Mini miasteczko lotniskowe, wielofunkcyjne inwestyche na terenach Stoczni Gdańskiej, metamorfoza Wyspy Spichrzów czy jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy - dzieje się w Gdańsku! Podsumowujemy najciekawsze inwestycje.
Airport City Gdańsk; projekt: PIG Architekci; inwestor: Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Nowoczesne miasteczko lotniskowe Airport City Gdańsk będzie zespołem siedmiu budynków o charakterze biurowym, łączącym funkcje usługowe, gastronomiczne i hotelowe.
– Żadne lotnisko w Polsce dotychczas nie zrealizowało takiego projektu. Za granicą takie parki biurowe budują największe i najważniejsze lotniska, obsługujące rocznie po 20-30 mln pasażerów. Dołączamy więc do najlepszych – mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Za koncepcję Airport City Gdańsk wraz z dokumentacją projektową odpowiada warszawskie biuro PIG Architekci. Obecnie realizowany jest I etap inwestycji, budowa biurowca Alpha. Prace budowlane zakończą w II/III kwartale 2021 roku.
Wielofunkcyjny kompleks na Młodym Mieście; projekt: Rainer Mahlamäki (współpraca Latergrupa Architekci, GCK); inwestor: YIT
Młode Miasto w Gdańsku zyska nowy, wysokiej jakości obiekt wielofunkcyjny. Fiński deweloper YIT otrzymał pozwolenie na budowę kompleksu, który powstanie w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Inwestycję wyróżnia dynamiczna bryła, nawiązująca do historycznego charakteru miejsca.
– Podstawą procesu projektowania była długa i bogata historia Gdańska – mówi profesor Mahlamäki, główny architekt projektu. – Nowe budynki zaoferują nowoczesne przestrzenie inspirowane dziedzictwem przemysłowym Stoczni Gdańskiej. Z apartamentów roztaczać się będą wyjątkowe, panoramiczne widoki na ten niezwykły krajobraz kulturowy – dodaje profesor Rainer Mahlamäki.
Wielofunkcyjny kompleks firmy YIT powstanie na 1,5-hektarowej działce, otoczonej ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej ponad 40 500 m2 stworzą: 243 mieszkania, 156 mikroapartamentów, a także biurowiec oferujący 23 000 m2 powierzchni najmu. Na parterze każdego budynku będą działały lokale handlowo-usługowe. Całość dopełnią atrakcyjne przestrzenie prywatne i publiczne, zaprojektowane zgodnie z autorską koncepcją YIT „More Life in Yards” – tak, aby odpowiadały na współczesne potrzeby lokalnej społeczności i zachęcały do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Rozpoczęcie budowy planowane jest w drugiej połowie bieżącego roku.
Centrum Kompetencji STOS; projekt: Arch-Deco; inwestor: Politechnika Gdańska
Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej rozpoczęła się budowa najnowocześniejszego centrum informatycznego w naszej części Europy – Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services). W jego ramach powstanie m.in. specjalna serwerownia z superkomputerem zdolnym do wykonywania skomplikowanych obliczeń i symulacji. Inteligentny obiekt oraz jego bezpośrednie otoczenie opakowane będą w funkcjonalną formę architektoniczno-urbanistyczną spod kreski gdyńskiego biura Arch-Deco.
Sercem powstającego Centrum Kompetencji STOS będzie tzw. bunkier, w którym umieszczona zostanie serwerownia. Ma ona spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa danych i chronić je m.in. przed ogniem, wodą, a nawet polem elektromagnetycznym. Stąd też pomysł architektów, aby – wykorzystując istniejącą, kaskadową rzeźbę terenu – tę część obiektu ukryć częściowo pod ziemią, w głębi działki.
– Ze względu na wymagania techniczne i potrzebę podziału funkcjonalnego budynku, jego bryła została rozczłonowana na trzy wizualnie oraz funkcjonalnie zróżnicowane części. Podziemna, w celu zapewnienia maksymalnej ochrony danych, mieścić będzie część serwerowni z bunkrem. Na niej osadzone zostały dwie bryły – dydaktyczna oraz operacyjna – tłumaczy Zbigniew Reszka, architekt i prezes biura Arch-Deco. – Kluczowe było też zaplanowanie przebiegu osi kompozycyjnej przez działkę. Dlatego części A i B ulokowaliśmy po obu jej stronach, zachowując w ten sposób widok na Gmach Główny PG – dodaje.
Ogromną zaletą terenu, gdzie powstaje CK STOS, jest sąsiedztwo historycznego budynku Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej. To kluczowy i najbardziej prestiżowy elementu kampusu uczelni. Architektom zależało na podkreśleniu tej bliskości i nawiązaniu pewnego rodzaju dialogu między budynkami. Bryły STOS nie mają jednak z historyczną zabudową konkurować, a raczej ją uzupełniać. Świadczy o tym nie tylko ich kształt i umiejscowienie, ale również wykorzystanie materiałów nawiązujących do tych, użytych w budynku Gmachu Głównego: cegły, blachy cynkowo-tytanowej czy kamienia.
CK STOS to największa realizowana obecnie inwestycja infrastrukturalna w Gdańsku, a jej całkowity koszt to ponad 200 mln zł.
Oliwa 501, Gdańsk; projekt: Grupa 5 Architekci; inwestor: Moderna Holding
Inwestycja Oliwa 501 położona jest w urokliwej dzielnicy Gdańska - charyzmatycznej Oliwie, niedaleko granicy z Sopotem. Dzielnica słynie m.in. z przepięknej Archikatedry oraz graniczącego z nią XVI-wiecznego parku. Gdańska Oliwa ma dzisiaj dwa oblicza. Z jednej strony historia, naturalny spokój i kameralność. Z drugiej najprężniej rozwijające się centrum biznesowe w Polsce Północnej. Każdego roku powstają tutaj tysiące nowych metrów kwadratowych powierzchni biurowej, które szybko zapełniają się najemcami.
- W architekturze Oliwy 501 znajdziemy nawiązania zarówno do charakteru zabudowanej kamienicami wielkomiejskiej Alei Grunwaldzkiej, jak i do ulicy Poczty Gdańskiej przywołującej nastrój podmiejskiego kurortu ze starym drzewostanem i usytuowanymi wzdłuż niej willami miejskimi. Bryła podzielona zostanie na kilka części i nawiąże w ten sposób do rytmu i skali dawnych podziałów parcelacyjnych czytelnych w otoczeniu - opowiada o projekcie architekt Krzysztof Mycielski, Grupa 5 Architekci.
Z myślą o mieszkańcach Oliwy i użytkownikach budynku, zaprojektowano wewnętrzne patio, które zostało ożywione donicami z zielenią tworzącą przyjemny mikroklimat miejsca. Patio ma za zadanie, na wzór starożytnego atrium, koncentrować życie budynku - przyciągać mieszkańców i gości.
Zakończenie budowy planowane jest na 2022 rok.
Sol Marina; projekt: LSA, K&M Design i BO Projekty; inwestor: Dekpol
Złożona z 3 etapów inwestycja Sol Marina w Gdańsku przewiduje powstanie łącznie ponad 400 apartamentów oraz pokoi hotelowych. Aktualnie, w ramach budowanego od 2019 roku etapu I, powstają 92 luksusowe lokale o powierzchniach od 30 do 85 m2, których oddanie do użytku planowane jest już na II kwartał br.
Równolegle z trwającymi pracami budowlanymi I etapu inwestycji, powstaje reprezentacyjny budynek, którego elewacja w kształcie rozpostartego na 11 kondygnacjach żagla góruje nad otaczającą go zabudową. Wewnątrz, oprócz pokoi hotelowych, będzie również komfortowo wyposażona strefa relaksu i czynnego wypoczynku.
Lokale powstaną w dominującym na terenie całej inwestycji 11-kondygancyjnym budynku, w którym poza pokojami hotelowymi przygotowana będzie komfortowa strefa rekreacyjna z basenem oferującym unikatowy widok na marinę. Zaplanowano również wiele atrakcyjnych udogodnień, pozwalających gościom na odpoczynek w wyjątkowych warunkach, m.in.: lobby z recepcją, restaurację, gabinety SPA, salę fitness i centrum konferencyjno-biznesowe. Dzięki tak bogatej infrastrukturze kompleks będzie stanowił idealne miejsce zarówno dla osób przyjeżdżających w celach biznesowych, jak i dla gości szukających przestrzeni do udanego wypoczynku. Oddanie obiektu hotelowego do użytkowania planowane jest na I kwartał 2023 roku.
Za aranżacją wnętrz stoi Ideograf, a bryłę obiektu z dominującym budynkiem-żaglem opracowano przy współpracy z biurami LSA oraz K&M Design i BO Projekty.
Gravis Office; projekt: Grupa 5 Architekci; inwestor: Green Hills Investment
Zaprojektowany przez architektów z pracowni Grupa 5 budynek stanie u zbiegu głównych arterii komunikujących całe Trójmiasto. Będzie mieć cztery kondygnacje i charakterystyczną asymetryczną bryłę z przeszklonymi fasadami, która harmonijnie wpisze się w okolicę, sąsiadując między innymi z Galerii Bałtycką oraz zrewitalizowaną przestrzenią miejską Garnizon. Na poziomie parteru oprócz holu wejściowego znajdą się lokale usługowe, z kolei pozostałe trzy piętra przeznaczone będą na powierzchnie biurowe.
Na każdej z kondygnacji znajdzie się hol z dostępem do szybkobieżnych wind i klatki schodowej, a także łazienek przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Budynek oferować będzie w sumie 2670 mkw. elastycznej powierzchni biurowej, zaprojektowanej tak, aby umożliwić jej rozmaity podział: od biur o powierzchni min. 70 mkw. po obszerne open space'y.
Rozpoczęcie budowy budynku planowane jest na początek II kwartału 2021 roku, a zakończenie budowy przewidziano na rok 2022.
Chlebova; projekt: Roark Studio; inwestor: NDI Development
Chlebova powstaje w miejscu bardzo szczególnym dla mieszkańców Gdańska. Przy ulicy Wiosny Ludów 4 mieściła się niegdyś historyczna fabryka chleba – Germania Brotfabrik. Jej ekonomiczne znaczenie było dla gdańszczan tak duże, że została ona wspomniana na kartach „Gdańskiej trylogii” samego Güntera Grassa. Historyczny charakter tego miejsca podkreślą liczne artefakty odzyskane ze starej fabryki, które zostaną wyeksponowane w holu wejściowym, korytarzach, we wnętrzach sal biznesowych oraz strefie fitness.
Prace budowlane, które rozpoczęto na początku 2019 r. Planowany termin oddania inwestycji do użytku to drugi kwartał 2021 r.
Lokalizacja Chlebovej, oprócz bezsprzecznej wartości sentymentalnej, ma jeszcze jeden ważny atut. Inwestycja położona będzie w miejscu oferującym przyszłym mieszkańcom wytchnienie od zgiełku Głównego Miasta, a jednocześnie bliskość jego największych atrakcji.
Doki; projekt: APA Wojciechowski Architekci (część biurowa), Rayss Group (Montownia), FORT Targowski (DOKI Living); inwestor: Euro Styl (część mieszkaniowa i usługowa), Torus (część biurowa)
Na postoczniowych terenach Młodego Miasta w Gdańsku, tuż przy Europejskim Centrum Solidarności, lokalni deweloperzy Euro Styl i Torus realizują wielofunkcyjną inwestycję DOKI składającą się z części mieszkaniowej, usługowej oraz biurowej zaprojektowanej przez APA Wojciechowski Architekci.
Na postoczniowych terenach powstanie wielofunkcyjna dzielnica, łącząca bogatą historię miejsca z potrzebami nowoczesnego miasta, dla której inspiracją są znane przykłady rewitalizacji terenów portowych i postoczniowych z Londynu, Hamburga i Oslo. Inwestycja DOKI składa się z części mieszkaniowej – DOKI Living i usługowej – MONTOWNIA, za które odpowiada Euro Styl z Grupy Dom Development, oraz biurowej – DOKI Office, którą realizuje Torus.
- Inwestujemy w sąsiedztwie terenów, które ubiegają się o wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce zobowiązuje, wymaga szczególnego podejścia – od przemyślanej koncepcji, przez dopracowany w szczegółach projekt, po jakościowe wykonanie, z dbałością o każdy detal. Wierzę, że DOKI Office staną się niebawem nową, biznesową wizytówką Gdańska – mówi Sławomir Gajewski, prezes zarządu spółki Torus.
Palio Office Park; projekt: Cavatina Architects; inwestor: Cavatina Holding
Palio Office Park to zespół ośmiu budynków, zlokalizowany przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych Gdańska – ulicy Jana z Kolna. To położenie, z bezpośrednim dostępem linii tramwajowej i SKM, zapewni przyszłym użytkownikom sprawny dojazd do każdej dzielnicy miasta i całego Trójmiasta. Kompleks wzbogaci lokalny rynek nieruchomości komercyjnych o niemal 90 000 m kw. komfortowej powierzchni do pracy i rekreacji w otoczeniu wody i zieleni. Nowoczesna, przemyślana architektura budynków z lekkością wpisze się w już istniejącą zabudowę terenów Stoczni Gdańskiej, a nowe biura i liczne, różnorodne usługi stworzą tutaj ekosystem dynamicznego miasta.
W budynku B, którego budowa się właśnie rozpoczęła będzie 7,7 tys. mkw. Jest to drugi etap tej inwestycji. Zakończenie budowy i oddanie inwestycji do użytkowania przewidywane jest w 4 kw. bieżącego roku.
Oddanie do użytku budynku A o powierzchni 16,5 tys. mkw. zaplanowano w lutym 2021 roku.
Wyspa Spichrzów w Gdańsku; projekt II etapu: Mąka Sojka Architekci; inwestor: Granaria
Ostatni etap rewitalizacji północnego cypla Wyspy Spichrzów ma zakończyć się pod koniec 2023 roku, zakończając tym samym, proces przeobrażania tej historycznej części Gdańska. Granaria wybuduje w tym czasie budynki apartamentowe zlokalizowane w kwartale pomiędzy ulicą Pożarniczą i Bursztynową, a także przebuduje most Stągiewnego, zbuduje marinę i przeprowadzi remont Długiego Pobrzeża.
W pierwszym zakończonym już etapie spod kreski RKW Architektur + I Kwadrat Studio Architektoniczne zabudowana została część Wyspy Spichrzów od strony Motławy. Powstała też w ramach tej inwestycji nowa ruchoma kładka na Motławie. Inwestycja została wyróżniona nagrodą MIPIM Awards, przyznawaną corocznie na targach nieruchomościowych MIPIM w Cannes.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
architekt, założyciel i prezes zarządu TRZOP ARCHITEKCI
architekt Iliard Architecture & Project Management
założyciel, główny projektant Koziarski Pracownia Projektowa
Architekt-Partner, Członek Zarządu APA Wojciechowski Architekci
współzałożyciel, architekt Forbis Group
właściciel, architekt Archas Design