REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Trójmiasto z milionami na szlaki turystyczne

  • Autor: PAP
  • 13 gru 2017 09:33
Trójmiasto z milionami na szlaki turystyczne
Gdańsk, fot. unsplash

Ponad 78 km szlaków turystycznych zostanie zmodernizowanych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie na terenach Gdańska, Gdyni i Sopotu. Prace o wartości prawie 13 mln zł mają rozpocząć się w przyszłym roku i zakończyć do 2020 roku.

REKLAMA

Jest to projekt partnerski gmin miast: Gdańska (lidera projektu), Sopotu i Gdyni. Całkowita wartość projektu wynosi 12,7 mln zł. Ponad połowę kosztów ma pokryć dotacja z UE. Umowa w sprawie dofinansowania projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. Pomorskiego na lata 2014-2020 ma być podpisana na początku stycznia.

Dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych urzędu miasta w Gdańsku, Marcin Dawidowski w rozmowie z PAP wyjaśnił, że nie jest planowana budowa szlaku od podstaw. - Ten szlak funkcjonuje, ale wymaga modernizacji, na części odcinków - niewielkiej, ale na części odcinków - kompleksowej odnowy - tłumaczy. - Brakuje też oznakowania szlaków, np. ze wskazaniem tras, ich długości - dodał. - To ma być szlak turystyczny, na którym chcemy dopuścić ruch zarówno pieszy, jak i rowerowy - wyjaśnił. - Będziemy starali się pogodzić tutaj różne formy aktywności - dodał.

Celem inwestycji jest modernizacja istniejących nawierzchni ciągów rekreacyjnych oraz wykonanie ich oznakowania. Planowane jest utwardzenie nawierzchni (szutrowej lub bitumicznej), remont istniejących nawierzchni bitumicznych. Ma też powstać mała turystyczna infrastruktura w postaci miejsc do odpoczynku, mają być ustawione tablice informacyjne i pojemniki na śmieci.

Dawidowski powiedział, że z jednej strony szlak ma być zmodernizowany, ulepszony, wzbogacony o infrastrukturę, a z drugiej strony chodzi też o skanalizowanie ruchu turystycznego w Parku. - Chodzi też o ochronę przyrody, o korzystanie z jej walorów, ale w sposób uporządkowany - wyjaśnił.

Przez Trójmiejski Park Krajobrazowy w sąsiedztwie Gdańska, Gdyni i Sopotu ma przebiegać szlak o łącznej długości 78 km, z tego niespełna 40 km w Gdańsku, 9 km w Sopocie i niespełna 30 km w Gdyni. Zakłada się, że pierwsze prace ruszą już w przyszłym roku. Do 2020 szlak ma być gotowy w całości.

Każde z miast ma swój odcinek do przygotowania. - Wszystko jest skonsultowane z Lasami Państwowymi, bo większość szlaków przebiega przez Trójmiejski Park Krajobrazowy - dodał. Szlak składa się z funkcjonującej osi głównej, "średnio" zorganizowanej bądź miejscami w ogóle niezorganizowanej i odcinków schodzących do Gdańska, Sopotu i Gdyni. - Na szlak można wkroczyć w dowolnym mieście i wrócić w tym samym mieście lub w którymś sąsiednim - wyjaśnił. Wcześniej planowano wydłużenie szlaku przez Redę aż do Wejherowa. - Z różnych względów, w tym też i finansowych, partnerzy nie zdecydowali się na udział w realizacji tego projektu - dodał Dawidowski.

Przez teren Parku przebiega sześć znakowanych szlaków turystyki pieszej, m.in. trójmiejski (żółty), którym można przejść z Gdańska do Gdyni.

Trójmiejski Park Krajobrazowy (TPK) utworzony został w 1979 roku na powierzchni 20104 ha. Składa się z dwóch rozległych kompleksów leśnych na obszarze wysoczyzny morenowej Pojezierza Kaszubskiego i jej strefy krawędziowej. Kompleks północny obejmuje część terenów Gdyni, Rumi, Szemudu i Wejherowa, zaś dwukrotnie mniejszy kompleks południowy - fragmenty terenów Gdyni, Sopotu i Gdańska.

Do najcenniejszych walorów przyrodniczych Parku należy unikatowa polodowcowa rzeźba terenu. W licznych zagłębieniach terenu znajdują się torfowiska oraz kilkanaście małych jezior, np. Wyspowo, Borowo, Bieszkowickie, Długie. Dnem wielu dolin płyną potoki, których większość ma swoje źródła na terenie parku, m.in. Cedron, Cisówka, Marszewska Struga, Swelinia, Zajączkowski Potok. Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych na swojej stronie informuje, że położenie tak dużego cennego przyrodniczo obszaru, jakim jest TPK, bezpośrednio na styku z dużą aglomeracją miejską stanowi ewenement na skalę Polski. Na obszarze Parku i jego otuliny stwierdzono 177 gatunków ptaków, w tym 142 lęgowe. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie