×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tremend to nie tylko projekty wnętrz hotelowych, ale również bryły

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 25 sty 2022 14:26
Tremend to nie tylko projekty wnętrz hotelowych, ale również bryły
Dworzec autobusowy w Lublinie, fot. mat. pras.

Wizytówką pracowni Tremend są niewątpliwie projekty wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Współpraca z najbardziej prestiżowymi markami hoteli, zdobyte międzynarodowe nagrody i wyróżnienia plasują ją w gronie najbardziej kreatywnych i rozpoznawalnych biur architektonicznych w kraju. Projektowanie wnętrz to jedynie połowa działalności Tremend, druga - równie spektakularna, jest związana z architekturą kubaturową budynków.

REKLAMA

Metropolitalny dworzec autobusowy w Lublinie

W okolicy dworca kolejowego w Lublinie powstaje dworzec autobusowy, którego projekt przewiduje budowę przystanków dla komunikacji miejskiej i regionalnej, parking podziemny, strefę zieloną oraz deptak. Inspirowany naturą i roślinnością projekt zyskał uznanie jury World Building of the Year, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów w świecie architektury.

Projektowo uwagę przykuwają potężne wsporniki podtrzymujące dach, przywodzące na myśl winorośl lub pnącza rosnące w lasach tropikalnych. Ich ażurowa konstrukcja jest bardzo solidna, a jej nawiązanie do świata roślinnego sprawia, że wydaje się lekka, nadając całości subtelnego charakteru. Powstająca inwestycja to nie tylko autorski i stylowy design. Podstawową funkcją budynku wraz z otaczającą go infrastrukturą będzie optymalizowanie ruchu autokarów, samochodów i pieszych oraz zapewnienie komfortu wszystkim podróżnym.

Zaproponowany przez architektów zestaw udogodnień to m.in.: blisko 85 zadaszonych stanowisk autobusowych z uwzględnieniem przewidywanego czasu postoju; ok. 200 miejsc postojowych na parkingu podziemnym, mieszczącym także postój taxi i strefy ładowania samochodów elektrycznych. Teren między dworcem kolejowym a autobusowym będzie zarezerwowany dla pieszych, powstanie tu bowiem ozdobny deptak z zielenią, drzewami i miejscami do odpoczynku.

Architekci Tremend kładą duży nacisk na ekologię, dlatego w projekcie dworca zawarto wiele sposobów na optymalizację zieleni w centrum Lublina. Dworzec będzie posiadał zielony dach, pod którym będzie można spacerować oraz ścianę obsadzoną roślinnością. Jego najbliższa okolica zostanie zaaranżowana specjalnie wyselekcjonowanymi roślinami, które wytwarzając dużą ilość tlenu, pomogą w walce z miejskim smogiem. Również chodniki wykończone zostaną antysmogowym materiałem. 

– Tworząc ten projekt chcieliśmy ożywić przeznaczoną do rewitalizacji dzielnicę, by stała się miejscem spotkań, gdzie ludzie będą mogli spędzać wspólnie czas w atrakcyjnym otoczeniu z terenami zielonymi. W projekcie ukazaliśmy też rozwiązania problemów związanych z ochroną środowiska i życiem w mieście, takimi jak smog, zużycie wody i energii, hałas – wyjaśnia prezes zarządu Tremend, architekt Magdalena Federowicz-Boule.

Stara Drukarnia w Szczecinie

U zbiegu ulic Dworcowej i św. Ducha w Szczecinie stoi budynek powstały w 1900 roku. Jego 120 letnia historia pełna jest wzlotów i upadków. Początkowo w kamienicy o pięknej fasadzie znajdował się dom towarowy, po latach jego miejsce zajęła drukarnia, natomiast od 1997 roku budynek stał opustoszały, a po dawnym blasku pozostały tylko wspomnienia i fotografie.

Nowy właściciel obiektu planuje stworzyć tam centrum konferencyjno-weselno-hotelowe o wysokim standardzie, a rewitalizację kamienicy powierzył pracowni Tremend. Architekci mają tu podwójne zadanie, bowiem projekt obejmuje gruntowną rewitalizację zarówno bryły budynku, jak i jego wnętrz. Usunięta zostanie najwyższa kondygnacja kamienicy, którą dobudowano w okresie powojennym, by wytrzymała drukarskie maszyny. Zastąpią ją dwa dodatkowe poziomy. Ich nowa, stalowa konstrukcja będzie wizualnie lekka, a przeszklenia sprawią, że zintegruje się z zabytkową bryłą. Dodatkowo renowacji zostaną poddane elewacje, a wnętrza zyskają nowe funkcje i wystrój. Zaprojektowana przez pracownię Tremend rewitalizacja kamienicy ma na celu przywrócić jej dawny blask.

Kurort w Albanii

Pracownia Tremend nie ogranicza się jedynie do projektów na terenie Polski. Coraz częściej podejmuje wyzwania poza granicami kraju. Jak to w malowniczym, historycznym mieście Durres położonym na Riwierze Albańskiej. Pracownia wygrała konkurs na projekt ekskluzywnego resortu nad brzegiem Adriatyku. Architekci zaprojektowali zarówno wygląd bryły budynku, jak i jego wnętrza. Schodkowa budowa hotelu na planie litery U gwarantuje piękny widok na morze, jednocześnie nadając konstrukcji lekkości.

U stóp wieży Eiffla

Kolejnym zagranicznym projektem realizowanym przez Tremend w tym roku jest butikowy hotel u stóp wieży Eiffla w Paryżu. Mieszczący się w zabytkowej kamienicy hotel przechodzi gruntowną rewitalizację, a architekci pracowni odpowiedzialni są zarówno za modernizację elewacji, jak i przebudowę, rewitalizację oraz aranżację wnętrz obiektu. Warto zaznaczyć, że pracownia Tremend zwyciężyła w konkursie na projekt tego zagranicznego obiektu.

I wiele innych

Wśród projektów architektonicznych, kubaturowych, których realizację powierzono pracowni Tremend znajduje się również przebudowa zabytkowej kamienicy w Alejach Jerozolimskich w Warszawie, gdzie powstanie hotel Marriott Collection, a także nieopodal lifestylowy hotel niemieckiej marki, debiutującej na polskim rynku. W stolicy Tremend zaprojektował również dwa hotele dla sieci Accor w segmencie 2 i 4 gwiazdkowymi, a także odpowiedzialny jest za przebudowę Domu Bez Kantów, czyli budynku Funduszu Kwaterunku Wojskowego na sale wystawiennicze. Poza tym architekci zaprojektowali kompleks rozrywkowo - handlowy Majaland Góraszka. Ten rodzinny park rozrywki będzie największy na Mazowszu, a dodatkowo poza atrakcjami na świeżym powietrzu, powstanie całoroczny budynek o funkcjach rozrywkowych, o powierzchni 10 tys. m². Architekci z pracowni Tremend opracowują również projekt apartamentów nieopodal Szklarskiej Poręby, a także hotelu w największej stacji klimatycznej Dolnego Śląska oraz projekt 100 domków i dwóch hoteli dla Park of Poland pod Mszczonowem 4 i 5 gwiazdkowych. Poza tym w portfolio Tremend znajdzie się również przebudowa kamienicy na biura w Katowicach, projekt mieszkaniowy przy ulicy Ząbkowskiej w Warszawie, a także projekt czterogwiazdkowego hotelu Marriott w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej. Architekci Tremend pracują również przy wyczekiwanym tunelu średnicowym pod Łodzią.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie