REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

TOP: Pięć trendów w architekturze 2017 r.

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 gru 2017 11:56
TOP: Pięć trendów w architekturze 2017 r.
Inwestycja Stawowa City, projekt AP Szczepaniak fot. mat. prasowe

Nowe technologie, większa świadomość w temacie ekologii, porzucenie samochodów na rzecz komunikacji miejskiej. To tylko niektóre z trendów, jakie były widoczne na przestrzeni ubiegłego roku. Jak zapisał się 2017 rok w architekturze?

REKLAMA

– Inaczej organizujemy przestrzeń – miasto, bo inne są potrzeby społeczeństwa – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak. O pięciu trendach, jakie dominowały w 2017 roku, opowiedziała architekt z pracowni architektonicznej AP Szczepaniak.

Po pierwsze

Miasta coraz bardziej się zagęszczają. Obecnie inwestorzy chętniej szukają i kupują działki w centrum, bo tego oczekują nabywcy. Wykorzystuje się w ten sposób starą, historyczną zabudowę, a także ją uzupełnia. Dużą popularnością cieszy się rewitalizacja dawnych obiektów poprzemysłowych, co bezpośrednio wpływa na zagęszczenie zabudowy w centralnych częściach miast. Jest to pozytywny trend, pozwalający miastu zaoszczędzić pieniądze na budowie nowych arterii komunikacyjnych i przeznaczyć je na poprawę jakości już istniejących oraz na transport publiczny.

Po drugie

Komunikacja miejska wraca do łask. Wraz z rozwojem infrastruktury chętniej podróżujemy autobusem, tramwajem, a w sezonach wiosennym, letnim i jesiennym – rowerem.

Po trzecie

Ekologia ponad wszystko. Tendencja ta jest obecna wśród najważniejszych kierunków, wyznaczników w projektowaniu nie tylko osiedli mieszkaniowych, lecz także obiektów komercyjnych. Coraz większa świadomość społeczna na temat zieleni wpływa zarówno na estetykę otoczenia czy czystsze powietrze, jak i niesie ze sobą mierzalne korzyści finansowe dla aglomeracji miejskich. Łącząc ją z terenami rekreacyjnymi, otrzymujemy zdrowsze i bardziej szczęśliwe społeczeństwo.

Po czwarte

Nowoczesność łączona z tradycją. Zielone ściany, zielone dachy, drewno nie tylko na elewacji, ale również w przygotowaniu całych konstrukcji budynku, to już standard. Obecnie dużo uwagi przywiązuje się do wykorzystywania nowych technologii w budownictwie, zarówno w celach ekonomicznych, jak i usprawniających funkcjonalność obiektów. Nowością jest ruch w architekturze, tzw. architektura kinetyczna. Tworzone są ruchome elewacje obiektów, które są nie tylko efektownym rozwiązaniem estetycznym, ale odgrywają także ważną rolę – przekładają się na wygodę użytkowania lokalu. W jaki sposób? Kinetyczne moduły elewacyjne, gdy zajdzie taka potrzeba, np. pełnią funkcję osłony przed słońcem.

Po piąte

Przestrzenie pełne zieleni. Zgodnie z zasadą – wnętrza są dla ludzi i ich dobrego samopoczucia, wprowadzamy do pomieszczeń jak najwięcej roślinności i przestrzeni do rekreacji. Nie od dziś wiadomo, że obcowanie z zielenią wpływa kojąco na nasz nastrój. Co więcej, mieszkania oraz przestrzenie biurowe – komercyjne projektowane są w sposób, który ma nam ułatwić wykonywanie codziennych czynności oraz pozwolić zaoszczędzić tak ważny dla wszystkich czas.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie