TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestkąAnna Liszka, Propertydesign.pl - 24-06-2015 10:44


Redakcja Propertydesign.pl przedstawia subiektywny wybór 15 najbardziej cenionych, polskich architektów przed 40.

Mateusz Adamczyk

Architekt i urbanista. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz na Bauhaus Universitat Weimar. W 2005 roku odbył praktyki architektoniczne w Holandii. W trakcie praktyk współautor kilku nagrodzonych prac konkursowych. Od 2007 roku współtworzy biuro BudCud. W ramach własnej działalności jest współautorem wielu nagrodzonych i wyróżnionych prac w konkursach architektonicznych i urbanistycznych m.in.: Schindler Award for Architecture 2006, wyróżnienie (praca dyplomowa); Europan 9, Warszawa, pierwsza nagroda; Europan 11, Leeuwarden, wyróżnienie; Shinkenchiku Residential Competition 2008, wyróżnienie; Konkurs na koncepcje programowo-przestrzenną przebudowy i rozbudowy Domu Kultury Śnieżka na Centrum Sztuki Europa Miast w Dębicy, pierwsza nagroda; Concept of Reservation and Development of Kyiv Islands Competition, finalista; AIT TileAward 2012, pierwsza nagroda.

Współautor nagrodzonej drugą nagrodą w konkursie Polskie Wnętrze 2011 realizacji wnętrza butiku FiuFiu w Warszawie (wspólnie z Marcinem Kwietowiczem), ta sama realizacja znalazła się w finale AIT AWARD 2012 Global Award for the very best in Interior and Architecture.

Bogusław Barnaś

Architekt, projektant, nauczyciel akademicki. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Fachhochschule Muenster w Niemczech. W grudniu 2009 roku założył interdyscyplinarną pracownię projektową BXBstudio, skupiając wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w Polsce, Anglii oraz Szkocji, pracując m.in. w Londynie u Normana Fostera – jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów na świecie, pracowni Make Architects czy krakowskiej pracowni Ingarden & Ewy Architekci.

Od lutego 2012 roku pracownik naukowy na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

W 2014 roku zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów świata wg wydawnictwa Wallpaper*. Tego samego roku nagrodzony przez World Architecture Community za projekt One Tree House, oraz nominowany za projekt Domu Polskiego oraz SeaHouse. W 2015 roku nagrodzony przez World Architecture Community za projekt Domu Artysty.

Doświadczenie zawodowe Barnasia obejmuje prace nad obiektami o różnej skali, od niewielkich obiektów takich jak Dom Eko, Dom Polski, Dom Artysty po spektakularne ikony jak The Walbrook (Foster + Partners) - zrealizowany budynek biurowo-handlowy zlokalizowany w centrum Londyńskiego City.

Tomasz Bradecki

Dr inż. architekt, właściciel pracowni BB Architekci. Urodzony w Gliwicach, absolwent Politechniki Śląskiej. Doświadczenie zawodowe w Polsce (An Archi Group), Niemczech (AIXplan, Hahn Helten Architekten), Wielkiej Brytanii (EDAW, Glenn Howells Architects). Własna praktyka architektoniczna od 1998 r., założenie Studio BB Architekic w 2010 r. wraz  z Barbarą Uherek-Bradecką. Autor bądź współautor kilkudziesięciu projektów konkursowych. Pasjonat budownictwa niskoenergetycznego.

Paweł Garus

Absolwent kierunku Architektura i Urbanistyka na Wydziale Architektury i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W latach 2008-2009 wspólnie z Jerzym Woźniakiem przerywa studia na rok, aby zasmakować pracy w holenderskim biurze Liong Lie/123DV w Rotterdamie, które ma mocny wpływ na styl i sposób pracy architektów.

Po powrocie do Polski koledzy zakładają swoją autorską pracownię mode:lina architekci. Paweł Garus został uhonorowany nagrodą Grand Prix na XXX Edycji Konkursu im. Marii Dokowicz za najlepszy projekt dyplomowy „Pawilon Wody” Akademii Sztuk Pięknych w 2011 roku, co zapoczątkowało serię nagród i wyróżnień w rożnych konkursach architektonicznych.

Bartosz Haduch

Architekt, nauczyciel akademicki ze stopniem doktora nauk technicznych, publicysta, laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów architektonicznych, autor licznych publikacji (m.in. w "Mark-Magazine", "Domus", "A&B") oraz książek ("architectourism - Hiszpania" i "Herzog & de Meuron. Architekci (i) artyści"). Po studiach i praktyce zawodowej w Holandii, Hiszpanii i Austrii rozpoczął działalność projektową w Krakowie.

Od 2009 roku prowadzi grupę NArchitekTURA, łączącą działania z zakresu urbanistyki, architektury, projektowania krajobrazu, designu i grafiki. NArchitekTURA w 2010 roku została uznana przez magazyn Wallpaper* za jedną z trzydziestu najciekawszych młodych pracowni na świecie.

Marcin Kolanus

Główny architekt w pracowni PORT Józef Franczok, Marcin Kolanus. Absolwent wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej oraz stypendysta VIA University w Danii. Doświadczenie w projektowaniu architektury zdobywał w Polsce, Hiszpanii i Danii. Od 2012 współzałożyciel pracowni PORT.

Hugon Kowalski

Ukończył studia na wydziale Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. 

Od 2010 roku pracuje na uczelni jako asystent kierownika Katedry Architektury i Urbanistyki UA w Poznaniu. Za swój projekt dyplomowy "Porozmawiajmy o śmieciach" dotyczący problemu slumsów w Bombaju otrzymał jako pierwszy Polak prestiżową nagrodę Archiprix International Hunter Douglas Awards za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie obroniony w latach 2009-2011.

W 2010 roku na czwartym roku studiów otworzył własną pracownię – UGO architecture, którą rozwija do dziś.  Jego projekty prezentowane były na wystawach: podczas Seul Design Fair w 2011 roku, w Mediolanie podczas MadEXPO, w Bolonii podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa Ekologicznego w 2010 roku, w Cube Gallery w Manchester City podczas wystawy organizowanej przez Królewskie Stowarzyszenie Architektów Wielkiej Brytanii w 2009 roku.

Jakub Majewski

Mgr inż. architekt, dyplom na IAIU / Politechnika Łódzka. Uczestnik wielu zagranicznych warsztatów w Belgii i Niemczech. Od 2003 roku zdobywał doświadczenie zawodowe w znanych Łódzkich biurach architektonicznych projektując dla zarówno dla klientów indywidualnych jak i komercyjnych. Współwłaściciel i główny architekt w Moomo Architects. Pracownia została uznana przez magazyn Wallpaper za jedno z 30 najlepszych biur architektonicznych na świecie w 2009 r.

Mateusz Kuo Stolarski

Architekt, pomysłodawca i założyciel pracowni Tamizo Architects Mateusz Stolarski. Główny architekt i osoba odpowiedzialna za rozwój firmy. Minimalista. Absolwent wydziału architektury Politechniki Łódzkiej. Za projekt dyplomowy z 2004 roku został nagrodzony pierwszą nagrodą w konkursie Dyplom Roku oraz wyróżnieniem w konkursie Dyplom Roku SARP. Od Listopada 2009 roku jest członkiem zarządu łódzkiego oddziału SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich).

Jan Strumiłło

Prowadzi od 2010 r. własną praktykę projektową w Warszawie. Stypendysta Architektur og Designhogskolan w Oslo. Autor książki „ Ukryty modernizm” (wyd. Karakter, 2015). Pracował jako architekt dla Baumschlager Eberle w Szwajcarii i Austrii. Absolwent ETH w Zurychu. Studia MAS ukończył pod kierunkiem Dietmara Eberle. Praktykę zdobywał pracując m.in. dla JEMS w Warszawie. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej - w 2005 roku jego projekt dyplomowy Dobra/Drewniana zdobył nagrodę im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego. Autor klubokawiarni Towarzyska i bistro Recto|Verso w Warszawie.

Jego główne zainteresowania to mieszkania i budynki mieszkalne wraz z powiązaną problematyką polityczną, socjologiczną, ekonomiczną i techniczną. Zadania, które podejmuje, obejmują architekturę i design. Wśród jego klientów znajdują się najbardziej prestiżowe instytucje kultury, m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Biblioteka Narodowa czy Narodowa Galeria Sztuki Zachęta. Zwycięzca plebiscytu „Polak z Werwą” (2013).

Jan Sukiennik

Architekt, członek Zarządu SARP Warszawa, współzałożyciel 307kilo Architekci, członek Zarządu Retail&Development. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 2006 roku wraz z Zofią Strumiłło-Sukiennik współtworzy młode warszawskie studio projektowe 307kilo Architekci. Zdecydowana większość projektowanych przez niego budynków to obiekty kultury w małej i średniej skali projektowane najczęściej w Warszawie.

Mateusz Tański

Architekt i urbanista, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów. Posiada uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej bez ograniczeń. Prowadzi autorską pracownię architektury Mateusz Tański & Associates zajmującą się projektowaniem w dziedzinie urbanistyki oraz architektury zarówno prywatnej jak i publicznej, w różnej skali i na różnych poziomach złożoności. Współautor m.in. czterogwiazdkowego hotelu Baltic Palace w Pobierowie, Muzeum na terenie byłego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze oraz Galerii Riviera w Gdyni, która w 2014 roku otrzymała tytuł najważniejszego projektu handlowego Europy Środkowej według Europa Property Investment & Green Building Awards, CEE Retail Real Estate Award, Nagrodę Polskiej Rady Centrów Handlowych 2014 oraz tytuł Najlepszej Gdyńskiej Inwestycji 2013.

Doświadczenie zdobywał w nowojorskiej pracowni Asymptote Architecture prowadzonej przez Haniego Rashida i Lise Anne Couture, profesorów architektury na Columbia University, autorów  m.in. luksusowego Yas Viceroy Hotel przy torze Formuły 1 w Abu Dhabi, oraz we francuskiej pracowni Valode et Pistre Architectes, będącej jedną ze 100 największych firm projektowych na świecie. Przed założeniem własnej pracowni prowadził wraz z architektem Piotrem Michalewiczem biuro Michalewicz + Tański Architekci. Mateusz Tański jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach architektonicznych.

Aleksandra Wasilkowska

Architektka, scenografka, wiceprezeska OW SARP. Pracowała w paryskim biurze Francois Roche - R&Sie(n), od 2007 roku prowadzi pracownię architektoniczną w Warszawie. Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Ecole d'Architecture de Bretagne we Francji.

W 2010 roku Wasilkowska reprezentowała Polskę na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji projektem Emergency Exit (wspólnie z Agnieszką Kurant).

Jej projekty i instalacje były prezentowane min Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Co widać. Polska sztuka dzisiaj), Narodowej Galerii Zachęta, Instytucie Awangardy, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Tbilisi, Nowym Teatrze i Teatrze Narodowym w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Muzeum Guggenheima w Nowym Yorku, Seoul Art Center w Korei, a także wyróżniane w konkursach między innymi na modernizację Placu Grzybowskiego w Warszawie, ogrodu w Pontivy we Francji i najlepszą przestrzeń teatralną na festiwalu Boska Komedia w Krakowie.

Jerzy Woźniak

Studiował Architekturę i Urbanistykę na Wydziale Architektury i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz na ArtEz w Enschede w Holandii. W trakcie studiów brał udział w licznych konkursach architektonicznych (Wyróżnienie za projekt Targi Przyszłości organizowanym przez Międzynarodowe Targi Poznańskie w 2005). Dwa lata z rzędu (2006-2007) odbywał wakacyjne praktyki zawodowe w biurze architektonicznym IISSAB w Helsingborgu w Szwecji.

Po półrocznym stypendium w Enschede, przerywa studia na rok i wspólnie z Pawłem Garusem podejmuje pracę w biurze Liong Lie/123DV w Rotterdamie, aby po powrocie do Polski razem rozpocząć działalność pod własną marką - Mode:lina architekci.

Maciej Jakub Zawadzki

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, studiował również w Belgii w Brukseli na Sint-Lucas School of Architecture. Pracował w latach 2007-2009 jako asystent na Wydziale Projektowania Wspomaganego Komputerem Politechniki Warszawskiej. Maciej Jakub Zawadzki wyróżniony przez Wallpaper Magazine w Graduate Directory, zdobywał doświadczenie w pracy w renomowanych biurach projektowych w Polsce i zagranicą w tym min. w pracowni SDA Architekci i Hermanowicz Architekci w Warszawie ,Leth & Gori i Bjarke Ingels Group BIG z Kopenhagi w Danii oraz MVRDV z siedzibą w Rotterdamie w Holandii. Jego projekt Muzeum Imigrantów Latynoamerykańskich na Florydzie był nominowany do prestiżowej nagrody na Najlepszy Budynek Świata 2011 roku w kategorii Projekt Przyszłości na Światowym Festiwalu Architektonicznym WAF w Barcelonie. W 2012 zaprezentował swoje prace na wystawie będącej oficjalną częścią Biennale Światowej Architektury w Wenecji oraz na wystawie Awangarda Jutra prezentującej 16 najlepszych polskich architektów przed czterdziestym rokiem życia.

Wspólnie z polską pracownią Kuryłowicz & Associates założył w 2013 roku w Warszawie biuro KAMJZ, które w swoich działaniach skupia się głównie na rynkach zagranicznych. Wiedza i doświadczenie pozwalają Maciejowi Jakubowi Zawadzkiemu tworzyć architektoniczne i urbanistyczne projekty koncepcyjne o różnych skalach i programie w lokalizacjach na całym świecie.Ograniczenia takie jak lokalne warunki klimatyczne, budżet, terminy, prawo, ekonomia a nawet sytuacja polityczna są w nich nie tylko widziane jako problem ale szansa pozwalająca osiągnąć w każdym aspekcie, wraz z najbardziej innowacyjnymi rozwiązaniami, najlepszą wydajność tworzonych budynków i planów urbanistycznych.