Gdzie znajdują się najwyższe budynki w Unii Europejskiej? Jaką mają wysokość? Ile zajmują pięter? Zobaczcie ranking najwyższych budynków w Unii Europejskiej. Na samym szczycie listy znajduje się warszawski Varso Tower.
Budujemy coraz więcej nowoczesnych budynków, których ostatnie piętra "sięgają nieba". W wielu europejskich stolicach drapacze chmur górują nad otoczeniem, imponując wielkością i rozmachem stawianych konstrukcji. Stają się więc często symbolem i wizytówką miasta, w którym zostały wzniesione.
Na terenie Unii Europejskiej mamy obecnie sporo wieżowców mających trzydzieści, a nawet czterdzieści czy pięćdziesiąt pięter. Najwyższe z nich znajdują się między innymi w Polsce, w Niemczech, w Hiszpanii, we Francji, we Włoszech oraz w Austrii. Pierwsze miejsce należy do budynku Varso Tower w Warszawie, który ma wysokość 310 metrów.
Najwyższe budynki w Unii Europejskiej (z uwzględnieniem Wielkiej Brytanii, która niedawno opuściła Unię, ale w naszym zestawieniu ją pozostawiliśmy) :
Wysokość: 310 m
Liczba pięter: 53
Rok budowy: 2021
53-piętrowy budynek zwieńczony iglicą powstał w wielokrotnie nagradzanej pracowni Foster + Partners, która słynie z przełomowych projektów wpisujących się w nurt zrównoważonego rozwoju. Pomimo swojej skali, Varso Tower to jeden z najbardziej zielonych budynków w Polsce. Posiada certyfikat proekologiczny BREEAM z najwyższą możliwą oceną „Outstanding”, jak również pierwszy w Europie precertyfikatem WELL Core & Shell oceniającym jego wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi.
Wieżowiec jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej w centrum Warszawy przez firmę HB Reavis i oferującej biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy.
Wysokość: 309,6 m
Liczba pięter: 72
Rok budowy: 2000
Nowoczesny, szklany drapacz chmur The Shard wzniesiono na miejscu 25-piętrowego biurowca Southwark Towers. Został zaprojektowany przez włoskiego architekta Renzo Piano. W budynku znajdują się biura i luksusowe mieszkania z najwyższej półki. The Shard można zobaczyć prawie z każdego miejsca w Londynie. Znajduje się w pobliżu London Bridge.
Wysokość: 259 m
Liczba pięter: 56
Rok budowy: 1997
Commerzbank Tower został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Foster and Partners. Obecnie jest najwyższym budynkiem w Niemczech. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1994 roku i trwała trzy lata. Zapewnia on powierzchnię biurową dla siedziby Commerzbanku. Z powodu nowej technologii użytej do ogrzewania i ochładzania pomieszczeń budynek nazywany był "Ekologicznym wieżowcem".
Wysokość: 256 m
Liczba pięter: 64
Rok budowy: 1990 rok
Messeturm to budynek biurowy w dzielnicy Westend-Süd we Frankfurcie. Jest drugim co do wysokości budynkiem w Niemczech. Zaprojektował go architekt Helmut Jahn w postmodernistycznym stylu architektonicznym. Jest on uznawany za jeden z klasyków designu wśród europejskich drapaczy chmur. Za budowę wieżowca odpowiadała firma Hochtief.
Wysokość: 249 m
Liczba pięter: 52
Rok budowy: 2009
Torre de Cristal to wieżowiec w Cuatro Torres Business Area (CTBA) w Madrycie. Obecnie jest najwyższym budynkiem w Hiszpanii, ale wyprzedza sąsiednią Torre Cepsa tylko o jeden metr. Został zaprojektowany przez architekta Cesara Pelli i zbudowany przez firmę Dragados.
Wysokość: 248,3 m
Liczba pięter: 45
Rok budowy: 2008
Torre Cepsa to wieżowiec położony w Cuatro Torres Business Area w Madrycie. Jest drugim najwyższym z czterech budynków kompleksu Cuatro Torres Business Area oraz drugim najwyższym budynkiem w Hiszpanii. Został zaprojektowany przez architekta Normana Fostera. Na początku znany był jako Torre Repsol i mieściła się w nim siedziba firmy naftowo-gazowej Repsol YPF.
Wysokość: 237 m
Liczba pięter: 42
Rok budowy: 1955
Pałac Kultury i Nauki znajduje się centrum Warszawy i jest drugim co do wysokości budynkiem w Polsce po Varso. Znajdują się w nim różne instytucje publiczne i kulturalne, takie jak kina, teatry, biblioteki, kluby sportowe czy wydziały uniwersyteckie. Od 2007 roku znajduje się w Rejestrze Obiektów Dziedzictwa Kulturowego. Został zaprojektowany przez rosyjskiego architekta Lwa Rudnewa w stylu "Siedmiu Sióstr" i został nieformalnie nazywany Ósmą Siostrą.
Wysokość: 236 m
Liczba pięter: 52
Rok budowy: 2008
Torre PwC to jeden z czterech budynków w Cuatro Torres Business Area. Został zaprojektowany przez Carlosa Rubio Carvajala oraz Enrique Álvarez-Sala Waltera, a zbudowany przez Sacyra Sau. Znajduje się w nim pięciogwiazdkowy hotel Eurostars Madrid Tower oraz firma PricewaterhouseCoopers (PwC), która przeniosła swoje biura do Madrytu do tego budynku w lipcu 2011 roku.
9. One Canada Square w Londynie
Wysokość: 235 m
Liczba pięter: 50
Rok budowy: 1991
One Canada Square jest drugim pod względem wielkości budynkiem w Londynie oraz w Wielkiej Brytanii. Zaprojektował go argentyński architekt César Pelli wraz z Adamson Associates i Frederickiem Gibberdem Coombesem.
Wysokość: 231 m
Liczba pięter: 52
Rok budowy: 2011
Tour First znajduje się biznesowej dzielnicy Paryża La Défense. Obecnie jest to najwyższy wieżowiec we Francji, którego wysokość przewyższa jedynie Wieża Eiffla. Zbudowany go w 1974 roku przez Bouygues dla firmy ubezpieczeniowej UAP, a w 2011 r. całkowicie zmieniono wygląd zewnętrzny budynku, dodając do wieży podwyższenie. Za projekt Tour First odpowiadają architekci z pracowni Kohn Pedersen Fox Associates.
Wysokość: 231 m
Liczba pięter: 35
Rok budowy: 2011
Budynek został zaprojektowany przez architekta Césara Pelli. Znajduje się w dzielnicy Porta Nuova w Mediolanie, w pobliżu stacji kolejowej Milano Porta Garibaldi. Swoją siedzibę ma tu bank UniCredit.
Wysokość: 224,2 m
Liczba pięter: 57
Rok budowy: 2008
Torre Espacio został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Henry'ego N. Cobba, partnera w firmie Pei Cobb Freed, a zbudowany przez OHL. W 2009 roku stał się nową siedzibą ambasady Brytyjskiej w Madrycie. Mieście się tu także ambasada Kanady oraz Australii i Holandii.
Wysokość: 220 m
Liczba pięter: 60
Rok budowy: 2013
W DC Towers (znane również jako Donau City Towers) zaprojektował francuski architekt Dominique Perrault. Jest to najwyższy budynek w Austrii. Charakterystyczny wygląd nadaje mu nieregularna fasada z czarnego szkła.
Wysokość: 220 m
Liczba pięter: 49
Rok budowy: 2016
Warsaw Spire to kompleks trzech budynków: wieży o wysokości 220 m z iglicami oraz dwóch 55-metrowych budynków. Łącznie dostarczy na rynek 109 tys. mkw. powierzchni biurowej. Powierzchnia typowego piętra w kompleksie wynosi od 1 300 mkw. do 1 700 mkw. Warsaw Spire został zaprojektowany przez zespół znakomitych architektów z belgijskiej pracowni architektonicznej M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt. Inwestorem, deweloperem i generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Ghelamco Poland.
Wysokość: 212 m
Liczba pięter: 50
Rok budowy: 2012
Sky Tower zlokalizowany jest w samym sercu Wrocławia, w dzielnicy Krzyki. To jedna z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych inwestycji spółki Develia S.A. Część biurowa obiektu zajmuje powierzchnię prawie 40 tys. mkw. Swoje oddziały w budynku mają takie firmy jak: Qiagen, Hicron, TU Europa czy PKO BP.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Właściciel, Główny projektant MAU - Mycielski Architecture & Urbanism
Główny Projektant V-ce Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
Główny Projektant Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
współzałożyciel OP Architekten
Założyciel, Architekt Studio ADS
Partner Horizone Studio