfikatem LEED Platinum w kategorii obiektów istniejących (LEED Building Operations and Maintenance).
wysokość: 170 m; liczba pięter: 43
projekt: Żera Architekci
Warszawski wieżowiec Centrum LIM, w którym mieści się hotel Marriott i funkcja biurowa pamięta czasy, kiedy górował nad Warszawą w prawie całkowitej samotności (wyłączając PKiN).
Wzniesiony w 1989 roku budynek zaprojektowało biuro Żera Architekci. Gmach połączony jest przejściem podziemnym z Dworcem PKP Warszawa Centralna.
Zestawienie sporządzone na podstawie wysokości całkowitej budynków.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Założyciel Medusagroup
Założyciel Medusagroup
Architekt, Wiceprezes Zarządu Oddziału Krakowskiego SARP SARP
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group