W całej Polsce powstają i są planowane inwestycje typu mixed-use. Przedsięwzięcia, które przewidują kilka funkcji w obrębie jednego projektu, coraz częściej postrzegane są jako przyszłość architektury miejskiej. Prezentujemy subiektywny TOP najciekawszych z nich!
Budynki - lub częściej kompleksy budynków - łączące w sobie kilka funkcji urastają do rangi przyszłości miejskiej architektury. Funkcjonalne, pełne zieleni i miastotwórcze wpisują się w wizję miasta, które przede wszystkim zapewnia wygodę jego mieszkańcom i łatwy dostęp do wszystkiego, co niezbędne.
Projekt: Cavatina Architects; inwestor: Cavatina Holding
Quorum to największy projekt mixed-use we Wrocławiu. Nowoczesny kompleks zaoferuje blisko 100 tys. mkw. wielofunkcyjnej powierzchni do pracy, życia i rekreacji.
Pierwszym etapem kompleksu jest budynek D łączący nowoczesną architekturę z odnową istniejącego już obiektu wykonanego w zabytkowej cegle. Obiekt zaoferuje swoim przyszłym najemcom ponad 16 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A, rozmieszczonej na 6 kondygnacjach. Na terenie budynku znajdą się liczne udogodnienia takie jak parking na ponad 280 samochodów oraz wewnętrzne, zielone patio, które pozwoli na relaks w czasie dnia pracy.
Równolegle rozpoczęła się już realizacja 24-kondygnacyjnej wieży, w której zaprojektowano ponad 330 apartamentów na wynajem o najwyższym standardzie wykończenia. Na terenie inwestycji znajdą się mieszkania 2-pokojowe, jak również kawalerki i lokale 3-pokojowe, z których rozpościerać będzie się widok na spektakularną panoramę miasta.
W parterze obiektów kompleksu od strony wschodniej, północnej i zachodniej znajdą się lokale usługowe. Na podium całego kompleksu oraz na poziomie czwartej kondygnacji zaprojektowano dostępne dla wszystkich pracowników i mieszkańców tarasy i zielone przestrzenie. Ponadto od południowej strony budynku D, po przeciwnej stronie ulicy, powstaną ogólnodostępne tereny zielone oraz deptak.
Zakończenie prac przy pierwszym budynku biurowym zaplanowane jest na I kwartał 2022 roku, zaś przy wieży mieszkaniowej w I kw. 2023.
Projekt: Macków Pracownia Projektowa, Medusa Group, JEMS Architekci; inwestor: Skanska Property Poland
Nowy Rynek to projekt, który docelowo będzie składał się z 5 budynków o różnej funkcjonalności, a jego całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 100 tys. mkw. Inwestycja jest przykładem połączenia innowacyjnych rozwiązań przy jednoczesnym zachowaniu tradycji i charakteru miejsca, w którym powstaje.
Nowy Rynek stworzy nowy kwartał miasta, a jego wyróżnikiem będzie – zgodnie z nazwą – rynek zlokalizowany wewnątrz kompleksu. Projekt Nowy Rynek stworzy teren otwarty, z którego poznaniacy będą mogli korzystać na wiele sposobów – pracując w nowo powstałych biurowcach czy odpoczywając w ogródkach miejskich kawiarni. Projekt stanie się istotnym elementem nowej dzielnicy, wzbogacając jej ofertę urbanistyczną. W ramach kompleksu powstał też pierwszy w Poznaniu chodnik wykonany z zielonego betonu, którego zadaniem jest redukowanie poziomu smogu.
Skanska do projektowania poszczególnych budynków zaprosiła najlepsze pracownie architektoniczne w Polsce. Za projekt pierwszych dwóch odpowiada wrocławskie studio Maćków Pracownia Projektowa. Autorami projektu trzeciego i czwartego budynku jest medusa group.
Niedawno ruszyły prace nad przedostatnim etapem kompleksu. Budynek E zaprojektowany przez pracownię JEMS Architekti dostarczy ok. 28 500 mkw. nowoczesnej i zdrowej przestrzeni biurowej, potwierdzonej najbardziej wymagającymi certyfikatami środowiskowymi. Do dyspozycji najemców będą także 234 miejsca parkingowe. Oddanie do użytkowania zaplanowane jest na drugi kwartał 2023 roku.
Projekt: APA Wojciechowski Architekci (część biurowa DOKI Office), Rayss Group (MONTOWNIA), FORT Targowski (DOKI Living); inwestor: Euro Styl (część mieszkaniowa i usługowa), Torus (część biurowa)
DOKI to inwestycja realizowana w Gdańsku przez dwóch lokalnych deweloperów, firmy Euro Styl i Torus. Na powierzchni blisko 7 ha, na historycznym, postoczniowym terenie w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności i terenów objętych procedurą wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, powstaje nowoczesna, wielofunkcyjna inwestycja o charakterze małej dzielnicy.
Składać się będzie z części: mieszkaniowej – łącznie, w kilku etapach powstanie około 1100 mieszkań i lokali usługowych; usługowej - w zabytkowym, odrestaurowanym budynku MONTOWNI o powierzchni blisko 10 tys. mkw. powstanie 114 loftów serwisowanych, ponadto, na parterze, na powierzchni ponad 2,5 tys. mkw. funkcjonować będzie food hall i przestrzeń konferencyjna; biurowej – wybudowane zostaną dwa nowoczesne i certyfikowane budynki o łącznej powierzchni najmu blisko 38 tys. mkw.
Na parterach części DOKI Living znajdą się lokale usługowe, a od wysokości 1. piętra mieszkania (te na wysokości pierwszej kondygnacji z ogródkami przydomowymi). Całą inwestycję charakteryzować będą zielone dachy. Dwa place miejskie oraz woonerf i zachowanie historycznego układu ulic zapewnią ład urbanistyczny miejsca i estetyczne osadzenie architektury w przestrzeni. Elewacje wszystkich budynków będą wykonane ze szlachetnych materiałów, wentylowane, z przewagą okładzin ceramicznych.
Inwestycja DOKI łączy bogatą historię miejsca z potrzebami nowoczesnego miasta krótkich dystansów. Realizowana jest na terenach Młodego Miasta w Gdańsku, rodzącej się dzielnicy, którą charakteryzować będzie zróżnicowana zabudowa i komplementarność funkcji. Jej potencjał porównywany jest do znanych przykładów rewitalizacji terenów portowych i postoczniowych z Londynu, Hamburga i Oslo.
Projekt: Mofo Architekci, WWAA; inwestor: Echo Investment
Inwestycja Echo Investment zaplanowana jest w sąsiedztwie Lasu Kabackiego. Projekt zakłada stworzenie nowego, ogólnodostępnego parku – ogrodu na skarpie. Od strony wschodniej ku zachodowi działka będzie łagodnie się wznosić, by dać więcej miejsca dla zieleni i schować część zabudowy pod powierzchnią. Dzięki podniesieniu budynków mieszkalnych na filarach, ogród połączy się z istniejącym skwerem przy ul. Sępa Sarzyńskiego. W narożniku al. KEN i ulicy Wąwozowej, przy samym wyjściu z metra, projektanci proponują miejski i otwarty dla wszystkich Plac Kabacki, który stanie się atrakcyjnym miejscem spotkań, z kawiarniami, ogródkami restauracyjnymi, zielenią, fontannami i małą architekturą.
Sercem projektu będzie Oranżeria – przeszklona, jasna i nowoczesna hala restauracyjna. Wypełni ją zieleń, co pozwoli gościom przyjemnie spędzić tu czas, niezależnie od pory roku i pogody. Komponentem wielofunkcyjnej mieszanki, jaka wypełni to miejsce, będą również usługi i handel – skupiające się przede wszystkim w obrębie podziemnego pasażu, połączonego wprost ze stacją metra. Za tę część inwestycji odpowiada studio Mofo Architekci.
Część kompleksu od strony ulic Sępa-Sarzyńskiego i Zaruby zajmie zabudowa mieszkaniowa. Budynki mieszkaniowe zostaną osadzone na filarach ponad poziomem gruntu. Taki zabieg pozwoli płynnie połączyć nowopowstały ogród na skarpie z istniejącym już zielonym skwerem. To rozwiązanie wyjątkowe w skali miasta. Za mieszkaniową część kompleksu odpowiadają architekci z biura WWAA.
Projekt: JEMS Architekci, inwestor: Eko-Bryza, Grupa Capital Park
Nowy Wełnowiec - wielofunkcyjna, ekologiczna i zielona dzielnica powstanie w północnej części Katowic między aleją Wojciecha Korfantego, a ulicą Konduktorską. Pohutniczy obszar o powierzchni 25 ha zostanie zrekultywowany, zrewitalizowany i przywrócony miastu oraz jego mieszkańcom. - Zaprojektowaliśmy Nowy Wełnowiec, aby stworzyć jak najbardziej atrakcyjną przestrzeń dla życia ludzi, równocześnie tworząc budynki o dużej intensywności - mówi Marcin Sadowski, partner w pracowni JEMS Architekci.
Za zarządzanie inwestycją odpowiada Eko-Bryza, którą kieruje Piotr Uszok, były prezydent Miasta Katowice w latach 1998-2014. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia odpowiedzialnym za nadzór deweloperski została doświadczona firma inwestycyjna Grupa Capital Park.
Nowy Wełnowiec będzie miejscem spotkań i integracji, które stanie się wielopokoleniową, zrównoważoną i multifunkcyjną dzielnicą Katowic. Na zrekultywowanym terenie poprzemysłowym planowane jest powstanie ok. 270 tys. m kw. naziemnej powierzchni użytkowej. W ramach przestrzeni znajdą się następujące funkcje: 57 proc. – mieszkania, 11 proc. - biura, 15 proc. - lokale usługowe i gastronomiczne, 17 proc. - lokale z funkcją rozrywkową i kulturalno-naukową i społeczną, m.in. hotel, szkoła, przedszkole, żłobek, dom seniora, kino czy muzeum, a także miejsca rekreacyjno-rozrywkowe. W Nowym Wełnowcu powstanie ponad 3 tys. mieszkań, pokoi hotelowych i studenckich.
Projekt: Medusa Group; inwestor: Echo Investment
Fuzja to projekt spod kreski Medusa Group, realizowany przez Echo Investment, który przywróci życie dawnej fabryce Karola Scheiblera w Łodzi. Na blisko 8 hektarach przy ul. Tymienieckiego trwa rewitalizacja dotychczas zamkniętego fragmentu miasta, który – wraz z oddaniem pierwszego fragmentu placu przy Elektrowni latem 2021 r. – otworzy się na mieszkańców, pracowników i odwiedzających.
Docelowo cały projekt będzie składał się z czterech apartamentowców z ponad 600 lokalami, a także z biur o łącznej powierzchni około 40 tys. mkw. W historycznych budynkach znajdzie się przestrzeń na usługi, sklepy i restauracje – łącznie około 15 tys. mkw. Powstaną nowe place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone, które zajmą prawie 4 ha. Będą one otwarte nie tylko dla pracowników czy mieszkańców Fuzji, ale będą mogli z nich korzystać wszyscy odwiedzający.
Projekt: Bjarke Ingels Architects; inwestor: Echo Investment
Towarowa 22 to inwestycja na warszawskiej Woli – miejsce, które połączy funkcje mieszkalne, społeczne, kulturalne, usługowe i biurowe. Autorem projektu jest słynna grupa BIG Architects Bjarke Ingelsa, odpowiedzialnej m.in. za Lego House w Danii, VIA West 57 i 2 World Trade Center w Nowym Jorku oraz siedzibę Google w Kalifornii.
Przestrzeń kompleksu Towarowa 22 mają wypełniać tereny zielone, w tym właśnie ogrody na dachach, które oprócz roli rekreacyjnej, będą pełnić również filtrować powietrze z pyłów zawieszonych, w zamian oddając tlen. Zieleń niweluje również efekt tzw. miejskiej wyspy powietrza schładzając latem otaczającą go okolicę. Towarowa 22 ma ożywić Śródmieście i okolice ronda Daszyńskiego oraz przywrócić historyczny fragment miasta w nowoczesnym wydaniu.
Kompleks ma zawierać również mieszkania, biura, restauracje i kawiarnie, przestrzenie handlowe oraz kino festiwalowe. W ramach inwestycji odtworzony zostanie również przedwojenny plac Kazimierza Wielkiego, przy którym będzie znajdował się zrewitalizowany Dom Słowa Polskiego, który będzie pełnił funkcję lokalnego centrum kulturalnego.
Projekt: Cavatina Architects; inwestor: Cavatina Holding
Wielofunkcyjny kompleks realizowany przez Cavatina Holding dostarczy na rynek niemal 90 tys. mkw. do pracy, mieszkania i rekreacji. Projekt zlokalizowany jest w centrum miasta, przy skrzyżowaniu ul. Mickiewicza i Dąbrówki i jest to pierwsze przedsięwzięcie mixed-use na katowickiej mapie nieruchomości realizowane na tak dużą skalę.
Dwie wieże biurowe dostarczą łącznie ok. 56 tys. mkw. powierzchni klasy A, natomiast wieża mieszkaniowa zagwarantuje 670 mieszkań w zróżnicowanych wariantach metrażowych. 100-metrowe wieże będą osadzone na wspólnym 5-kondygancyjnym podium, gdzie w układzie galeryjnym znajdą miejsce liczne lokale gastronomiczne i usługowe. Na przeciwko wielofunkcyjnego obiektu stanie również niewielki, klasyczny w formie budynek biurowy liczący ok. 4 000 mkw. nowoczesnej powierzchni do pracy.
Global Office Park będzie nie tylko komfortowym i zaawansowanym technologicznie miejscem do pracy, mieszkania, zakupów i spotkań, ale również idealnym przystankiem do rekreacji na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Na powierzchni aż 2 300 m kw. projektanci Cavatina Holding zaplanowali atrakcyjne strefy zieleni i relaksu.
Projekt: Rainer Mahlamäki (współpraca Latergrupa Architekci, GCK); inwestor: YIT
Młode Miasto w Gdańsku zyska nowy, wysokiej jakości obiekt wielofunkcyjny. Fiński deweloper YIT otrzymał pozwolenie na budowę kompleksu, który powstanie w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Inwestycję wyróżnia dynamiczna bryła, nawiązująca do historycznego charakteru miejsca.
– Podstawą procesu projektowania była długa i bogata historia Gdańska – mówi profesor Mahlamäki, główny architekt projektu. – Nowe budynki zaoferują nowoczesne przestrzenie inspirowane dziedzictwem przemysłowym Stoczni Gdańskiej. Z apartamentów roztaczać się będą wyjątkowe, panoramiczne widoki na ten niezwykły krajobraz kulturowy – dodaje profesor Rainer Mahlamäki.
Wielofunkcyjny kompleks firmy YIT powstanie na 1,5-hektarowej działce, otoczonej ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej ponad 40 500 m2 stworzą: 243 mieszkania, 156 mikroapartamentów, a także biurowiec oferujący 23 000 m2 powierzchni najmu. Na parterze każdego budynku będą działały lokale handlowo-usługowe. Całość dopełnią atrakcyjne przestrzenie prywatne i publiczne, zaprojektowane zgodnie z autorską koncepcją YIT „More Life in Yards” – tak, aby odpowiadały na współczesne potrzeby lokalnej społeczności i zachęcały do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Rozpoczęcie budowy planowane jest w drugiej połowie bieżącego roku.
Projekt: Chamielec Architekci; inwestor: Makima Group i Stonewall Investments
Księcia Witolda 46 powstaje na działce zlokalizowanej w południowej części Kępy Mieszczańskiej, nad brzegiem Odry Południowej, naprzeciw Bulwaru Staromiejskiego, flagowej inwestycji i2 Development.
W ramach projektu Księcia Witolda 46 powstają dwie 11-piętrowe wieże apartamentowe z lokalami usługowymi w parterach, zlokalizowanych od strony planowanego bulwaru nad Odrą oraz przeszklony budynek biurowy, zamykający narożnik bulwaru od ulicy Mostowej. Budynek biurowy tworzy pierzeję zabudowy wraz z restaurowanym w ramach projektu budynkiem zabytkowego, średniowiecznego spichlerza, który jest adaptowany na cele biurowe i usługowe.
– Księcia Witolda 46 to kwartał współczesnej zabudowy wielkomiejskiej o nowoczesnej architekturze otwierającej się na rzekę, stanowiący spójną całość z restaurowanym budynkiem zabytkowego spichlerza. Ten cenny obiekt zostanie przywrócony do życia zarówno pod względem odtworzenia i restauracji formy budynku, jak i poprzez wprowadzenie do niego nowych funkcji użytkowych, nadając kompleksowi Księcia Witolda 46 wyjątkowego charakteru – komentuje Arkadiusz Chamielec z odpowiedzialnego za projekt inwestycji studia Chamielec Architekci.
Projekt: PIG Architekci; inwestor: Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Nowoczesne miasteczko lotniskowe Airport City Gdańsk będzie zespołem siedmiu budynków o charakterze biurowym, łączącym funkcje usługowe, gastronomiczne i hotelowe.
– Żadne lotnisko w Polsce dotychczas nie zrealizowało takiego projektu. Za granicą takie parki biurowe budują największe i najważniejsze lotniska, obsługujące rocznie po 20-30 mln pasażerów. Dołączamy więc do najlepszych – mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Za koncepcję Airport City Gdańsk wraz z dokumentacją projektową odpowiada warszawskie biuro PIG Architekci. Obecnie realizowany jest I etap inwestycji, budowa biurowca Alpha. Prace budowlane zakończą w II/III kwartale 2021 roku.
Projekt zakłada rewitalizację przestrzeni miejskiej przy ul. Ogrodowej w Łodzi wraz z historycznymi budynkami Famuł fabrykanckich Izraela Poznańskiego, powstałych w latach 1879-1896. O ich wartości historycznej świadczy fakt, że są jednym z nielicznych w tej części Europy zespołem domów dla pracowników fabryki, a jednym z nielicznych już zachowanych tego typu założeń architektonicznych w samej Łodzi.
Przebudowa trzech domów robotniczych będzie jednym z największych projektów rewitalizacji w mieście. Domy robotnicze Poznańskiego mają, bagatela, 30 mkw. powierzchni. Znajdą się w nich mieszkania, sklepy, restauracje, a nawet hostel. Jak zapowiada łódzki magistrat, przebudowa ma się rozpocząć w okolicach wakacji.
Łódzka Spółka Infrastrukturalna ogłosiła w marcu br. przetarg na wybór partnera do projektu, który planowo ma być realizowany w formule PPP, czyli w porozumieniu z prywatnym partnerem.
Projekt: Cavatina Architects; inwestor: Cavatina Holding
Koncepcja Cavatina Holding na przywrócenie świetności terenom Widzewskiej Manufaktury obejmuje przebudowę już istniejących obiektów. Tym samym powstanie tutaj wielofunkcyjny kompleks oferujący biura, mieszkania na wynajem, lokale handlowo-usługowe oraz otwarte przestrzenie do odpoczynku i rekreacji, w tym strefę gastronomiczną i kulturalną. Wspólnym miejscem spotkań dla wszystkich użytkowników oraz zielonym sercem tej inwestycji będzie zrewitalizowany przez inwestora 100-letni park z fontanną.
Nowoczesne biura klasy A znajdą swoje miejsce w dawnej przędzalni "amerykańskiej" (przerabiano w niej bawełnę z USA), natomiast na cele mieszkaniowe zostaną zaadaptowane obiekty skręcalni oraz przewijalni. Jest to możliwe dzięki specustawie deweloperskiej zaakceptowanej przez Radę Miejską Łodzi, a pozwalającą na zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
- Celem zespołu projektowego kompleksu nowej Widzewskiej Manufaktury było stworzenie nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie przestrzeni do pracy, mieszkania i rekreacji z pełnym poszanowaniem historycznego dziedzictwa tego miejsca. W projekcie architektonicznym staraliśmy się zachować elementy zabudowy dawnej fabryki, w szczególności ceglane mury ścian zewnętrznych. Projektując wykorzystaliśmy charakterystyczne słupy żeliwne, zarówno w przestrzeniach biurowych, jak i na terenie parku. Estetyka bryły obiektu biurowego w części nadbudowywanej inspirowana była układem nici przędzalnianych. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi połączyliśmy tkankę historyczną z architekturą współczesną, w oryginalnym układzie urbanistycznym. Odnosząc się do wspomnianego już założenia zieleni parkowej, zostanie ono uzupełnione o nowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. Planujemy także re-kompozycję układu ścieżek i małej architektury. Całość obszaru zostanie zrewitalizowana i wyeksponowana. - podkreśla architekt prowadzący, Dominika Grabowska-Ropek, Dział Projektowania Inwestycji, Cavatina Holding.
projekt: Grupa 5 Architekci we współpracy z pracownią Jerzego Lutomskiego; inwestor: Virako
W lipcu 2020 r. Virako, deweloper kompleksu Monopolis, podjął decyzję o rozpoczęciu realizacji drugiego etapu inwestycji. W jego ramach powstaną dwa budynki - M3 o wysokości ponad 49 metrów (12 kondygnacji) i M4 (3 kondygnacje) o łącznej powierzchni najmu biur - 8650 mkw. i usług - 750 mkw. oraz garaż podziemny dla 100 samochodów.
Elewacja siedmiu dolnych kondygnacji zostanie wykonana z kortenu, dzięki czemu fasada swoją naturalną patyną będzie nawiązywać do ponad stuletnich ceglanych budynków dawnego Monopolu Wódczanego. Górne kondygnacje to już przeszklona fasada, lekko cofnięta w stosunku do obrysu podstawy budynku. Obiekt zostanie idealnie wkomponowany w przestrzeń, łącząc nowoczesność z zabytkowym duchem miejsca.
Monopolis to projekt rewitalizacyjny dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku. Jest to wielofunkcyjny kompleks oferujący powierzchnię biurową, gastronomiczną, kulturalną i usługową. Swoim najemcom Monopolis zaoferuje w sumie 23 400 mkw. nowoczesnych biur w trzech budynkach i ponad 5 000 mkw. przestrzeni usługowej. Jest jednocześnie największą prywatną rewitalizacją w Łodzi od ponad 10 lat. Wyróżnia się wysublimowanym połączeniem historycznej tkanki z nowoczesnym designem. Projekt idealnie dopełniają strefy ekstensywnej zieleni.
Za projekt inwestycji odpowiada Grupa 5 Architekci. Planowany termin zakończenia budowy drugiego etapu to III kwartał 2021.
Projekt: FBA Szczecin; inwestor: Budnex
Kępa Parnicka w ścisłym centrum Szczecina może zamienić się w wizytówkę miasta, stając się tętniącą życiem dzielnicą z nowoczesną architekturą, bulwarem i mariną.
Sedina Apartamenty to pierwszy etap dużego założenia urbanistycznego, który na przeszło 5 ha działce położonej na Kępie Parnickiej planuje gorzowski Budnex. Za koncepcję i projekt inwestycji odpowiada biuro architektoniczne FBA Szczecin.
Jak podkreśla deweloper, Sedina Apartamenty to nowe otwarcie tej części miasta. Projektowane budynki od czwartej kondygnacji będą kaskadowo wycofane względem rzeki, dzięki czemu mieszkania na wyższych kondygnacjach zyskają duże, przestronne tarasy i balkony. Taki projekt sprawia również, że same budynki nabierają lekkości, a architektoniczne detale nawiązujące do motywu żagli podkreślają oryginalny charakter samego projektu.
W pierwszej fazie inwestycji powstanie dziewięciokondygnacyjny budynek z lokalami usługowymi w parterze od strony bulwaru. Na wyższych kondygnacjach przewidziane jest miejsce pod aparthotel oraz lokale mieszkalne.
Projekt: Grupa 5 Architekci; inwestor: Grupa Allcon
- Inwestycja przy ul. Kieleckiej będzie prestiżowym kompleksem typu mixed-use, łączącym funkcje mieszkalne, biurowe i usługowe. To też kolejny kamień milowy w trzydziestoletniej historii grupy Allcon. Jako deweloper wywodzący się z Gdyni, cieszymy się, że właśnie tutaj będziemy realizować ten wyjątkowy projekt – mówi Piotr Tarkowski, członek zarządu Allcon Osiedla.
- Ideą projektu jest stworzenie na styku śródmieścia Gdyni i wzgórz morenowych zespołu zabudowy, wewnątrz którego wielkomiejska skala przenikać się będzie z kameralnymi przestrzeniami krajobrazowymi. Zespół białej punktowej zabudowy, dzięki zaprojektowanym w ich sąsiedztwie placom, przeniesie wypełnioną ludzką aktywnością miejską tkankę Śródmieścia na zachodnią stronę linii kolejowej. Jednocześnie nawiąże do przyrodniczego sąsiedztwa. Zlokalizowane na różnych poziomach zielone ogrody, zarówno w terenie, jak i na dachach budynków wprowadzą pomiędzy wysoką zabudowę ludzką skalę i kameralność. Kontrastująca z zielenią prosta biała architektura budynków o geometrycznych podziałach nawiąże do jednorodnej zabudowy Gdyni z okresu przedwojennego modernizmu. Zespół ten ma szansę stać się wizytówką i markerem miasta, będąc ważnym punktem w jego identyfikacji, niczym współczesna latarnia morska wynurzająca się powyżej skali otoczenia - mówi Roman Dziedziejko, członek zarządu oraz wspólnik Grupa 5 Architekci.
Realizacja przedsięwzięcia rozpocznie się od części mieszkaniowej. Inwestor zamierza też ubiegać się o liczne certyfikaty, m.in. polski „Obiekt bez Barier”, a także międzynarodowe: BREEAM przyznawany za rozwiązania ekologiczne oraz WELL Core and Shell, który potwierdza szczególną dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Prezes Atelier Loegler Architekci Sp. z o.o.
Generalny Architekt, Właściciel Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.
Właściciel Autorska Pracownia Architektury HUBKA
Założyciel, Główny Projektant Massive Design
Projektant, właściciel Autorska Pracownia Architektoniczna – Jacek Bułat
Założyciel BXBstudio