REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Trwa budowa kolejki gondolowej nad Soliną

  • Autor: PAP
  • 17 lis 2021 14:42
Trwa budowa kolejki gondolowej nad Soliną
Trwa budowa kolejki gondolowej nad Soliną, fot. shutterstock

Nad Soliną w Bieszczadach trwa budowa kolei gondolowej i wieży widokowej. Powstały już budynki stacji oraz wszystkie pięć podpór kolei, w tym najwyższa w Polsce, sięgająca 75 metrów. Inwestycja, którą realizują Polskie Koleje Linowe (PKL) ma być gotowa latem przyszłego roku.

REKLAMA

Jak poinformowała spółka w środę w komunikacie, trasa przejazdu koleją gondolową będzie miała długość 1,5 km. Jak podkreślono w informacji, w trakcie przejazdu będzie można "oglądać spektakularne widoki na panoramę Bieszczad, w tym Jezioro Solińskie".

Na trasie kolei gondolowej znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach. Podpory są już gotowe, w tym podpora nr 3 - licząca 75 metrów i jest to najwyższa podpora kolei linowej w Polsce. Wraz z nią zostały postawione także pozostałe cztery podpory - o wysokości 48, 28, 19 i 17 metrów. Powstały też już budynki stacji kolei linowej.

W kolejnych etapach budowy planowane są prace związane z rozciąganiem liny kolei - dodała spółka.

"PKL stawia na nowoczesne rozwiązania, dlatego podczas montażu i rozciągania liny kolei zostaną wykorzystane wyjątkowe technologie. Za pomocą nowoczesnego i specjalistycznego drona zostanie rozciągnięta pierwsza lina z kevlaru o średnicy 1 mm, za nią kolejno liny o średnicy 3 mm, 10 mm oraz 24 mm. Dopiero po tym etapie zakładana i zamontowana będzie właściwa lina, na której w przyszłości poruszać będą się gondole kolei PKL" - podała firma.

Prace te zostały zaplanowane jeszcze na ten rok.

Natomiast w przyszłym roku zaplanowane zostało dokończenie konstrukcji wieży widokowej, prace elewacyjne i wykończeniowe, a także zagospodarowanie terenu ośrodka PKL Solina. Zgodnie z planem ośrodek dostępny będzie dla turystów latem przyszłego roku. Koszt inwestycji to ok. 110 mln zł.

Polskie Koleje Linowe (PKL) to operator turystyczny z ponad 85-letnią tradycją sięgającą 1936 roku, kiedy wybudowana została kolej linowa na Kasprowy Wierch. PKL prowadzą działalność w siedmiu lokalizacjach. Właścicielem PKL jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych Polskiego Funduszu Rozwoju SA (PFR). 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie