Cedet, Hotel Europejski oraz Nowa Rotunda - rok 2018 to z pewnością rok wielkich powrotów legend warszawskiej architektury. Ale nie tylko. Property Design przygotowało zestawienie 10 inwestycji, na których otwarcie z niecierpliwością czeka zarówno stolica, jak i cała Polska. Oto wielkie warszawskie otwarcia 2018 roku!
Hotel Europejski / SUD Architekt Polska / WWAA / Borys Kudlička / APA Wojciechowski
Dwie legendy – Hotel Europejski i Raffles Hotels & Resorts – połączyły swe siły, aby przywrócić jedno z wyjątkowych miejsc na mapie Europy. Operatorem prestiżowego hotelu w Warszawie zostanie znany operator luksusowych obiektów na świecie, Raffles Hotels & Resorts. Raffles Europejski Warsaw zostanie otwarty w pierwszym kwartale 2018 r. Za projekt przebudowy hotelu odpowiedzialna jest pracownia SUD Architekt Polska oraz za projekt wnętrz WWAA wraz ze scenografem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej - Borysem Kudlička i zespół APA Wojciechowski.
Four Points by Sheraton / Piotr Bujnowski
Inwestycja powstanie przy ul. Suwak 7. Generalnym wykonawcą projektu jest firma Erbud, a inwestorem - Mokotów Business & Airport Hotel. Otwarcie planowane jest na czwarty kwartał 2018 r., a obiekt będzie pierwszą międzynarodową marką hotelową na Mokotowie, biznesowej dzielnicy Warszawy, położonej zarówno blisko centrum miasta, jak i międzynarodowego portu lotniczego w Warszawie.
Centrum Marszałkowska / Juvenes-Project
U zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, czyli w miejscu słynnej, największej restauracji McDonalds i dawnego domu handlowego Sezam, powstanie Centrum Marszałkowska wg projektu Juvenes Development, pracowni zależnej od BBI Development. Budynek będzie oferować ok. 13 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej i biurowej. Otwarcie budynku do użytku przewidziano na I kwartał 2018 roku.
Cedet / AMC – Andrzej Chołdzyński / RKW Rhode Kellermann Wawrowsky
Centralny Dom Towarowy to wybitny projekt autorstwa uznanych architektów Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego, który wszedł do kanonu architektury europejskiego modernizmu. Swoją świetność – utraconą m.in. przez pożar w latach 70 – tych - odzyska za sprawą projektu uznanych pracowni architektonicznych AMC - Andrzej Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. W ramach inwestycji Immobel Poland odrestaurował i zmodernizował budynek oraz dokonał rozbudowy o zupełnie nową powierzchnię, na przylegającej działce pomiędzy ulicami Kruczą i Bracką. Łączna powierzchnia inwestycji, zaprojektowanej z myślą o prestiżowych biurach i lokalach handlowych, wyniesie ok. 22 tys. mkw. Cedet zostanie oddany do użytku na początku II kwartału 2018 roku.
Nowa Rotunda / Gowin&Siuta
Rotunda zlokalizowana w ścisłym centrum Warszawy zawsze była czymś więcej, niż siedzibą Oddziału 3 PKO Banku Polskiego. Przez pół wieku istnienia, wrosła trwale w tkankę miejską, stając się jednym z najbardziej charakterystycznych symboli stolicy i ulubionych miejsc spotkań warszawiaków. Projekt rewitalizacji miał za zadanie zachować dotychczasowy kształt, wielkość i elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu. Zakończenie projektu rewitalizacji Rotundy przez PKO Bank Polski przewidziano na 2018 rok.
Galeria Młociny / Kuryłowicz & Associates / Chapman Taylor
Galeria Młociny powstaje na 5-hektarowej działce w warszawskiej dzielnicy Bielany. Obiekt zaoferuje 76 tys. mkw., na których mieścić się będzie 220 sklepów, 9-ekranowe kino, klub fitness, kilkanaście restauracji i kawiarni oraz delikatesy Alma. Kierowcy będą mogli skorzystać z ponad 2 tys. miejsc parkingowych. Projekt architektoniczny powstał w renomowanych pracowniach Kuryłowicz & Associates oraz Chapman Taylor. Oddanie Galerii Młociny do użytku planowane jest na przełomie III i IV kwartału 2018 roku.
Generation Park / JEMS Architekci
Działka, na której powstanie Generation Park, znajduje się w kwartale ulic Prostej, Towarowej, Łuckiej i Wroniej w Warszawie. Będzie to kompleks biurowy złożony z trzech budynków – najwyższy z nich sięgnie 140 m, 180 m z iglicą, - będzie miał 34 piętra. Biurowiec o łącznej powierzchni 80 tys. mkw. będzie sąsiadem Warsaw Spire. Generation Park to największy projekt Skanska Property Poland. Projekt architektoniczny wykonali JEMS Architekci. Obiekt zostanie otwarty w 2018 roku.
Koneser Centrum Praskie / Juvenes
Centrum Praskie Koneser to pierwszy projekt deweloperski w Warszawie, który zakłada połączenie tak wielu funkcji. Oprócz ponad 300 lokali mieszkalnych, realizowanych samodzielnie przez BBI Development, znajdzie się w nim: 25, 5 tys. mkw. biur klasy A i B+ oraz 21 tys. mkw. powierzchni handlowej, w tym centrum konferencyjne, hotel oraz pierwsze na świecie Muzeum Polskiej Wódki. Projekt architektoniczny opracowany przez pracownię Juvenes zakłada gruntowną rewitalizację dawnych budynków fabrycznych oraz powstanie nowych obiektów w miejsce zabudowań niewpisanych do rejestru zabytków. Otwarcie części komercyjnej Konesera będzie miało miejsce wiosną 2018 roku.
Elektrownia Powiśle/ APA Wojciechowski
Niekonwencjonalne biura i mieszkania powstaną na terenie zabytkowej elektrowni na warszawskim Powiślu. W kompleksie Elektrownia Powiśle położonym między ulicami Dobrą, Leszczyńską, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Zajęczą w zrewitalizowanych budynkach historycznych XX-wiecznej Elektrowni Warszawskiej i w pięciu nowych obiektach zostanie oddanych do użytku ponad 26 tys. mkw. powierzchni biurowej, ponad 8 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej. W sąsiedztwie budynków znajdą się ogólnodostępne place miejskie. I tu, podobnie jak w innych historycznych obiektach, wyeksponowane zostaną elementy konstrukcyjne zabytkowej Elektrowni Powiśle. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia APA Wojciechowski. Pierwsi najemcy, do pierwszego budynku biurowego przeprowadzą się już w pierwszym kwartale 2018 roku. Otwarcie przestrzeni kulinarno-handlowej przewidziane jest na przełom 2018/2019 roku.
Mennica Legacy Tower / Goettsch Partners / Epstein
Mennica Legacy Tower to inwestycja realizowana przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej
w Warszawie. W 140-metrowej wieży i sąsiadującym z nią 43-metrowym budynku zachodnim znajdzie się łącznie 61 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Projekt powstał w renomowanej pracowni architektonicznej Goettsch Partners z Chicago, która na swojego lokalnego partnera, na tak wymagających projekcie wybrała biuro projektowe Epstein. Przewidywany termin oddania do użytku niższego, 10-piętrowego zachodniego budynku Mennica Legacy Tower to IV kwartał 2018 roku, natomiast 33-piętrowej wieży – III kwartał 2019 roku.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
współzałożyciel, prezes zarządu MWM Architekci
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
prezes, architekt Arch-Deco
Właściciel, Architekt, Urbanista Konior Studio
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
prezes, architekt Arch-Deco