REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Tramwaje Śląskie wyremontują torowisko w centrum Zabrza

  • Autor: PAP
  • 24 wrz 2022 11:07
Tramwaje Śląskie wyremontują torowisko w centrum Zabrza
Tramwaje Śląskie wyremontują torowisko w centrum Zabrza, fot. shutterstock

Tramwaje Śląskie ogłosiły przetarg na remont torowiska w jezdni zabrzańskiej ul. Wolności. Choć fragment ten liczy ok. 500 metrów torów, przebiega w ścisłym śródmieściu Zabrza, w osi jednej z głównych arterii miasta. Dotąd stan torowiska, po którym jeździły też samochody, był bardzo zły.

REKLAMA

Jak przekazał w piątek zabrzański magistrat na swoim facebookowym profilu, samorządowa spółka Tramwaje Śląskie rozpisała postępowanie na remont torowiska w ciągu ul. Wolności - od ul. Miarki do skrzyżowania z ul. Torową (do budynków przy ul. Wolności 203-205).

- Prace obejmą ponad 1 km toru pojedynczego i potrwają siedem miesięcy. Założono rozbiórkę istniejącego torowiska i frezowanie jezdni oraz wymianę sieci trakcyjnej. Inwestycja będzie realizowana przy wyłączonym ruchu tramwajowym - zapowiedział zabrzański samorząd.

Opis przedmiotu zamówienia wskazuje, że obecne torowisko, wspólne z jezdnią ul. Wolności, jest skonstruowane z szyn rowkowych z zabudową torów nawierzchnią w postaci płyt betonowych prefabrykowanych typu EPT. Ma ono zostać wymienione na torowisko w technologii bezpodsypkowej z płyt prefabrykowanych - z odtworzeniem nawierzchni jezdni przylegającej do torowiska.

Samorząd Zabrza nie przewiduje przy tej okazji szerszej modernizacji tego odcinka ul Wolności. W ramach innych przedsięwzięć z Tramwajami Śląskimi okoliczne miasta, jak Bytom, Chorzów, Katowice, Mysłowice czy Sosnowiec, prowadzą lub zakończyły szereg kompleksowych modernizacji ulic (z podziemnymi instalacjami i całą nową infrastrukturą), powiązanych z inwestycjami TŚ.

Jak wynika z informacji na platformie przetargowej TŚ, obecny termin otwarcia ofert w najnowszym postępowaniu dotyczącym Zabrza, to 21 października br. Będzie to kolejna inwestycja Tramwajów Śląskich w tym mieście w ramach obecnego unijnego projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej na terenie Zagłębiowsko-Górnośląskiej Metropoli.

Z końcem marca br. TŚ zamówiły przebudowę linii tramwajowej wzdłuż innego odcinka ul. Wolności: od browaru w centrum miasta do granicy z Rudą Śląską (łącznie 8 km toru pojedynczego). Prace te w terminie 12 miesięcy wykonuje za 49 mln zł brutto, przy maksymalnym możliwym utrzymaniu ruchu tramwajowego w systemie mijankowym, firma NJN.

Zakres tych robót podzielono na trzy odcinki, co wiąże się z wykonaniem już na tej trasie dwóch krótkich fragmentów wraz z budową przed dekadą równoległej Drogowej Trasy Średnicowej. Pierwszy przebudowywany odcinek rozpoczyna się w rejonie Browaru przy ul. Wolności w Zabrzu, na wysokości przystanku Zabrze Św. Floriana, a kończy za przystankiem Zaborze Elektrociepłownia.

Drugi odcinek rozpoczyna się przed skrzyżowaniem ul. Wolności z ul. Wyciska (przylega do niego projektowane pętla Lompy), a kończy wjazdem pod market Aldi. Trzeci odcinek rozpoczyna się na wschód od skrzyżowania ul. Wolności z wiaduktem nad DTŚ (naprzeciw marketu Lidl) i biegnie do granicy miast Zabrze i Ruda Śląska.

TŚ realizują oba te zadania Zabrzu w ramach unijnego projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej w GZM. Składający się z trzech etapów projekt szacowany jest na ok. 885 mln zł kosztów kwalifikowanych (ok. 1,1 mld zł brutto; przy ponad 560 mln zł unijnego dofinansowania). Zakłada remonty ok. 100 km torowisk, budowę dwóch nowych odcinków linii oraz zakup 55 tramwajów.

Dotąd w ramach tego projektu unijnego na terenie Zabrza zakończono cztery zadania: wzdłuż ul. Powstańców Śląskich i Religi, na pograniczu Zabrza i Bytomia, w ciągu ul. Bytomskiej w dzielnicy Biskupice oraz na pograniczu Zabrza i Gliwic. Pod koniec listopada 2021 r. rozpoczęła się modernizacja torowiska w dzielnicy Mikulczyce.

Tramwaje Śląskie są jednym z największych operatorów sieci tramwajowych w Polsce. Spółka obsługuje 28 linii w 12 miastach. Łączna długość torowisk ciągnących się od Zabrza na Górnym Śląsku po Dąbrowę Górniczą w Zagłębiu Dąbrowskim to ponad 340 km toru pojedynczego (w tym niespełna 30 km w zajezdniach). Codziennie w dni robocze na trasy wyjeżdża ok. 200 wozów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie