×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Trójmiasto otrzyma dodatkowe środki z funduszy europejskich na rozwój transportu miejskiego

  • Autor: PAP
  • 26 lis 2021 15:53
Trójmiasto otrzyma dodatkowe środki z funduszy europejskich na rozwój transportu miejskiego
Trójmiasto otrzyma dodatkowe środki z funduszy europejskich na rozwój transportu miejskiego, fot. shutterstock

Decyzją Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej trzy projekty, zwiększające atrakcyjność transportu publicznego w Gdański i w Gdyni, otrzymają łącznie 25 milionów złotych wsparcia.

REKLAMA

Z udziałem ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy, wiceministra infrastruktury Marcina Horały oraz wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku odbyła się konferencja ws. przyznania dodatkowych środków z funduszy europejskich na rozwój transportu dla Gdańska i Gdyni.

"Kwota, o którą będzie zwiększona pula środków europejskich, to 25 mln zł z podziałem na Gdynię i Gdańsk. W Gdańsku to będzie możliwość modernizacji rozbudowy linii tramwajowej i inwestycji z tym związanymi, również z możliwością skorzystania z nowoczesnej technologii" - powiedział w Gdańsku minister Puda.

Dodał, że jako ministerstwo cały czas stara się podnosić jakość życia mieszkańców miast i aby jak najlepiej były wykorzystywane środki europejskie. Zaapelował jednocześnie do samorządów, aby dawały znać, jeśli potrzebują dodatkowych środków z UE na rozwój infrastruktury.

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała powiedział, że to kolejne środki, które wspierają inwestycje w woj. pomorskim i Trójmieście.

"W zeszłym roku ponad 80 mln zł, największym beneficjentem rządowego funduszu inwestycji lokalnych było miasto Gdańsk, w tym roku w programie inwestycji strategicznych +Polski Ład+ znów blisko 90 mln zł dla Gdańska" - tłumaczył Horała.

Dodał, że tym razem z środków europejskich, o których decyduje ministerstwo funduszy i polityki regionalnej, Trójmiasto otrzyma 25 mln zł, z czego 17 mln jest przeznaczonych dla Gdańska.

"Jako samorządowiec, radny Gdyni bardzo doceniam, jak ważna w tak dużych miastach jest miejska komunikacja" - tłumaczył Horała. Podziękował ministerstwu za wsparcie dla Gdańska i Gdyni przy trójmiejskich inwestycjach.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich przypomniał, że to kolejne środki finansowe, które mają wpłynąć na zrównoważony rozwój Pomorza.

Wsparcie otrzyma realizowana już budowa i modernizacja infrastruktury tramwajowej w Gdańsku. Dzięki dofinansowaniu łącznie powstanie 7,5 km linii tramwajowych. Na terenie miasta zamontowane będą nowe wiaty przystankowe oraz tablice informacji pasażerskiej. Inwestycja obejmuje także zakup 15 nowych tramwajów.

Z dodatkowej puli pieniędzy z programu Infrastruktura i Środowisko planowane są dwie inwestycje w Gdyni. Blisko 8 mln zł otrzyma nowy projekt, który obejmie zakup dwóch autobusów elektrycznych i dwóch trolejbusów. Dofinansowania otrzyma realizowany już projekt rozwoju zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni.

Zakres prac obejmuje budowę węzła integracyjnego Gdynia Chylonia, utworzenie buspasów na wybranych odcinkach ul. Morskiej w Gdyni, przebudowę zatok przystankowych wraz z ich dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zamontowanie tablic informacji pasażerskiej.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to forma współpracy samorządów współfinansowana z Funduszy Europejskich. Partnerstwa miast i otaczających je gmin wspólnie ustalają cele i wskazują inwestycje niezbędne do ich osiągnięcia.

Jak podał Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, na terenie miast Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot ze środków programu Infrastruktura i Środowisko realizowanych jest pięć projektów o łącznej wartości 978,11 mln zł, w tym dofinansowanie UE 548,17 mln zł.

Z programu Infrastruktura i Środowisko MFiPR przeznaczyło około 10 mld zł na rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie