×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tramwaje w gdańskim Brzeźnie jeżdżą po zielonym torowisku

  • Autor: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
  • 20 paź 2022 12:45
Tramwaje w gdańskim Brzeźnie jeżdżą po zielonym torowisku
W ramach zadania z Budżetu Obywatelskiego pod nazwą „Tramwajem po trawiastym dywanie” w Brzeźnie powstało zielone torowisko. fot. Grzegorz Mehring, gdansk.pl

W ramach zadania z budżetu obywatelskiego w gdańskiej dzielnicy Brzeźno powstało zielone torowisko.

REKLAMA

  • W ramach zadania z Budżetu Obywatelskiego pod nazwą „Tramwajem po trawiastym dywanie” w Brzeźnie powstało zielone torowisko.
  • Zielone torowisko powstało na 100-metrowym odcinku trasy tramwajowej pomiędzy pętlą Brzeźno a ul. Południową.
  • Torowisko zazielenia miasto, zatrzymuje wodę, łagodzi upały, a także redukuje hałas.
  • Prace, które ruszyły tam w ostatnim tygodniu sierpnia dobiegły końca  kilka dni temu.

Zielone torowisko powstało na 100-metrowym odcinku trasy tramwajowej pomiędzy pętlą Brzeźno a ul. Południową. Zielony dywan komponuje się ze skwerem przy zrewitalizowanym domu zdrojowym. Aspekty estetyczne to nie jedyne atuty trawiastego torowiska. Takie rozwiązanie redukuje drgania i hałas przejeżdżających tramwajów a także zatrzymuje wodę i pozwala na obniżenie temperatury w upalne dni.

Zielony dywan powstał na całej szerokości odcinka od pętli Brzeźno do ul. Południowej – zarówno między szynami, jak i w przestrzeni między torem, a krawężnikami. Trawa z rolki jest ułożona na przygotowanej  geowłókninie oraz podłożu glebowym o specjalnym składzie.

Z jednej strony umożliwi ono utrzymanie odpowiednich warunków powietrznych i wodnych dla warstwy wegetacyjnej trawy. Z drugiej pomoże w odprowadzeniu nadmiaru wody do istniejącego odwodnienia torowiska, co ograniczy ryzyko gnicia roślinności podczas długotrwałych opadów atmosferycznych.

W ramach przygotowania zielonego torowiska w strefie przyszynowej zamontowane zostały wkładki komorowe, które stanowią izolację elektryczną szyn redukując ich korozję. Wraz z nasadzoną zielenią obniżą poziom hałasu przejeżdżających tramwajów.

Wykonawca przez rok odpowiedzialny będzie za pielęgnację zielonego torowiska – jego podlewanie, koszenie, nawożenie, usuwanie chwastów i grabienie oraz w razie potrzeby uzupełnianie ubytków roślinności.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie