REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Trakt Królewski w Gnieźnie z atrakcjami

  • Autor: PAP
  • 17 sty 2018 13:46
Trakt Królewski w Gnieźnie z atrakcjami
Gniezno, fot. pixabay

Postacie z piastowskich legend, a także posągi pierwszych polskich królów będą towarzyszyć turystom w Gnieźnie na Trakcie Królewskim. Przewodnikami po historii i ulicach Gniezna dla najmłodszych będą z kolei figury królików.

REKLAMA

Koncepcja Traktu Królewskiego w Gnieźnie zakłada stworzenie specjalnej trasy, która połączy najciekawsze i najważniejsze zabytki i miejsca. Wśród nich, poza najchętniej odwiedzanymi przez turystów, jak choćby katedra gnieźnieńska, znajdą się także mniej popularne obiekty - m.in. secesyjne kamienice w centrum miasta, kościoły św. Jana Chrzciciela i św. Wawrzyńca czy Park Miejski.

Biuro prasowe Urzędu Miasta w Gnieźnie podało, że trakt, poza standardowym systemem informacji o znajdujących się przy trasie zabytkach, zostanie wzbogacony także o legendy. W ich świat wprowadzać będą postacie z piastowskich legend; zwiedzając Gniezno można będzie przypomnieć sobie historię o Lechu czy legendę o Piaście Oraczu.

Ponadto, na trasie można będzie spotkać posągi przedstawiające pierwszych polskich królów, koronowanych właśnie w gnieźnieńskiej katedrze.

Najmłodsi turyści i mieszkańcy Gniezna będą mogli natomiast spotkać na trakcie figury 15 królików - wśród nich postać królika żużlowca, powstańca wielkopolskiego, hokeisty czy bogatego kupca. Postacie zwierząt będą pełnić rolę przewodników. Jak podkreślił gnieźnieński magistrat, "etymologia polskiego słowa królik związana jest z słowem król w języku niemieckim". Królik-przewodnik pojawić się ma także w specjalnej aplikacji mobilnej, dzięki której można będzie zwiedzać trakt.

Wizerunki królów, królików oraz postaci z piastowskich legend zostały wyłonione w konkursie w kwietniu ub. roku. Przewodniczącym jury był rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, artysta rzeźbiarz prof. Stanisław Radwański.

W konkursie postanowiono nagrodzić projekty królów Rafała Nowaka, projekty królików Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera oraz projekty postaci z legend stworzone przez Jarosława Boguckiego.

Wszystkie postacie, wraz z czterema makietami edukacyjnymi, zostaną odlane w brązie. Urząd Miasta Gniezna podkreśla, że pierwsze rzeźby mogą pojawić się na ulicach już w marcu.

Realizacji traktu towarzyszyć będzie również przebudowa skrzyżowania ulic Łubieńskiego i Dąbrówki. Jak tłumaczył magistrat, w miejscu dotychczasowej wysepki skrzyżowanie zyska nowy skwer, na którym obok posągu króla Bolesława Śmiałego pojawią się ławki i zieleń.

Łączny koszt realizacji Traku Królewskiego to prawie 3,5 mln zł, z czego ponad 2 mln zł stanowi dofinansowanie z UE. Całość inwestycji ma zostać zrealizowana do końca listopada tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie