TOP 10: Światowy design - tak projektuje się hotele poza Polską



Propertydesign.pl - 07-10-2015 14:04


Jak projektuje się hotele na świecie? Są oryginalne, piękne, często nietypowe i zaprojektowane z przepychem. Oto galeria 10 hoteli - koncepcji oraz obiektów już oddanych do użytku, które redakcja Propertydesign.pl uznała za najciekawsze.

Ibis Styles, Ukraina

Łódzka pracownia EC-5 Architekci zaprojektowała wnętrza hotelu sieci Ibis Styles we Lwowie. W ramach współpracy z inwestorem oraz Accor Hotel Services zespół architektów opracował projekt aranżacji pokoi i łazienek, komunikacji oraz przestrzeni ogólnodostępnych.

- Praca nad projektem wnętrz hotelu Ibis Styles we Lwowie była dla naszego zespołu niezwykle interesującym doświadczeniem. Lwów to miasto magiczne, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. To właśnie połączenie tego, co nowe z tym, co historyczne oraz charakter miasta i codzienne życie jego mieszkańców były naszą inspiracją. Z niecierpliwością czekamy na opinie pierwszych gości na temat wystroju hotelu – Luiza Jodłowska, architekt i właścicielka EC-5 Architekci.

Jiangxi Greenland Zifeng Tower, Chiny

Nowoczesny wieżowiec o nazwie Jiangxi Greenland Zifeng Tower ma 268 m i 56 pięter. To projekt Skidmore, Owings and Merrill LLP (SOM), który powstaje w Chinach. Dolne partie budynku to powierzchnie biurowe, a 20 najwyższych pięter zajmuje hotel HUALUXE Hotels and Resorts marki InterContinental.

Sofitel Dubai The Palm Resort & Spa, Zjednoczone Emiraty Arabskie

To flagowy kompleks hotelowy w Dubaju, należący do francuskiej sieci Sofitel Luxury Hotels. Położony na wyspie Palm Jumeirah kurort, którego elementem charakterystycznym są kunsztowne elementy typowe dla polinezyjskiej kultury i cywilizacji, rozciąga się na powierzchni 100 tys. mkw. Jest to koncepcja pracowni Mirk Architecture i Patricka Blanca, która tworzy oazę spokoju. Architektura organiczna z wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak kamień, drewno jesionu amerykańskiego, woda oraz zielone ogrody wertykalne nadają kurortowi ponadczasowy i egzotyczny charakter.

Ekokapsuła w górach, Słowacja

Projekt Ekokapsuły powstał na deskach słowackiej pracowni Nice architects. W pierwotnej wersji miał być to ekologiczny, samowystarczalny i bardzo mały dom dla artystów. Z czasem projekt ewoluował i architekci wykreowali z ekokapsuły coś na kształt szwajcarskiego scyzoryka - znajduje się tu wszystko, czego potrzebują turyści.

Amethyst Hotel, Chiny

Amethyst Hotel ma kształt gigantycznego kamienia, który jest przecięty w połowie. Dzięki takiej koncepcji z zewnątrz hotelu widać fakturę i kolory mieniącego się odcieniami fioletu kamienia szlachetnego - ametystu. Cała ściana zrobiona jest ze szkła, dzięki czemu do wewnątrz wpada dużo dziennego światła. Szkło łączone jest pod różnymi kątami, dzięki czemu przypomina fakturę nieoszlifowanego kamienia. Architekci z holenderskiego biura NL Architects, w składzie Pieter Bannenberg, Walter van Dijk i Kamiel Klaasse, zaprojektowali hotel dla firmy Evergrande Group.

Canopy by Hilton, Islandia

To nowa marka hoteli w portfolio Hilton Worldwide. Tak projektują hotele na północy: nacisk położony jest na estetykę, dopasowanie do otoczenia i lifestyle. Za projekt w Rejkjawiku odpowiadają pracownie z Islandii: Arkthing i Apparat. Nowa marka charakteryzuje się poszanowaniem lokalnej estetyki. Hotel będzie zajmował całą przecznicę prestiżowej ulicy Hverfisgata, znajdującej się w bliskim sąsiedztwie ciągle rozwijającego się centrum miasta. Jego otwarcie planowane jest na początek 2016 roku. W hotelu do dyspozycji gości będzie jasne, przestronne lobby oraz przestrzeń do wypoczynku.

Hotel Öijared, Szwecja

To unikalny koncept zaprojektowany przez pracownię Kjellgren Kaminsky Architecture. Obiekt oddano do użytku w 2014 roku, mieści się w okolicach Göteborga. Hotel Öijared to nie tylko w pełni wyposażony, czterogwiazdkowy hotel w sercu Szwecji - ma 34 pokoje, strefę rekreacyjną i konferencyjną, sklepy i restaurację.

Hostel Wadi, Belgia

Hostel Wadi zajmuje powierzchnię 952 mkw., ma 20 pokoi, a w nich 76 łóżek. Powstał na terenach dawnej bazy wojskowej, w lesie o powierzchni 300 hektarów, w Kasterlee (Belgia). Autorami tej koncepcji blisko natury są architekci z włoskiej pracowni Studio Bernardo Secchi & Paola Viganò. Projekt wyróżnia i łączy w sobie trzy podstawowe krajobrazy: naturalny, wojskowy i edukacyjny. Dodatkową wartością jest w tym przypadku krajobraz architektury - w całości wykonany z drewna.

Kezmarska chata, Słowacja

Czeska pracownia Architecti.cz z Pragi wygrała międzynarodowy konkurs na koncepcję nowej Kezmarskiej chaty - górskiego schroniska w słowackich Tatrach. Oryginalna koncepcja pokonała w konkursie 95 projektów zgłoszonych z ośmiu państw. Architekci zaproponowali trzypiętrowy budynek, kompaktowy o aerodynamicznym kształcie. Bryła obiektu została zoptymalizowana w celu uzyskania jak najniższego współczynnika utraty ciepła, dodatkowo w projekcie zminimalizowano oddziaływanie warunków atmosferycznych takich jak duże opady deszczu, śniegu i silnie porywisty wiatr. W skład zwycięskiego zespołu Architecti.cz weszli architekci: Filip Havliš, David Zámečník, Ondřej Novosad i Karel Havliš.

Hotel Nhow, Niemcy

Hotel Nhow należący do sieci NH Hoteles jest dziełem mistrzów gatunku. Za efekt końcowy tego wyjątkowego hotelu odpowiada architekt Sergei Tchoban i designer Karim Rashid. Obiekt w swojej formie zdeterminowany został przez design, sztukę i muzykę. Usytuowany nad samym brzegiem Szprewy w Berlinie, na granicy dzielnic Friedrichshain i Kreuzberg musiał płynnie wpisać się w rytm tego wyjątkowego miasta.