Oryginalne, piękne, niektóre minimalistyczne albo zaprojektowane z rozmachem. Na pewno zachwycają ciekawym wzornictwem, użytymi materiałami i dbałością o najmniejszy detal. Wybraliśmy 20 najciekawszych hoteli w Polsce, tych bardziej i mniej znanych, w nowoczesnych i zabytkowych obiektach, ale łączy je jedno - dobra architektura.
W 2009 r. z dawnej fabryki z roku 1878, opustoszałej przez wiele lat przędzalni ówczesnego przemysłowca Izraela Poznańskiego, powstał niepowtarzalny obiekt, będący udanym połączeniem historycznej architektury przemysłowej i współczesnego designu. Projekt architektoniczny tej wymagającej inwestycji przygotowali architekci z OP Architekten. Za wystrój wnętrz odpowiada firma Jestico + Whiles z Londynu.
Hotel mieści się w warszawskiej kamienicy, która powstała w latach 1892-97. Eklektyczne zdobienia elewacji w latach 20. XX w. zostały zastąpione neoklasyczną fasadą socrealistyczną. Wnętrza hotelu zaprojektowała architekt Mariola Tomczak, opierając się o historyczne elementy architektury.
Hotel Dwór Sieraków, mieszczący się w majestatycznym dworze z XIX wieku, zachwyca typowym rustykalnym stylem dworku. Za wystrój wnętrz odpowiada Phoebe Ryrko.
Dwór Kombornia Hotel & SPA to miejsce stworzone dla osób ceniących przestrzeń, spokój i prywatność. Obejmuje 10 hektarowy zabytkowy zespół dworsko-parkowy, którego historia sięga XVI wieku.
Ten hotel powstał w szczególnym miejscu, bo w zmodernizowanej XIX - wiecznej fabryce tkanin w Pabianicach. Autorem koncepcji i projektu budowlanego przebudowy jest Pracownia Projektowa Architektury Bogdan Niepsuj. Autorem projektu aranżacji wnętrz całego kompleksu C13 Architektura Stosowana.
Na 17 kondygnacjach Hampton by Hilton Warsaw City Centre znajduje się 300 nowoczesnych i komfortowych pokoi, przygotowanych z myślą zarówno o osobach będących w podróży służbowej, jak i turystach. Autorami zrealizowanej koncepcji architektonicznej są austriacki architekt Ernst Hoffman i polski projektant Piotr Bujnowski.
Hotel ciekawy pod względem architektury, a przy tym ekskluzywne spa, trzy restauracje, klub i miejsce na spotkania biznesowe to wszystko znajduje się w designerskim Heron Live Hotel położonym w miejscowości Sienna. Obiekt zaprojektowała Autorska Pracownia Architektury Konrad Loesch, zaś za wnętrza odpowiadają architekci Jarosław Ptak i Konrad Loesch.
Wnętrza są utrzymane w stylistyce nowoczesnej i eleganckiej. Takie są też pokoje, które stawiają w aranżacji na klasykę. Na uwagę zwracają ciekawe pod względem designu wykładziny marki ege, które dostarczyła do hotelu firma Carpet Studio, jedyny dystrybutor ege w Polsce.
Hotel Alter mieści się w murach kamienicy, której początki sięgają XVI wieku. Hotel łączy w sobie historyczny klimat oraz wyjątkowy komfort. Autorem projektu adaptacji był architekt Kazimierz Kraczoń.
Czterogwiazdkowy Hotel Krasicki stanowi historyczne przedzamcze rezydencji Biskupów Warmińskich - najcenniejszego, widzialnego świadectwa historii Warmii i Mazur. To Dżus GK Architekci przemienili przedzamcze w nowoczesny kompleks hotelowo-konferencyjny.
Hotel Mikołajki położony jest na wyspie na Jeziorze Mikołajskim i składa się z dwóch osobnych budynków. Wyróżnia się na tle innych tego typu obiektów, jak i na tle Mikołajek futurystyczną architekturą oraz faktem, że został zbudowany wyspie. Pomimo wielu trudności jakie związały się z tego typu przedsięwzięciem powstał hotel, który zachwyca architekturą inną niż można spotkać w mazurskich miejscowościach, a zarazem doskonale komponuje się z otoczeniem, sprawiając wrażenie, że żyje w symbiozie z otaczającą nas przyrodą.
Ten unikalny hotel znajdujący się w XII-wiecznym Opactwie Cystersów w Sulejowie, oferować będzie podwyższony standard usług pod marką Best Western Plus. W hotelu zakończyły się prace modernizacyjne według projektu ET Studio.
Hotel SPA Dr Irena Eris w polanickim kurorcie to pięciogwiazdkowy obiekt zaprojektowany przez studio Atelier 3 Girtler and Girtler. W obiekcie jest 85 pokoi i apartamentów, Centrum SPA z dwoma basenami, jacuzzi (dwoma wewnątrz i jednym na trasie zewnętrznym), kompleksem saun (sauną fińską, infrared, sanarium i łaźnią rzymską) oraz strefę fitness i studio cardio. W hotelu znajdują się restauracja Art Déco z kawiarnią (Café Tomki) i klub Fotopastykon.
Obiekt jest przykładem architektury wtopionej w naturę. Za projekt hotelu na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej odpowiada pracownia Grupa Plus Architekci.
Hotel Poziom 511 jest "otwarty" na otoczenie, a goście mogą obserwować, jak zmienia się okolica w zależności od pory roku i dnia.
Czterogwiazdkowy IBB Andersia Hotel mieści się w wysokim, przeszklonym budynku w Poznaniu. Autorem projektu jest pracownia architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich, za całościowy projekt hotelowych wnętrz odpowiada pracownia PRC Design.
Nowoczesne wnętrza, design i wysokiej jakości materiały to wyróżnia IBB Andersia Hotel. Na dziewięciu piętrach części hotelowej budynku Andersia Tower znajdują się komfortowe i świetnie wyposażone pokoje
Od kilkunastu lat jego właściciele tworzą w obiekcie butikowy hotel eksponujący walory zabytkowej zabudowy. Pałac składa się z 52 pokoi oraz 16 gabinetów zabiegowych, świadczących kompleksowe usługi Medical SPA. Otwarcie całego kompleksu Pałac na Wodzie Termal Holistic Medical SPA planowane jest na początku 2017 r. W obiekcie znajdzie się wówczas 120 pokoi, 40 gabinetów zabiegowych, trzy całoroczne baseny zewnętrzne ogrzewane wodą termalną oraz basen wewnętrzny, strefa saun i jacuzzi.
To połączenie eleganckiego hotelu, nowoczesnego centrum konferencyjnego i ekskluzywnego spa. Projektantom udało się harmonijnie wtopić nowoczesną bryłę budynku w otaczającą przyrodę. Projekt hotelu przygotowała pracownia KM Rubaszkiewicz. Hotel zaprojektowany został w oparciu o naturę. Nawiązuje do niej architekturą, designem, materiałami użytymi wewnątrz obiektu, a także rozwiązaniami technicznymi. W każdym elemencie można tu odnaleźć inspiracje czerpane prosto z przyrody. W hotelu Narvil dużo jest przeszkleń, dzięki temu zieleń i słońce wchodzi wprost do wnętrz.
Ten hotel jest niezwykły, bo niektóre pokoje zaprojektowane zostały przez pracowników hotelu. - Pierwszy taki pokój to pokój surferski, zaprojektowany przez pracownika z naszego hotelu Novotel Airport i udostępniony w styczniu br. - wspomina Joanna Świerkosz, VP Marketing, Quality and Loyalty w Polsce i Europie Wschodniej. Pasją Agaty jest surfowanie w Australii i w takim klimacie urządzony jest projekt. Na ścianie znalazła się deska do surfingu, kostium do pływania, a nawet japonki. Zamiast foteli mam leżaki wzięte żywcem z plaży.
Pałac w Łagowie to wyjątkowy obiekt, który został wybudowany w 1581 r. Dzięki remontowi wnętrza i elewacji, dwór odzyskał dawny blask. Dwór w Łagowie został wybudowany z polecenia Michała Endera von Sercha w 1581 r. Pałac został wpisany na listę zbytków w 1965 r.
Ostatnie lata to intensywna modernizacji hotelu Sofitel Warsaw Victoria. Odnowione zostały powierzchnie ogólnodostępne, w tym restauracje, bar, lobby, business center i pokoje. Za aranżację wnętrz hotelu odpowiada francuski architekt Didier Gomez i renomowana polska pracownia Kaczmarek Studio.
– Inspiracją dla stworzenia mojego projektu był sam budynek, który cechuje prosta, ale wciąż nowoczesna i oryginalna architektura. Moim celem było połączenie geometrycznych kształtów z luksusowymi wzorami, które dodały hotelowi francuskiej elegancji i odmienności na tle innych obiektów w Warszawie. Wykorzystałem paletę kolorów w naturalnych odcieniach beżu, brązu, z energetyzującymi i rozświetlającymi akcentami pomarańczy oraz odrobiną czerni, co podkreśla nowoczesność wnętrz, a jednocześnie dodaje przytulności i pozwala uniknąć wrażenia pompatyczności. – mówi Didier Gomez.
Quadrille conference & spa to XVIII wieczny pałacyk, jeden z najstarszych zabytków Gdyni. W kwietniu 2015 r. został odrestaurowany i oddany na potrzeby noclegowo-konferencyjne, gastronomiczne oraz spa. Mieści się w Gdyni Orłowie przy ul. Folwarcznej 2.
Wnętrze obiektu zainspirowane jest bajką „Alicja w Krainie Czarów” i jak mówią właściciele obiektu - "poza profesjonalną obsługą oraz wyśmienitą kuchnią nic nie jest tu na poważnie".
Wystrój wnętrz przywodzi na myśl najbardziej szalone przygody Alicji.
Czterogwiazdkowy Zamek Topacz jest najważniejszym elementem kompleksu hotelowego Zamek Topacz Resort & SPA. Ten zajmujący 50 ha obszar jest położony w miejscowości Ślęzy, zaledwie 20 minut od centrum Wrocławia. Za przebudowę Zamku Topacz odpowiedzialna jest wrocławska pracownia Major Architekci.
- Oddając gościom do dyspozycji nasz wyjątkowy obiekt chcemy zachęcić ich do pozytywnych, wiosennych zmian w życiu. Odpoczynku, relaksu w naszym luksusowym SPA, a także rozkoszowaniu się smakami w naszej nowej restauracji - powiedział Andreas Wierus, dyrektor generalny kompleksu.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Partner Horizone Studio
Partner Horizone Studio
Architektka, Wiceprezeska OW SARP Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska
Wiceprezes zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Właściciel Mroczkowski Architekci
Wspólnik Grupa 5 Architekci