REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Trasy spacerowe, pergole i drewniane podesty - ul. Kościelna w Poznaniu zmieni się

  • Autor: PAP
  • 13 mar 2018 15:20
Trasy spacerowe, pergole i drewniane podesty - ul. Kościelna w Poznaniu zmieni się
fot. shutterstock

Trasy spacerowe, pergole i drewniane podesty zakładają zwycięskie projekty konkursu na koncepcję zagospodarowania ul. Kościelnej w Poznaniu. W zmaganiach brali udział studenci Uniwersytetu Artystycznego – ich pomysły zostaną uwzględnione na etapie projektowania.

REKLAMA

- Ulica Kościelna znajduje się w centralnym punkcie miasta. Zmiany pozwolą wyeksponować jej walory estetyczne. Skorzystają na tym nie tylko mieszkańcy dzielnicy, ale wszyscy poznaniacy. Jeżyce to dzielnica z potencjałem. Widać to na prezentowanych pracach - zaznaczył zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski.

Uczestnikami konkursu, zorganizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i Miasto Poznań, byli studenci Wydziału Architektury i Wzornictwa UAP. Na konkurs wpłynęło 17 prac, a za najlepsze uznano koncepcję stworzona przez Kamila Ziółkowskiego i Seweryna Trzynę. Drugie miejsce otrzymali Joanna Piasecka i Tomasz Bekas, natomiast trzecie - Alicja Maculewicz, Kinga Zając i Emilia Dzięgielewska. Zwycięzcy otrzymali nagrodę finansową w wysokości 3 tys. zł. Zdobywcy drugiego miejsca otrzymali 2 tys. zł, a trzeciego - 1 tys. zł. Nagrody finansowe trafiły także do autorów wyróżnionych prac.

Jak zapewniają władze miasta, zwycięska koncepcja zostanie wykorzystana przez Zarząd Zieleni Miejskiej do opracowania projektu przebudowy ul. Kościelnej. Ponadto autorzy prac, którzy otrzymali pierwszą i drugą nagrodę, będą zaproszeni do współpracy przy jego tworzeniu.

- Pracując nad koncepcją zagospodarowania ulicy Kościelnej kierowaliśmy się chęcią stworzenia układu, który nie wymagałby radykalnych zmian, lecz stopniowo porządkowałby kolejne fragmenty ulicy - tłumaczył jeden z autorów zwycięskiego projektu Kamil Ziółkowski.

Jak dodał, "ze względu na bliskość parku Sołackiego i planowanego mniejszego parku na terenie nowego osiedla na miejscu fabryki +Goplana+, staraliśmy się stworzyć miejsce o własnym, unikalnym kodzie, które byłoby łatwe do zapamiętania i odróżnienia od każdej z pozostałych alei lub parków w Poznaniu. Chcieliśmy doprowadzić do tego, by Kościelna przestała sprawiać wrażenie przypadkowego, zielonego skweru, a stała się miejscem czytelnym i dostępnym dla pieszych".

Zdaniem Ziółkowskiego, ulica Kościelna przy uspokojeniu ruchu samochodowego, oraz dzięki dużej ilości zieleni i przestrzeni przeznaczonej dla pieszych, "stałaby się bardziej przyjazna dla powstawania np. kolejnych lokali gastronomicznych, które już teraz coraz bardziej ożywiają tę ulicę". "Nie byłaby kolejną aleją, którą możemy przede wszystkim przejść, lecz miejscem, w którym warto się zatrzymać. Wierzymy, że może tak się stać w przyszłości" - podkreślił Ziółkowski.

Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawowała prof. Elżbieta Raszeja - kierownik Pracowni Projektowania Urbanistycznego i Planowania Przestrzennego UAP. Jak mówiła, tworzeni koncepcji przebudowy ul. Kościelnej było wielkim wyzwaniem dla studentów m.in. przez konieczność uwzględnienia w projekcie potrzeb mieszkańców, uwarunkowań komunikacyjnych, zaleceń konserwatorskich, a także wytycznych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Historia ul. Kościelnej sięga średniowiecza, gdy Jeżyce były wsią o układzie owalnicowym. Ten układ zachował się do dzisiaj, chociaż domy otaczające dzisiaj dawne +nawsie+ powstały w XX wieku. Z Kościelną wiąże się historia poznańskich bambrów, można tam dostrzec także pozostałości II wojny światowej. Studenci wykorzystali w sposób twórczy przeszłość, ale stworzyli projekty na miarę nowoczesnej przestrzeni miejskiej - mówiła Raszeja.

Prace, które wpłynęły na konkurs można będzie oglądać do 23 marca w holu Urzędu Miasta Poznania. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie