Toyota i Lotos wybudują w Polsce stacje tankowania wodoremPAP - 02-12-2019 11:42


Grupa Lotos i Toyota Motor Poland podpisały list intencyjny w zakresie współpracy nad rozwojem technologii wykorzystania wodoru w transporcie samochodowym. Firmy planują m.in. wybudowanie pod patronatem Toyoty stacji tankowania wodoru w Polsce w 2021 r.

Do końca pierwszego półrocza 2020 r. planowane jest zakończenie prac nad szczegółową umową o współpracy - wynika z przesłanego PAP komunikatu prasowego Grupy Lotos.

"Jako Grupa Lotos poszukujemy najlepszych partnerów, którzy pozwalają nam się rozwijać technologicznie. Tak też traktujemy współpracę z Toyotą w temacie wodoru. W 2021 roku będziemy jako pierwsi w Polsce produkować wodór o bardzo wysokiej czystości. Do tego czasu na pierwszych dwóch naszych stacjach chcemy też zbudować punkty ładowania samochodów tym paliwem, zaś Toyota jest jednym z dostawców, który takie samochody posiada. Chcemy upewnić się, że to, co przygotujemy, będzie spełniało wymogi rynkowe" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, wiceprezes zarządu grupy Lotos ds. inwestycji i innowacji Marian Krzemiński.

Toyota jest największym japońskim producentem samochodów. Koncern opracowuje pojazdy zasilane ogniwami paliwowymi od ponad dwudziestu lat. Technologia napędów wodorowych została jednak przyćmiona przez szybki rozwój konkurencyjnych pojazdów elektrycznych zasilanych bateryjnie, które intensywnie przez ostatnie lata promował m.in. amerykański koncern Tesla. (PAP)

doa/ osz/ mk/