REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Toruński fort zyska nowe życie. W planach hotel, restauracja i apartamentowiec

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 lip 2018 13:00

Toruński Fort X zyska nowe życie za sprawą prywatnego inwestora i Pracowni Reżyserii Architektury Archigeum. Architektom zależy, aby wygląd założenia fortecznego jak najwierniej powrócił do stanu z przełomu XIX i XX wieku. W historycznych wnętrzach schronu powstanie hotel. W nowej części zaplanowano salę konferencyjną z restauracją i niezależny budynek apartamentowy.

REKLAMA

Fort X Twierdzy Toruń nazywany również Baterią Nadbrzeżną wzniesiony został w latach 1889–1892 jako otwarta bateria artyleryjska dla sześciu armat kalibru 120 mm. Zadaniem tego dzieła fortecznego było kontrolowanie  od zachodu doliny Wisły. Zabezpieczone jest mokrą fosą o szerokości 36 metrów z usytuowanym w głębi schronem piechoty. Załogę baterii stanowiły dwa plutony piechoty i kilkudziesięciu artylerzystów obsługujących działa umieszczone w otwartych stanowiskach ogniowych (około 120-150 osób).

Charakter militarny fortu nigdy nie był sprawdzony w warunkach bojowych, dzięki czemu obiekt przetrwał w dobrym stanie do początku XX wieku. Późniejsze gospodarowanie fortem przez władze ludowe oraz nieużytkowanie w czasach współczesnych przyczyniły się do jego stopniowej degradacji. Dzisiaj fort zachował się w względnie dobrym stanie. Na 3,5 ha działce porośniętej starodrzewiem można dziś zobaczyć opuszczony budynek schronu, czytelny zarys fosy, oraz resztki zniwelowanych fortyfikacji ziemnych.

Ożywić opuszczone mury

Położenie na obrzeżach miasta w niezabudowanej okolicy w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły jest daje duże możliwości na ciekawa adaptację XIX-wiecznej fortyfikacji. Te walory lokalizacyjne docenił inwestor prywatny, który zakupił fort i podjął działania zmierzające do ożywienia opuszczonego obiektu. Inwestor postawił na współpracę z architektami Marcinem Sajdakiem i Przemysławem Gawędą z Pracowni Reżyserii Architektury Archigeum, którzy opracowali koncepcję rewitalizacji fortu pozytywnie zaopiniowaną przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Nasze działania projektowe skupiają się na tym, by wygląd założenia fortecznego jak najwierniej powrócił do stanu z przełomu XIX i XX wieku – opowiada Marcin Sajdak. Schron zostanie poddany renowacji, odtworzymy stolarkę okienną i drzwiową, na elewacji pojawią się charakterystyczne dla pruskich fortyfikacji rury wentylacyjne. Odtworzymy również fortyfikacje ziemne oraz udrożnimy zasypane dziś odwodnienie majdanu. Pracom ziemnym będzie towarzyszyła budowa nowych budynków ukrytych pod ziemią i wkomponowanych w odtworzone wały forteczne - dodaje.

 

Przemek Gawęda zwraca zaś uwagę, że adaptacja tego typu obiektów często wiąże się z realizowaniem nowej zabudowy. - Chcemy, by historyczne wnętrza schronu zostały wykorzystane na hotel. Żeby w pełni wykorzystać potencjał ceglanych wnętrz potrzebne są nowe kubatury dla funkcji towarzyszących – podkreśla Gawęda. Schron zostanie rozbudowany o nowe pomieszczenia, które zostaną przeznaczone na dodatkowe pokoje noclegowe i spa. Zamierzamy też wykorzystać walory jakie daje istniejąca fosa wodna. Przy jej brzegu proponujemy dodatkowe dwa budynki: salę konferencyjną z restauracją skomunikowaną łącznikiem z hotelem oraz niezależny budynek apartamentowy. Architektura nowych budynków będzie nowoczesna, wkomponowana w fortyfikacje, prawie niedostrzegalna z terenu fortu - opowiada.

Dzisiaj teren fortu porośnięty jest drzewami. Nowe zagospodarowanie nie będzie ingerowało w tą zieleń, poza potrzebnymi wycinkami w obrębie schronu. Akcentem spinającym całe zamierzenie rewitalizacyjne ma być budowa na stropie schronu wieży widokowej, z której będzie można podziwiać dolinę Wisły oraz dostrzec toruńską starówkę.

Inwestor rozpoczął pierwsze prace porządkowe, których efektem było kilkanaście wywrotek z gruzem, śmieciami i suchymi drzewami wyciągniętymi z fosy. W tym roku planowane jest gruntowne oczyszczenie fosy z przywróceniem jej pierwotnego zarysu. Trwają także prace projektowe nad dokumentacją budowlaną potrzebną do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie