×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tramwaje Śląskie na finiszu ważnych inwestycji

  • Autor: PAP
  • 27 kwi 2022 15:31
Tramwaje Śląskie na finiszu ważnych inwestycji
Tramwaje Śląskie na finiszu ważnych inwestycji, fot. shutterstock

W sobotę, po dwuletniej przerwie wróci ruch tramwajów na torowisku linii nr 11 wzdłuż ul. Chorzowskiej w Świętochłowicach. Dobiega tam końca rozbudowa ponad 2,5-kilometrowego torowiska – podały w środę Tramwaje Śląskie.

REKLAMA

Umowę na wykonanie prac w Świętochłowicach, wartą 36,5 mln zł brutto, TŚ podpisały w marcu 2020 r. Ruch tramwajów został tam zawieszony już wcześniej, ze względu na prace prowadzone po chorzowskiej stronie linii nr 11. Pierwotnie wszystkie te remonty miały zostać wykonane do połowy ub. roku.

W środę tramwajowa spółka poinformowała o planowanym na sobotę wznowieniu ruchu na świętochłowickim odcinku "jedenastki". Jak zaznaczył rzecznik TŚ Andrzej Zowada, ze względu na wciąż toczące się prace na ul. 3 Maja w Chorzowie, nie ma możliwości, aby przywrócić w pełni ruch linii nr 11 między pętlą w Chebziu a chorzowskim Rynkiem.

"Dobiegły jednak końca zasadnicze prace na modernizowanym odcinku od ronda Paweł wzdłuż ulicy Chorzowskiej w Świętochłowicach, a gotowy do obsługi ruchu tramwajowego jest też fragment wydzielonego torowiska od skrzyżowania w Piaśnikach do ul. Składowej w Chorzowie, zatem na tym odcinku ruch tramwajów możemy przywrócić" - wyjaśnił Zowada.

Od soboty 30 kwietnia br. uruchomiona zostanie zatem tymczasowa linia nr 10 kursująca w relacji: Ruda Śląska Chebzie pętla - Chorzów Wodociągi. Linia obsługiwana będzie dwukierunkowymi, niskopodłogowymi wagonami, a częstotliwość kursowania ustalono na 30 minut.

Na modernizowanym odcinku wzdłuż ul. Chorzowskiej w Świętochłowicach prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe i przygotowawcze do procedury odbiorowej. Generalnym wykonawcą prac jest konsorcjum firm: SPEC BRUK, SPAW-TOR i PROGREG Budownictwo.

Chodzi o odcinki jednej z najstarszych linii tramwajowych na Górnym Śląsku. Od grudnia 1894 r. tramwaje parowe spółki Oberschlesische Dampfstraßenbahn Gesselschaft mit beschränkter Haftung kursowały z Gliwic przez Zabrze, Chebzie (dziś dzielnica Rudy Śląskiej), Lipiny, Piaśniki (dziś dzielnice Świętochłowic) i Królewską Hutę (dziś Chorzów) do Bytomia.

Obecnie część tamtego połączenia - między Katowicami, Chorzowem i Chebziem - obsługuje linia nr 11. Jednotorowe dotąd odcinki przebiegają przez Chorzów, Świętochłowice i Rudę Śląską. W Chorzowie trwają prace wzdłuż tamtejszej ul. 3 Maja, zakładające m.in. rozbudowę całego fragmentu jednotorowego wydzielonego torowiska do dwóch torów.

Tramwaje Śląskie prowadzą te inwestycje w ramach unijnego projektu, obejmującego całą sieć tramwajową w GZM. Składający się z trzech etapów projekt szacowany jest na ok. 885 mln zł kosztów kwalifikowanych (ok. 1,1 mld zł brutto; przy ponad 560 mln zł unijnej dotacji). Zakłada remonty ok. 100 km torowisk, budowę kilku kilometrów nowych linii oraz zakup 55 tramwajów.

Tramwaje Śląskie są jednym z największych operatorów sieci tramwajowych w Polsce. Spółka obsługuje 28 linii w 12 miastach. Łączna długość torowisk ciągnących się od Zabrza na Górnym Śląsku po Dąbrowę Górniczą w Zagłębiu Dąbrowskim to ponad 340 km toru pojedynczego (w tym niespełna 30 km w zajezdniach).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie