×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

TOP: To oni stoją za projektami najnowszych galerii handlowych w Polsce

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 01 sie 2018 13:00
TOP: To oni stoją za projektami najnowszych galerii handlowych w Polsce
Od góry: Tarasy Zamkowe w Lublinie, Galeria Młociny w Warszawie, Wroclavia we Wrocławiu, Galeria Libero w Katowicach

Galerie handlowe w Polsce rosną jak grzyby po deszczu. Inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że za sukcesem inwestycji stoi również dobry projekt architektoniczny - zwłaszcza taki, który wychodzi spod ręki znanych i doświadczonych specjalistów. Propertydesign.pl przygotowało subiektywne zestawienie najnowszych galerii handlowych (otwartych i realizowanych) projektu znanych pracowni architektonicznych.

REKLAMA

Forum Gdańsk / SUD Architectes, T+T Design

Forum Gdańsk to 170 sklepów, ponad 20 restauracji i kawiarni, place zabaw i place publiczne, tarasy widokowe oraz niezwykła zieleń. Inwestor zapewnia, że to najnowocześniejsza przestrzeń publiczno-handlowa w Polsce i największa oddana w tym roku.

Forum Gdańsk powstało nakładem 900 mln zł, na terenach, gdzie cztery lata temu były tory kolejowe, pętla autobusowa i pozostałości po hali targowej. Dzięki przykryciu torów kolejowych płytami miasto Gdańsk zyskało aż 1,5 hektara nowej powierzchni. Ponad 140 mln złotych inwestor wydał na cele publiczne - m.in. przebudowę węzła drogowego, budowę  nowej ulicy pod kompleksem, drogi rowerowe i budynek dla instytucji kultury – Kunszt Wodny.

Cały kompleks zajmuje działkę 6,2 ha. Teren zlokalizowany jest w centrum miasta, ale przestronny, pełen zieleni, placów publicznych i tarasów widokowych. Łączy funkcje handlowe (51 tys. mkw. na sklepy i usługi) i publiczne (28 tys. mkw. placów miejskich i przestrzeni publicznej). Można do niego dojechać aż 45 liniami autobusowymi i tramwajowymi oraz Szybką Koleją Miejską.

Koncepcja architektoniczna Forum Gdańsk oparta jest na wizji holenderskiego biura projektowego TNT, natomiast biuro projektowe Sud Architectes rozwinęło ją w kolejnych fazach projektu.

Posnania / RTKL

Ponad 100 tys. mkw. powierzchni, 220 butików, kino, siłownia, 40 lokali gastronomicznych i tyle samo sklepów średnio- i wielkopowierzchniowych. Posnania to największe, multifunkcyjne centrum regionalne w Wielkopolsce i jedno z największych w Europie. Swoim zasięgiem obejmuje blisko milion mieszkańców. Ogromne wrażenie robi nie tylko potężna, minimalistyczna bryła, ale także najwyższej jakości materiały wykończeniowe. Koncepcja architektoniczna galerii została przygotowana przez amerykańską firmę RTKL. Głównym inwestorem jest firma Apsys, a generalnymi wykonawcami byli firmy Eiffage i Colas.

Galeria Libero / MOFO Architekci

Galeria Libero powstaje na działce o powierzchni 54 tys. mkw. Obiekt będzie oferował 42 tys. mkw. powierzchni handlowej i rozrywkowej rozlokowanej na 3 poziomach. Program galerii oprócz sklepów i punktów usługowych najbardziej znanych sieci i supermarketu, zakłada także bardzo rozbudowana ofertę rozrywkowo-gastronomiczną, na którą złoży się m.in. 7-salowe kino, klub bilardowy, strefa zabaw dla dzieci, korty do squasha i badmintona, restauracje z tarasami.

Autorem projektu Galerii Libero jest pracownia MOFO Architekci. - Dla nas architektura jest uważnym kształtowaniem przestrzeni . Naszą ideą nie jest tylko wypełnianie obszarów wskazanych przez klienta oraz przez uwarunkowania planistyczne. Mamy nadzieję, ze przestrzeń wykreowana przez Galerię Libero, będzie wywoływała poczucie stosownego wykorzystania, uporządkuje tą przestrzeń i nada jej nowego charakteru wielkomiejskości i szlachetności – mówi Paweł Zieliński, architekt i prezes MOFO Architekci.

Gemini Park Tychy / Vide Studio

Tychy od lat zasługiwały na „swoje” centrum handlowe z prawdziwego zdarzenia. Jednak dopiero ostatnie dwa lata przyniosły budowę liczącej 36,6 tys. m kw. galerii handlowej, pierwszej tak dużej w mieście. Wyzwania podjęła się krakowska firma Gemini Holding,należąca do przedsiębiorcy Rafała Sonika. Prace nad projektem zaczęły się w 2015 roku. Budowa ruszyła w 2016. Za projekt odpowiada Vide Studio.

- Tychami interesowaliśmy się od lat. Rynek ma ogromny potencjał, a samo miasto i region wciąż się rozwijają. Naturalną więc rzeczą, na tym etapie zmian, stało się stworzenie mieszkańcom Tychów miejsca, w którym mogliby poczuć się u siebie, robiąc zakupy bez konieczności podróży do sąsiadujących miast. Inwestycja, którą mieliśmy w planach, idealnie wpisywała się w ten rynek, oczekiwania, a także panujący w mieście nastrój – mówi Rafał Sonik, prezes zarządu Gemini Holding, właściciela Gemini Park Tychy.

Efekt? Jedna z najnowocześniejszych dziś galerii handlowych na Śląsku. - Gemini Park Tychy to obiekt przemyślany w każdym calu, począwszy od projektu architektonicznego, poprzez ofertę, a skończywszy na tym, jak galeria zrasta się z miejską tkanką. To „produkt” licznych badań, jakie przeprowadziliśmy przed inwestycją. Pozwoliły one nam na stworzenie miejsca, które jest dopasowane do specyfiki otoczenia, tutejszego rynku, a co najważniejsze potrzeb mieszkańców – dodaje.

Galeria Młociny / Kuryłowicz&Associates, Chapman Taylor

Trwa budowa nowoczesnego centrum handlowego na warszawskich Bielanach. Na planowanych 220 tys. mkw. powierzchni całkowitej klienci znajdą około 220 sklepów, 9-ekranowe kino, klub fitness, kilkanaście restauracji i kawiarni oraz Delikatesy Alma. Kierowcy będą mogli skorzystać z ponad 2 tys. miejsc parkingowych.

Galerię Młociny wyróżnia projekt architektoniczny, który powstał w dwóch renomowanych pracowniach architektonicznych – Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates oraz Chapman Taylor. Projekt Galerii Młociny jest także zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, co potwierdza certyfikat BREEAM. Dwupiętrowy kompleks z czterema kondygnacjami handlowo-usługowymi został zaprojektowany tak, aby korzystać z walorów lokalizacji, w której będzie wybudowany. Dlatego w ramach inwestycji powstanie ogólnodostępna przestrzeń rekreacyjna z widokiem na Las Młociński. Latem będzie to strefa relaksu z ogródkami restauracyjnymi i infrastrukturą zachęcającą do uprawiania sportu (boiska, ścieżki do biegania), a zimą miejsce na pierwsze w Warszawie lodowisko na dachu. Wnętrze Galerii Młociny będzie urzekać przestronnością i ponadczasową elegancją, a jednocześnie zapewniać najemcom doskonałą ekspozycję ich oferty.

Galeria Północna / APA Wojciechowski, Tzur Architects

Inwestycja została zrealizowana w rekordowym czasie 25 miesięcy od chwili uzyskania zezwolenia na budowę. Zaprojektowana przez renomowaną pracownię APA Wojciechowski oraz studio Tzur Architects, galeria oferuje 64 800 mkw. powierzchni handlowej, a klienci mogą skorzystać z 2 tys. miejsc parkingowych. Lista marek, które otworzyły swoje sklepy w Galerii Północnej obejmuje firmy dopiero wchodzące na polski rynek, jak np. Forever 21 i Hamleys.

Serenada / AMC Chołdzyński

Dzięki otwarciu Serenady, powstała największa strefa handlowo-rozrywkowa w Małopolsce. Dziś odwiedzalność Serenady szacowana jest na poziomie 10 mln klientów rocznie. Projekt architektoniczny Serenady przygotowała pracownia AMC Chołdzyński.

Nowe centrum ma być ośrodkiem scalającym lokalną społeczność. — Identyfikowanie i wspieranie przez Centrum Serenada wspólnych i ważnych wartości łączących mieszkańców jest wyrazem odpowiedzialności społecznej naszego centrum — wyjaśnia Maciej Kiełbicki, członek zarządu i dyrektor zarządzający Mayland Real Estate. Takie przedsięwzięcia integrujące poszczególne grupy mieszkańców są już realizowane. W krakowskim Parku Skalskiego powstaje nowa strefa wypoczynku dla mieszkańców. Miejski sad, z blisko 200 nowo posadzonymi drzewami i krzewami oraz małą architekturą ogrodową zakłada projekt realizowany wspólnie przez Centrum Serenada i Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Wroclavia / IMB Asymetria

- Wroclavia – zlokalizowana w samym sercu miasta, które słynie ze znakomitego połączenia tradycji z nowoczesnością – realizuje przyświecający Unibail-Rodamco cel jakim jest stworzenie unikalnego, dostosowanego do potrzeb projektu, który wykorzystuje całe nasze międzynarodowe doświadczenie w dziedzinie najwyższej jakości zakupów. Wroclavia oferuje mieszkańcom Dolnego Śląska najlepszą w swej klasie jakość obsługi, wyjątkowy nastrój i liczne wydarzenia specjalne. Głęboko wierzymy, że będzie to dla naszych gości naprawdę niezwykłe miejsce – mówi Arnaud Burlin, dyrektor zarządzający Unibail-Rodamco na Europę Centralną.

Budowa nowego centrum handlowego Wroclavia trwała dwa i pół roku, od kwietnia 2015 r. W wyniku wartej 240 mln euro inwestycji powstał imponujący, wielopoziomowy i wielofunkcyjny obiekt, z podziemnym dworcem autobusowym.

Celem twórców Wroclavii było wykreowanie unikalnej koncepcji architektonicznej, która stanie się ponadczasowym punktem odniesienia. Budynek został zaprojektowany przez polską firmę IMB Asymetria, a wnętrza to dzieło wiodącej paryskiej pracowni Saguez&Partners. Inspiracją dla projektu była natura, a w szczególności ponad 300-letni dąb „Przewodnik”, który wita gości przy wejściu głównym zlokalizowanym u zbiegu ulic Borowskiej i Suchej.

Kształt wnętrz nawiązuje do płynącej przez Wrocław Odry, jej wysp oraz mostów. Zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz zastosowano najwyższej jakości naturalne materiały i formy (m.in. drewno i marmur), które podkreślają reprezentacyjny charakter budynku i stosowaną w projekcie zasadę zrównoważonego rozwoju. Wyróżnikiem nowego centrum są iluminowane elewacje z efektem trójwymiarowości, wykorzystanie w szerokim zakresie przyjaznego dla odwiedzających światła dziennego, szklane wejścia oraz ich zadaszenia wykonane z niezwykle trwałego materiału GRP.

Sukcesja w Łodzi / Group-Arch

W 2011 r. powstał projekt zakładający rewitalizację poprzemysłowego łódzkiego terenu. Obiekt zaprojektowany przez Group-Arch od początku miał być wielofunkcyjny oraz otwarty na przestrzeń publiczną, który ożywi tę ważną część Łodzi. 25 września 2015 roku uroczyście otwarto Sukcesję.

Po części stylistyka obiektu jest efektem wizji inwestora, na jego prośbę odtwarzono ceglaną pofabryczną fasadę, która stała się głównym elementem kompozycyjnym fasady. - Zależało nam, aby budynek był wyrazisty w swojej formie. Stąd też pomysł na biały ażur, swoisty kapelusz zwieńczający główny korpus. Szklane narożniki pojawiły się jako dopełnienie całości. Narożniki są bardzo ważne w odbiorze naszego budynku. To elementy o najlepszej ekspozycji. W większości przypadków fasada będzie oglądana z perspektywy pasażerów tramwaju, autobusu, czy samochodu. Narożniki, musiały wiec przemówić, zaprosić do środka. Nic nie zadziała lepiej, niż pokazanie wnętrza, pokazanie ciekawej przestrzeni i życia całej galerii – mówi Agnieszka Staszczyszyn. Elementy elewacji z cegły dostarczyła firma Ad-Bud Stanisław Kwiatkowski, zaś konstrukcję fasad oraz stolarkę okienną firma Alkal S.A. Ażurową obudowę parkingu dostarczyła firma Vivenge Sp. z o.o.

Tarasy Zamkowe w Lublinie / Stelmach i Partnerzy

Centrum architektonicznie podporządkowane zostało sąsiedztwu terenów zielonych oraz lubelskiemu Staremu Miasta. Obiekt wpisano w krajobraz naturalny, jest więc częściowo krajobrazem (zielony dach), częściowo budynkiem (od Al. Solidarności). Elewacja ukształtowana jest w formie przenikających się trójkątnych, kamiennych ramp i tarasów. Od zamkniętej formy budynku odcinają się perforacje wejścia głównego i bocznego  zaprojektowane jako wizualnie jednolita szklana tafla.  Pojawiają się także przestrzenne pionowe, ażurowe, porośnięte zielenią elementy przed ścianami, będące wizytówką obiektu. Do budowy i wykończenia Tarasów Zamkowych użyto współczesnych materiałów, takich jak beton (żelbet), stal, szkło i olejowane drewno egzotyczne. Dostawcą materiałów na elewację jest TecnoAmerBlock.

Brama Jury / LW+ARCHITEKCI

Brama Jury to nowy projekt handlowy Master Management Group, skrojony na miarę potrzeb mieszkańców Zawiercia i okolic. Na 15 000 m2 powierzchni najmu znajdzie się 50 sklepów znanych marek modowych, sportowych i obuwniczych. Ofertę uzupełni supermarket, sklep z branży RTV AGD, lokale z akcesoriami do domu oraz liczne punkty usługowe. Galeria będzie zlokalizowana przy ulicy Wojska Polskiego, z dogodnym dojazdem do centrum miasta i w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych. Otwarcie obiektu planowane jest w czwartym kwartale 2019 roku.

Autorem koncepcji architektonicznej projektu MMG w Zawierciu jest pracownia LW+ARCHITEKCI z Warszawy. Firma z sukcesami realizuje projekty na całym świecie, współuczestniczyła m.in.w tworzeniu koncepcji dla Centrum Wola Park w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie